Inglesiin nyt olisi älli lähteä ensi talvena ja sellaiseen hotelliin kuin Santa Clara olen päätymässä,kysyisin nyt ennen kuin teen päätöksen tuoreita kommentteja siitä,kannattaako siihen mennä.Onko siinä lähettyvillä suomalaista ruokapaikkaa koska perushintaa ei sisälly edes aamiaista
infoa
wonderer-joe
3237
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
lähellä sijainti on suhteellista.kuparipannu,mummola,amigo ovat lyhyen kävelymatkan päässä.olen viettänyt joulun samaisessa asumuksessa ja hyvin kelpasi.sisääntuloportin vieressä on kreikkalainen ravintola ja pieni kauppa josta aamiaistarpeet voi kyllä ostaa.muutenhan nämä pikkukaupat pakkaavat olemaan hinnakkaita. pari viimeisintä kanarian reissua olen majoittunut naapuribungalow-alueen santa fe nimiseen paikkaan,nämä kaksi ovat aikalailla samaa tasoa.
Kerroit viettäneesi parina viime talvena lomaasi Santa Fe:ssä. Olen syksymmällä menossa sinne kuudeksi kuukaudeksi talvehtimaan. Hotelli on minulle tuttu siinä mielessä, että sukulaisia on siellä aikanaan pariinkin otteeseen asunut ja olemme käyneet kyläilemässä asuessamme itse Maspalomasissa. Santa Fe ei ymmärtääkseni ole ”hotellina” auki (ei ainakaan noilta varaussivuilta Santa Fe.stä onnistu huoneiston varaaminen). Itsekin vuokrasin asunnon yksityiseltä, Las Palmasissa asuvalta, omistajalta. Onko Santa Fe:stä tietoa, ovatko hotellialueen baarit/ravintolat toiminnassa, onko alue vartioitu? Asuntojen varustetasosta ja niiden puutteista ei liene syytä kysellä, sillä sisustukset kai vaihtelevat omistajan mukaan. Minäkin olen katsellut Santa Claran esitteitä, koska uskon sen olevan samaa tasoa kuin Santa Fe, ainakin ne lienevät saman ikäisiä ja muistuttavat tyyliltään toisiaan.
siitä että tuleville asukkaille tarjottiin aina hunoin vapaa huone ja vasta "kiukuttelun"jälkeen vaihdettiin huone kelvollisemmaksi.eri tasoiset(remontoidut ja ei remontoidut)huoneet antavat moiseen meininkiin mahdollisuuden.mikään ennakkoyhteydenotto ei tuottanut vastakaikua.valitin tästä matkanjärjestäjälle,joka vastasi n.s. patenttivastauksella joka oli yhtä tyhjän kanssa.niinpä äänestimme jaloillamme ja majoitumme naapuriin.pävisin on auki allasbaari, sanoisin aika onneton,olut nyt on samaa kaikkialla.samaan rakennusrypäkseen kuuluu, ulkopulelta sisään käytävä ravintola carreton jota jotkut ovat ylistäneet inglesin parhaaksi.en ole samaa mieltä,vaikka ruoka on ihan kunnollista,muttei mitään superia.jonkinlainen vartiointi siellä taitaa olla.en moiseen kiinnittänyt isompaa huomiota,kun tulimme aina ajoissa kämpille.