Varasin hotellin Gran Canarialta kahdeksi viikoksi Hotels.comin kautta. Maksu on lähtenyt visaelectron-tililtä. Minulle tuli sähköpostiin suomenkielinen varausvahvistus. Tulostanko tämän nyt mukaan hotellille kirjautuessa vai miten tämä palvelu toimii? Kertokaa kokemuksista
Kokemuksia Hotels.comista
Kermella
2313907
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Voit tulostaa sen mukaan, mutta löytyy hotellista luultavasti ihan sun nimelläsikin varaus. Kannattaa ainakin se varausnumero olla mukana.
itse tykkään enemmän booking.com palvelusta. Ei tarvitse maksaa etukäteen hotellia vaan se maksetaan aina paikanpäällä.
Ei hotels.comin kauttakaan aina tarvitse maksaa huonetta etukäteen. Samoin booking.comilla on myös hintoja, jotka maksetaan heti varausta tehdessä ja jota ei palauteta.
Hotels.com mainitsee sivuillaan kirjausnumeron ja vahvistusnumeron, ovatko nämä yksi ja sama asia?
Halvat lennot - https://search.jetradar.com/?marker=12084¤cy=EUR&locale=sq
Jetradar on ollut jo vuosia itselleni lentomatkojen ensisijainen hakukone. Haen erityyppisiä matkoja, en pelkästään meno-paluu vaan usein niin, että lähtö tai paluu on eri kaupungista tai teen pysähdyksiä matkan varrella. Lisäksi Jetradar hakee mielestäni vaihtoehtoja erittäin kattavasti, myös halpalentoyhtiöiltä ja laajasti useilta varaussivustoilta.
Kannattaa varulta tulostaa varausvahvistus mukaan. Itse ainakin tykkään pelata varman päälle näissä jutuissa, vaikka periaatteessa tiedon pitäis kyllä olla hotellissa jo. Mulla muutenkin hyviä kokemuksia hotelsista, ei ongelmia http://emmita.munblogi.com/2014/04/05/huikea-tarjous-hotelsilta/
Kannattaa tulostaa vahvistus mukaan, jos se ei sähköisenä kulje tabletilla tms.
Itselläni meni viime syksynä mönkään. Saavuin ulkomailla kaupunkiin X, mutta viiden päivän hotellivarausta heillä ei ollut. Sanoivat, että eivät voi hyväksyä sitä.
Kotimaassa käytin palvelua onnistuneesti ja toiseen ulkomaanmatkakohteeseen onnistui myös.
Kaikkeen täytyy vain varautua
Faktat:
- varasin hotellihuoneen Hotels.comin kautta tai kaksi hotellia eri matkapäiville (riippuu lennoista milloin mennään)
- varatessa tarkistin, että hotellit voi maksutta perua
- luottokortin tiedot tarvitaan varauksen vahvistamiseksi
- peruin varaukset, koska matkan ajankohta muuttui, luottokortin katevaraus muuttui ostoksi!
- hotels.comin peruutuksen vahvistuksessa sanotaan näin:
Olet maksanut 701,71 € tästä varauksesta
Saat seuraavan hyvityksen: 701,71 €
* Hyvitämme tämän luottokortillesi, jonka numero on XXXXXXXXXXXXxxx, 30 arkipäivän kuluessa (maksutapahtuma ei välttämättä tule näkyviin samaan aikaan tiliotteellesi).
Näin oli varauksessa :
Ilmainen peruutus 04.07.2014 mennessä •Jos muutat tai peruutat varauksesi kello 14:00, 04.07.2014 ((GMT) Greenwich Mean Time : Dublin, Edinburgh, Lisbon, London) jälkeen, sinulta veloitetaan 1 yön hinta (sis. verot)
Olen ihan järkyttynyt, että nyt luottotiliä on veloitettu kummastakin varauksesta ja saatan joutua odottamaan hyvitystä 30 päivää!!!!!!!
