Käykö moni lavatansseissa? Mielestäni niin sanottu nykyaikainen suomalainen musiikki ei ole tanssittavaa tahti on niin nopeaa aivan kuin polkkaa ja vieläkin nopeampaa.
Tanssi
mie...
40399
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 40
Vanhimmat
Nuoret sällit eivät osaa soittaa tanssittavaa musiikkia. Laulusolistit kimittävät kaikki samalla tavalla.
Olivat vanhoja vaikka heitä en koskaan ollut aikaisemmin nähnyt ja tuskin kuullut Matti ja Teppo.
Näillä vanhoilla on vain liian suuri nuoruus noussut päähän ja toisaalta on 50 luku tullut takaisin.
Tämän levyn tahdissa on kiva tanssia. Kauniisti laulettu hyvin soitettu.
osoite?
http://www.youtube.com/watch?v=0J1kKn57Izo
joissa suuret tähdet eivät esiinny, vaan esim. paikalliset harmonikkayhteyeet. Suosikkiorkesterimme on Karavaani. Monissa paikoissa meltaso on liian korkea, pilaa tunnelman.
Kyllä näin luultavasti on, Matit ja Pepot ovat suurta pastkaa, koska kansa on onnellinen...
Olen päässyt joskus vaivihkaan kokeilemaan kunnon laululaitteita,kun olemme esiintyneet taustalla.
Uskomattomat äänet ja kaiut,tuntuu että ei tarvitse kun vähän suuta avata niin kuuluu koko salille.
Hyviä karaokelaitteita satakertaa paremmat.
o
Kuinka on kansan onni?? Kävelin vain hetken aikaa 19.30 kun nuori nainen tuli ja kertoi kuinka kaikki olivat kuolleet ja lapsilla ei ollut ruokaa---- sanoin minulla ei ole rahaa koska en asu suomessa...
Niin,,,,, tätä ei ole koskaan aikaisemmin tapahtunut, siis kuinka maailman parhaassa maassa?
Tanssi on onni, siis on tanssi.
Kuinka hän näki että olen miljonääri??
Vanha aika on takaisin, on kaikkea vanhaa..,,samoin naiset kaikkea vanhaa ei uutta, siis ei uskottuvuutta, mitä on myös vanhaa ja hyvää, mutta ei kaikkialla kansa.
Monet kirjoittavat eri aiheista, mutta Te olette aivan samoja kasvoja ja tähän ei järkeä tarvita. Kaikilla meillä on oma aika ja kaikki ovat sen arvoisia, sillä meillä on oma aika siis ikä toisilla se on yli ja toisilla ali mutta kaikilla on sama määränpää jota kukaan ei voi muuttaa, mutta haarukassa 45----65 luulisin olevan paljon, mutta sexissä sillä ei ole aikaa..
Kiitos sinulle Meirikki--- et tiedä arvoasi sillä arvo elämälle näkyy vain sitten.
Sirorimakka siinä näkyy kuinka vanhalla on tahti, kuin isälläkin oli, sama on kaikkialla ei musiikkia, vain luulo siitä olevan.
Nyt kun lopetan niin kuuntelen Tarja Lunnas-- Alla lehmusten kuljettiin, hän hyvä käheä ääninen ja sexsuaalinen ääni sama kaikissa .
Mie kerron kaikki tanssit, kymenlaakso huommenna luulen vi for si.
Aika on vain hetki, tanssi on myös vain hetki, elämä on vain hetki, yksin puhelu on myös hetki, mutta ei nyt ty, on arvostelut kaikista paikoista ja tunnelma.....
Tämä bugg on ollut kauan mutta ei tanssittu siksi vain tämä ihmetys minulle, niin tämä on 60 plus. Aika - to mi herää valvomaan... tanssin mielessä... . Kuinka se on Lasse?
Odotan innolla vastausta.
On hyvin ällöttävää nähdä kun vanha pari tanssii buggia vanha apina hakkaa jalkaa ja muori pyörii , siinä näkyy että nainen miehen kylkiluusta ja piste.
jäi sanomatta siis Suomen bugg, mies naisen kainaloon jne... Onko Suomessa miehillä hameet siis, joita ei näy, luulen niin olevan-- naiset määräävät suomen matit.
mennä tanssimaan, ei katsomaan muiden tanssia? Jokainen tanssikoon tyylillään kuten yksi pikkupari, joka kiertää lattiaa nurkasta nurkkaan niin, että mies lykkää naista edellään. Toiset pitää ottaa huomion eikä jyrätä alle.
