Moi.
Mitä kuuluu joulukuisille vauveleille?
Mitä on opittu, miten nukutaan yms..
Itselläni joulukuun puolivälissä pari viikkoa ennen aikaa syntynyt tyttönen.
Iloinen tyttö. Ryömimään juuri oppinut, ja ilman tukea istuu.
Syödään 5xkiinteitä päivässä tissiä.
Kaksilla päikkäreillä vielä mennään.
Yöt sitten onkin asia erikseen... Nukkumaan noin kello 20-20.30. Herätyksiä onkin sitten vaihtelevasti 5-10. Väliin auttaa sylissä hyssyttely, mutta viimeistään puolilta öin otan viereen tissille. Nyt on oltu flunssan kourissa, ja tarkoitus olisi lopetella yösyömistä kohtapuoliin. Onko kenelläkään vinkkejä miten sen voisi toteuttaa hellävaraisesti?
Niin ja pituutta oli noin 67cm painoa 8700g
Mitä kuuluu joulukuisille vauveleille?
Mitä on opittu, miten nukutaan yms..
Itselläni joulukuun puolivälissä pari viikkoa ennen aikaa syntynyt tyttönen.
Iloinen tyttö. Ryömimään juuri oppinut, ja ilman tukea istuu.
Syödään 5xkiinteitä päivässä tissiä.
Kaksilla päikkäreillä vielä mennään.
Yöt sitten onkin asia erikseen... Nukkumaan noin kello 20-20.30. Herätyksiä onkin sitten vaihtelevasti 5-10. Väliin auttaa sylissä hyssyttely, mutta viimeistään puolilta öin otan viereen tissille. Nyt on oltu flunssan kourissa, ja tarkoitus olisi lopetella yösyömistä kohtapuoliin. Onko kenelläkään vinkkejä miten sen voisi toteuttaa hellävaraisesti?
Niin ja pituutta oli noin 67cm painoa 8700g
Vastaukset 3
Vanhimmat
Täällä kanssa joulukuun puolivälissä pari viikkoa ennen laskettua syntynyt tyttönen. 6,5kk oppi ryömimään, pari päivää myöhemmin istumaan. Vähän päälle 7kk oppi konttaamaan ja nousemaan tukea vasten seisomaan. 8kk oppi kävelemään tukea vasten. Kovasti höpöttelee ja hassuttelee :) Aamuisin syödään aamupuuro, 11 aikoihin kasvissose, 2 kieppeillä välipalaksi hedelmäsosetta, 5 aikoihin lihasosetta ja illalla vielä iltapuuro. Ja tietenkin ennen jokaista ateriaa juodaan pullosta n. 100ml maitoa. Yöllä herätään 1-2 kertaa syömään 100ml maitoa. Omassa sängyssä nukkuu, mutta aamuyöstä viimeisen syönnin jälkeen otan viereeni nukkumaan. Kohta olis tarkoitus siirtää ihan omaan huoneeseen nukkumaan. Itse olen tullut siihen tulokseen, että lopettaa yösyönnit sitten kun vauvasta siltä tuntuu..Tytön tämän hetkistä pituutta ja painoa en tiedä koska viimeisin neuvola oli 6kk neuvola, seuraava neukku olisi sitten 9kk neuvola 13 päivä. Meilläkin ollut nuhaa tässä pari päivää :( Tuohon yösyönti kysymykseesi en osaa vastata, mutta kaippa se menee niin, että et vaan anna maitoa. Kun vauva alkaa itkemään otat neidin syliin ja rauhoittelet (voi mennä tuntejakin) mutta et anna maitoa.. Alku on varmaan aina vaikea ja tekisi mieli luovuttaa, mutta kyllä se siitä helpottaa kuulemma kun pari yötä jaksaa valvoa ja rauhoitella. Jos luovutat ja annat tissiä niin vauva "oppii", että huutamalla saa ja huutaa kahta kauheammin :) Tämä on minun näkemykseni asiasta. Itse en edes viitsi koko touhuun lähteä koska tiedän, että luovuttaisin jossain vaiheessa :) Kyllä ne yösyötöt jossain vaiheessa loppuu..T
meille ihana poika. Mitat 8kk neuvolassa olivat 77,6cm ja 11,5kg. Meillä osataan kontata, istua itsenäisesti, nousta seisomaan, kävellä tukea vasten ja kävelykärrien kanssa. Jodlausta riittää, sanoja ei sano vielä. Osaa tunnistaa esineen katsomalla sitä (esim. jos sanon, missä lamppu, katsoo sitä). Pinsettiote löytyy. Meillä syödään kiinteitä viisi kertaa päivässä, joista kaksi lihasosetta. Korviketta menee n. 600ml päivässä. Yöunet nukkuu klo 19-05 (ollaan yritetty myöhäistää, ei onnistu), ja päivällä 2-3 päikkärit, yleensä kolmet. Yöllä herää kerran tai ei ollenkaan, nukahtaa silittelyllä uudestaan.
Edelliselle: Lopetimme yösyömiset 7kk iässä. Käytin tassuttelua syömisen tilalla. Pari ensimmäistä yötä olivat vaikeita, mutta sen jälkeen hyväksyi asian täysin. Meillä yöt rauhoittui siitä paljon. Monet sanoo, ettei usko lapsensa hyväksyvän yösyömisten lopettamista, mutta yllättyvät miten kivuttomasti se menee. Eli ei kun vaan lopetat maidon antamisen! :)
Meillä joulukuun puolivälissä syntynyt tyttö, 2 päivää etuajassa. Hyvin ainakin nukutaan, pitkä yö 20.30-07.00 ja kahdet päikkärit, 0,5h ja 1h. Yösyönnit loppui jo alle 2 kuukautisena. Hyvin nukahtaa ilman nukuttelua, mutta yöllä ihan selvästi välillä touhuilee sängyssään. Onneksi ei kuitenkaan herätä tai mekkaloi.
Opittu on istumaan ja ryömimään, muutamia konttausaskeleita on ollut havaittavissa myöskin. Hyppykeinussa tykkää pomppia aina vähän aikaa. Leluja paukuttelee lattiaan ja kokeilee rajojaan (takka on ehdoton ei), ymmärtää kyllä mutta on valikoiva kuulo. Pinsettiotteella tarttuu hyvin pieniinkin juttuihin ja nypräilee mm. paidan nappeja.
Tyttö on pysynyt terveenä, vieläkin vaikka imetyksen lopetin 5,5kk iässä. Olin varma, että alkaa sairastella mutta ei ainakaan vielä. Aamupuuron syö, lounaaksi lihasosetta, välipalaksi marja/hedelmäsosetta ja iltapuuro hyvissä ajoin ennen nukkumaanmenoa. Iltamaito on vielä ihan ennen nukkumista mutta kohta siirrytään 5 ateriaan jahka liikkuminen vähän lisääntyy. Käyrien mukaan on kasvanut koko ajan. Nyt 9kg ja 71cm.
Niin, varmaan paras neuvo yösyömiseen on että pikkuhiljaa. Ja tosiaan pysyä päätöksessä. Tsemppiä tähän :)