Siinähän tulee jo korkokulut, saati, että lennot meinasi jäädä saamatta, kun ei ollut limittiä luottokortilla, onneksi huomasin ja oli rahaa, jota siirtää luottotilille.
Onko kenelläkään kokemusta menettelystä ja siitä, onko tää nyt ihan oikein??
Kiitos kokemuksista. Ja tämä myös varoituksena muille "ilmainen peruutus" varaajille.
Se ilmainen peruutus ei aina tarkoita sitä, että mitään ei veloiteta. Jotkut paikat veloittavat koko summan ja kun varaus peruutetaan x ajan sisällä, summa palautetaan kokonaan tai osittain. AINA tulee ehdot lukea tarkkaan eikä vain tuudittautua siihen että kun siinä luki niin. Työkseni näiden kanssa toimin ja välillä ärsyttää kun ihmiset eivät lue ehtoja ja sitten itketään.
Jossain kohteissa saa valita, maksaako heti vai vasta hotellille. Ja tosiaan hyvitys voi tulla vasta myöhemmin kortille.
Vinkkinä vielä hotels.com:sta saa Bonuswayn kautta bonusta varausksista 10e uusille käyttäjille http://bit.ly/BonusW10e
Minulta veivät ensinmäisen ja viimeisen kerran rahat, en suosittele kenellekkään. Sivuilta ei löydy suomalaista sähköpostiakaan johon vois valittaa kokemastaan vääryydestään, automaattinen postaus kyllä pelaa. Surkeaa toimintaa
Tässä+kehut+hotels.comille
Olen+käyttänyt+vuosia+heidän+palvelujaan.+Joidenkin+muidenkin+hotellivaraussivustojen+palveluja+olen+käyttänyt,+mutta+parhaiten+sopivan+hotellin+makuuni+löydän+useimmiten+heiltä.
Alkuaikoina+jouduin+maksamaan+heille+hotellivarauksen+koko+hinnan+heti+varauksen+yhteydessä,+siis+jopa+6+kk+etukäteen.+Nykyisin+tämä+käytäntö+on+muuttunut,+koska+kilpailevilta+sivustoilta+saa+ilman+ennakkomaksua+tehtyä+hotellivarauksen.+Heti+maksettavia+varauksia+voi++kuitenkin+myös+tehdä,+jolloin+tästä+saa+edullisemman+hinnan+kuin+jos+valitsee+peruuttamiseen+oikeuttavan+varauksen.+Peruutusehdot+saattavat+vaihdella+paljonkin+eri+kohteissa,+joten+ne+pitää+tarkistaa+joka+kerta+huolellisesti!
Tärkeintä+itselleni+on+löytää+se+mieluisin+hotelli+ja+joskus+olen+jo+varannut+hotellin+toiselta+sivustolta,+kun+huomaankin+hotels.comilla+sopivamman+ja+perun+sen+jo+varaamani.+Yhden+kerran+kuitenkin+Berliinin+reissulla+epäonnistuin,+kun+varasin+heiltä+halvan+hotellihuoneen+40€/vrk.+Hotellin+viereinen+katu+oli+aivan+mielettömän+meluisa+koko+yön.+Autojen+jarrut+vain+kirskuivat+enkä+saanut+koko+reissun+aikana+nukuttua+juuri+lainkaan.+Hotellin+tiedoissa+oli+kyllä+maininta+mahdollisesta+liikennemelusta,+mutta+en+uskonut+sen+olevan+noin+karmeaa.
Luen+aina+tarkkaan+muiden+hotellissa+vierailleiden+palautteen+hotellista.+Ne+ovat+aitojen+matkailijoiden+kirjoittamia,+joten+niistä+saa+hyvät+vinkit+hotellin+todellisesta+tasosta.+Kallein+ei+useinkaan+ole+paras.+Olen+huomannut,+että+osa+(10%)+matkailijoista+valittaa+olivatpa+he+millaisessa+hotellissa+tahansa,+joten+näiden+palautekommenteista+ei+kannata+välittää.+Haasteena+on+tosin+tunnistaa,+kuka+on+tällainen+ikivalittajan+tyyppinen+palautteenantaja+ja+kuka+täyspäinen.+Yleensä+sen+kuitenkin+huomaa,+jos+matkailija+valittaa+aamiaisesta+alkaen+lähes+kaikesta.
