hirveen herkkä suuttumaan.raapii naamaani iltanukutuksessa. komennann niin alkaa rääkyyn kuin syötävä eläin, ei tosin pitkään. herkimmillää tietysti iltaisin ja kuun nukutus muutenki hankalaa niin tuo vielä lisää kun noin herkkä suuttumaan. kynsiikö teillä muilla ja moukaroiko tytttölapsi kun nukutatte?
1,3v tyttö rääkyy kaikesta
äipppä78
2337
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
mä olen jättänyt lapsen aina yksin ja sanonut kovasti "ei"jos puree tai raapii. näin tehoaa parhaiten. ja en todellakaan vie nukkumaan jos ei ole väsy. eli en takuulla ala nukuttamalla nukuttamaan.
tuon ikäisille tulee iso pettymys jos jostain kielletään. mutta kannattaa kieltää niin oppii nielemään kiukkunsa. jos ei mistään koskaan kiellä eli esim. koti tehty lapselle niin turvalliseksi että minkään tekemistä (kaapin aukaisuja tms.) ei tarvitse kieltää, ei opikaan niihin pettymyksiin.
1v 3kk huutaa kyllä varmasti jos kielletään ja väsyksissä on erityisen herkkä kaikelle. Näkyy olevan melkoinen pettymys, jos ei saakaan tehdä kaikkea mitä tahtoo. Lyömisestä meillä on alusta saakka ollut se kanta, ettei sitä hyväksytä edes leikillään. JOssain vaiheessa neidistä oli tosi hauskaa läpsiä vanhempia ja nauraa päälle. Mutta se jäi pian pois kun kiellettiin. Kynsinyt hän ei ole koskaan eikä onneksi purrutkaan. Emme nukuta tyttöä, sylitellään kunnes hän on väsyksissä ja sitten hän yleensä itse sanoo, että "nukkuu" ja kävelee sänkynsä luokse. Nostamme sänkyyn, soittorasia soimaan ja hän nukahtaa itsekseen.