Enpäs ole moista pikkuparia nähnyt, mutta taitanee johtua siitä, että mä menen tanssimaan, en katsomaan muiden tanssia.
Paavolaisen yksin puhelu tässäkin, miksi tanssi paikoissa on hyvä ja paha tunnelma? ------------------------------------ex - Tirva lähellä Kouvolaa on aina ollut paska kymmeniä vuosia ja myös vielä? Siksi että jo lipun myyjät ovat nollia ilman aivoja--- samoin kaikki muut (Matti ja Teppo) samalla tasolla, hakevat toisiaan, luulevat olevan jotain, siis nollia.
Aivan toista ex Kallioniemi Korialla lähellä Kouvolaa, samoin kaikki muut paikat siellä.
Koska palsta on 60 plus, niin haluan järkeviä vastauksia, muut voivat jatkaa omaa elämää.
Korjaus asiaan siinä mielessä, että asia ei ole siintyjien vika. Tarja Lunnas oli siellä ja vuosi--?, mutta hän on hyvä laulaja ja varmaan mielyttävä persoona, asia ei ole esiintyjät vaan muut?
Tämän musiikin tahdissa on hauska tanssia, jos on hyvä partneri.
http://www.youtube.com/watch?v=-2bXu2wU-_k
Pölynimurin putkee tanssitin. Jalat on vieläkin ihan solmus. Seuraavaks laitan tiputanssin ja sit menen kahville.
http://www.youtube.com/watch?v=4f5enwHGbB8&feature=related
...soitetaan nykyään niin paljon iskelmää ja sitähän voi sitte tanssia vain kuuntelemalla musiikkia.
On tosi että parhaimmat tanssit saadaan kokea "kakkosorkestereiden" vuorolla!
Ai että tansseissa soitetaan iskelmää? Pitäisikö olla kirkkomusiikkia vaiko Sibeliusta vai mitä?
Iskelmien tahtii olen itse tanssinut vuodesta 1965 asti.
on tosiaan usein tanssittavampi, ainakin viime lauantaina. Melutaso oli sopiva ja musiikki meille sopivaa. Sitten kuulutettiin, että illan pääorkesteri saapuu lavalle- kello 23. Se merkitsi, että desiibelejä tuli huomattavasti lisää ja fanien joukkoalkoi töllistellä lavan reunalla. Me lähdimme kotiin, onneksi olimme ehtineet tanssia sopivan annoksen.
Tarja Lunnas, mielestäni paras ääni mitä voi suomenkiellä kuulla.
Lava tunnelma tulee siitä kun siellä on paljon muualta tulevia, sillä ajattelun voima on suurempi kuin tietedetään.
Mikään yhtye tai laulaja ei voi muuttaa apina tunnelmaa!
Samoin laulajilla, miksi tehdä töitä yli 50 vuotiaana?? Suomessa.
60 luvulla käytiin lavatansseissa kun ei muuta ollut. Ne ajat jäivät sinne, nyt eletään tätä päivää.
Näen tanssit jonkinlaisena parodiana, missä amatööriorkesteri yrittää soittaa ja amatöörit tanssia. Antaa kaikkien kukkien kukkia, saahan sitä laulaakin äänestä viis, se on vapaata ilmaisua.
Jos et ole tansseissa käynyt sitten 60- luvun, niin tietosi tämän päivän tansseista ovat melko huteralla pohjalla. Kyllä lavalla tanssitaan huippuorkesterien ja suosituimpien iskelmätähtien tahdissa. Mitä itse tanssimiseen tulee, niin ei ne mitään kilpatansseja olekaan. En tiedä mistä tuollainen "amatöörit" nimitys tullee, mutta lavolla kyllä osataan tanssia. Mene kokeilemaan. Taitaisi omat 60- luvun oppisi käydä vähäiseksi. Arvostelet, vaikka et edes tiedä mitä!
lavatansseissa. Musiikki on tanssittavaa kaikki yleiset tanssilajit käydään läpi illan aikana. Silloin kun esiintyy iskelmälaulaja musiikki voi olla vähemmän tanssittavaa, mutta tanssinharrastajat osaavat karttaa näitä tilaisuuksia
Iskelmälaulaja? Teijo Joutselako ei ollut iskelmälauja?