Ja+vielä,+peruutetun+varauksen+rahan+palauttamisesta+en+tiedä,+miten+se+käytännössä+tapahtuu,+koska+en+ole+vielä+koskaan+perunut+hotels.com+kautta+varattua+hotellia.+;)
Varasin hotels.com kautta asunnon. Homma toimi hienosti. Nyt kun en pääsekään matkalle, pitäisi varaus perua. Se ei sitten ollutkaan ihan niin helppo homma. On nyt soitettu onnettoman asiakaspalvelunumeroon Amerikkaan, koska varaus on heidän kohteeseen Espanjassa. Amerikasta haluaisivat tilisi tiedot, jotta voisivat ottaa yhteyttä asunnon omistajaan. Nyt odotellaan pari vuorokautta, jotta Hotels.com ehtii kirjoittaa vastauksensa spostilla. Ihan hirveetä sotkemista. Tuli henkilökohtaisesti mitta tätä palvelua täyteen.
Tuolta voit lukea kokemuksia:
https://www.satakunnankansa.fi/kotimaa/hotelscomista-uusia-ilmoituksia-paivittain-poliisi-loi-poytaan-pysayttavat-luvut-13785663/
On siis vuotanut tuhansien suomalaisten korttitiedot varkaille.
Käytän aina Booking varausta. Ei ole ollut mitään ongelmaa. Suurin osa ollut maksuttomalla peruutusoikeudella. Reissaan aika usein
Eikös Hotels com' ilta päässyt luottokorttitietoja huijareille jokin aika sitten. En käytä
Kylkös pääsi.
yli 75€ hotelli varauksesta 15€ takaisin tämän linkin kautta: https://www.booking.com/s/34_8/tuures57
Laitoin 5min tilauksen jälkeen, että unohdin laittaa tarjouskoodin ja tähän ne eivät ikinä siihen vastanneet.
Tosin nyt tää korona tekee sen, että tais mennä kaikki rahat mitä heille maksoin....
Yhtään infoa ei ole firma lähettänyt koronaan liittyen.
Paska firma.
Oletko yksinkertainen vai huijari vai molempia? Tuo booking.comin suositteluohjelma on lopetettu jo ajat sitten.
Ostakaa Lomallo jäsenyys niin ei tarvitse miettiä mitä, milloin ja miksi jokin maksaa summan x. Lomallosta saatte hyvät alennukset.
Vanha aihe, mutta kommentoin silti. Homma meni minulla niin, että varasin ja maksoin hotellin heidän sovelluksensa kautta. Menin asunnolle, jonka olin varannut, mutta siellä ei ollutkaan huonetta vapaana. Sain mukaani lapun, jossa todistettiin etten ole asunnossa yötä. Tein myös reklamaation heti aplikaation kautta. Palattuani Suomeen, otin yhteyttä hotels.comin asiakaspalveluun, jossa todettiin, ettei he korvaa mitään. Eli kannattaa pysytellä kaukana koko firmasta. Hotellit toimii yrittäjäpohjaisesti, mutta hotels.com keskittyy ryöstelyyn
Täällä tuoreet kokemukset. Varasimme viikoksi hotellin Dubrovnikista. Erikoishinta juuri sinulle, vain yksi huone jäljellä tähän hintaan!
Viikon kuluttua varauksesta hotellista tuli viesti, että ovat erehdyksessä myyneet liian halvalla, ja pitäisi maksaa lisää 300 euroa/vrk! Lisämaksua tulisi enemmän, kuin hotellin tämänhetkiset tarjoukset ovat missään! Laitoin kipakkaa viestiä lakitesteillä perään. Jännä nähdä, mihin tässä päädytään...