Onkohan totta että Venäläissyntyinen puolisoni joutuu käymään 2 kertaa kuukaudessa ilmoittautumassa jossakin virastossa Pietarissa saadakseen jatkoluvan Suomessa oleskeluun (kuitenkin Suomen kansalainen)ja liekkö ne virastot auki viikonloppuisin.Lähtisin mielelläni joskus mukaan mutta en kuulemma saa viisumia koska on mahdollisuus että jäisin sinne elämään vaimon siivellä venäjän sos. turvan varaan, en ole tämmöistä kylläkään ajatellut,minulla on suomessa ihan hyvä työpaikka.Onko mulla samanlaisia ongelmia
Kysympähän vaan
missä vika
15579
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Minulla on suomalaissyntyinen vaimo ja ongelmiakin on, mutta ei aivan samanlaisia, kuin sinulla. Kenelläpä ei olisi, kysyn vaan.
Kun on kysymys venäläisestä järjestelmästä, kaikki on mahdollista. Vaikuttaa kuitenkin siltä, että et itsekään tahdo uskoa noita selityksiä. Mikä pahinta, ne tuntuvat hiukan uskomattomilta sivullisen näkökulmastakin.
Jos kysyt aivan tosissasi, en voi muuta todeta, kuin otan osaa. Jos olet huumormiehii, niin nauretaan yhdessä.
eipä vielä naurata.
kuulostaako itestäs järkevältä, et suomalainen joutuu kysymään venäjältä oleskelupaa, että saa olla suomessa?
Kun ottaa suomalaisen sukupuolitaudittoman ja ei huorataustaisen naisen, niin ei ole ongelmia.
Eihän siun kaa tarvii anoa oleskelulupaa Venäjältä! Suomessa oleskeluun.
Ei varmasti tarvitse käydä. Hän ei tarvitse mitään jatkolupia Suomessa oleskeluun vaikka olisi kaksoiskansalaisuus. Joissakin paikoissa on Ovir( passi ja rekisteritoimisto) auki myös lauantaisin.
Itse olen jo yli 20 vuotta työskennelyt ja asunut Venäjällä ja suunnilleen tiedän mitä Venäläisiltä ja ulkolaisilta vaaditaan. Jotenkin tuntuu että sinua vedätetään oikein kunnolla, ja viisumin saat hommattua Venäjälle yhtä helposti kuin muutkin Suomalaiset.
Kiitos tiedoista onkohan nämä viisumit kalliita ja mistä niitä saa onko anottava Venäjän puolelta vai saako Suomen puolelta.Tänä viikonloppuna on taas ilmottautuminen Pietarissa,joutuu lähtemään jo tänään että on ajoissa aamulla jonottamassa ettei mene koko viikon loppua voi kyllä mennäkkin niistä kun kuulemma aina ei tiedä.
Ihan sivusta seuranneena vastaava tapausta melkein 20 vuotta, voin sanoa, etten nähnyt kertaakaan mitään Pietarin matkoja. Viisumin saat minun tietääkseni ihan normaalisti. Vuosiviisumi maksaa jotain 70-120 euroo. Riippuu, miten nopeasti haluat sen. Eli 70 euroo neljän viikon toimituksella ja kallistuu.mitä nopeammin sen haluat.
taas viedään miestä 10-0. Varmaan tarvii jokusen satasen eurojakin mukaan ku lähtee"lupia" uusimaan.? :)
vaan mene sinne "muuten" vaan,
supiturkkia hakemaan.
Voi voi, näitä on nähty ihan riittämiin. Venäläinen nainen putsaa suomalaisen miehen rahat ja omaisuuden. Ole varovainen.
Aloitus on selvästi provo. Ei kukaan täysjärkinen usko moisia selityksiä huoraamisreissuilleen.
En halua loukata asiollani ketään.Minähän tämän asian kanssa elän anteeksi jos loukkasin
varmaan paras hankkiutua eroon moisesta naisesta, ennenku huomaat et omaisuus on kadonnu ja olet korvias myöten veloissa. ja huom tää on ystävällinen neuvo
sakotetaan itsellä myös venäläinen vaimo 10v ikinä ei tarvinnu käydä mitään lupia uusimassa paitsi hakemassa uusi passi kun entinen vanhenee ja saat varmasti viisumin jos et ole mitään rikollista venäjällä touhunnu eli oot tyhmä tai sitte viestis oli provo