Potkupalloilijat taistelivat urheasti

Toverit, pää pystyyn

Suomen potkupallomaajoukkue taisteili urheasti ylivoimaista ennakkosuosikkia vastaan taistellen hienon vain pienen tappion. Suuri johtajamme Tavja I ylistää urheita pelaajiamme: "Olette olleet tänään ylpeydeksemme". Hienon Taistelun kruunasi Väyrysen laukaisu 89 minuutilla, vaikka koko vastustajan joukkue oli hänen ja vastustajan maalin välissä, suoritti Väyrynen ilmömäisen laukauksen liki vastustajan maalia kohti pallon ohittaen tolpan muutaman sentin päästä.

Suuri joukkueemme kohtaa seuraavaksi mahtavan Hollannin, mutta nähdyn perusteella joukkueemme tulee taistelemaan urheasti ja aiheuttamaan Hollannin puolustukselle suuria ongelmia. Joukkueemme tulee pyörittämään Hollantia mennen tullen, ja nyt nousemme kuuntelemaan kansallislaulua suuren ja mahtavan taistelun kunniaksi. Kansa, olkaa yhtä urheita ja yritteliäitä kuin suuret esikuvanne.

6

260

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bvvvvvvv

      Oli siellä koneellinen ylen porukkaakin,jostain syystä

    • WB20012

      Mut kun ei noi muutkaan oo mitään voittaneet?Miks juuri me maajoukkue on niin tylsä ja peli kestää pualtoist tuntii ja----

    • 90 kunnian minuuttia

      Olipa hienoa tekstiä. Tässähän ihan liikuttuu..niiiiiisk niiiisk ei...voi ..pidätellä yyyääääähhhhhhh..no kyllä se tästä niisk vielä. Ehkä ensi pelissä jumalat ovat puolellamme ja joku veto menee vielä lähempää maalia,,

    • imatra10

      Lapasia koko Suomen Leijonat "Lampaat" Hävetkää!

    • Jellonanpotkija

      Eikös se Sauli ole nykyään palloliiton puheenjohtaja? Olikohan Pahvisauleja katsomossa? Sauli Ja Tavja johtavat poikamme vielä urotekoihin.

    • Vanha teputtaja

      Jos seuraa Suone jalkamaajoukkueiden ja yleensäkin joukkuelajien edesottamuksia, huomaa usein silmiinpistävän eron taitotasossa vastustajiin nähden. Suomalainen lentopallo ehkä on poikkeus. Siinä Suomi on pelannut maailmanliigassa lyöden jopa maailman kärkimaita; Brasilian, USA:n ja Venäjänkin. Salibandya taas ei kai oikein voi lajin kapean levinneisyyden vuoksi lukea mukaan. Samoin kuin pesäpalloakaan. Siinähän me ollaan maailman parhaita! Ei se jääkiekkokaan mikään valtalaji maailmalla ole.

      No joitakin poikkeuksia jalkapallossakin lötyy; esim Litmanen. Muuten kuntoa ja juoksuvoimaa näyttää niinkin riittävän. Kovissa pelessä keskitykset menevät hehtaaripyssyllä harakoille. Sitten, jos jostain syystä vahingossa tuleekin nappisyöttö, vastaanottaja ei pysty ottamaan sitä haltuunsa saati jatkamaan peliä tiukassa paikassa.

      Taitoa on vaikea parantaa aikuisiässä. Toki sekin onnistuu. Kun tietää suomalaisen juniorivalmennuksen tason seuratasolla, ei ihmettele yhtään että aina vaan ollaan sitten maajoukkuetasolla alakynnessä vastustajiin nähden. Olen nähnyt juniorien jalkapalloharjoituksia, joissa ei monipulisesti harjoitettu molempia jalkoja pallonkäsittelyssä vaan aina kaikki tehtiin yksipuolisesti vain toisella, ilmeisesti paremmalla jalalla! Samaan aikaan valmentaja istuivat autossa kentä reunalla huudellen ohjeita avoimen oven kautta. Ymmärrettävänä puolustuksena taivaalta vihmova tihkusade. Saattoihan olla että sen toisen jalan vuoro olikin vasta seuraavana päivänä tai seuraavalla viikolla. Mene ja tiedä.

      Lentopallon parista tiedän kuinka vaikeaa oikean tekniikan opettaminen junioreille on. Oikealla asenteella ja paneutumisella se kuitenkin onnistuu. Oikotietä hyviin taitoihin ei ole. Nöyrää asennetta se vain vaatii niin valmentajilta kuin valmennettaviltakin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      89
      3412
    2. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      103
      3076
    3. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      53
      2292
    4. Sytyttikö hallin lapsi vai joku mielipuoli

      Onko tietoa? Toivon jälkimmäistä
      Vimpeli
      21
      1812
    5. Mietin että

      Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin
      Ikävä
      20
      1715
    6. Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon

      Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..
      Vimpeli
      11
      1660
    7. Olisitpa rakkaimpani

      Kaipaan sinua. Ikävä sinun läsnäoloa ja kaikkea sinussa. Päivistä, jolloin nähdään tulee onnellisia päiviä. Sinun seuras
      Tunteet
      6
      1638
    8. Tajusin vaan...

      Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein
      Ikävä
      22
      1478
    9. Aaamu on täällä taas!

      Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa
      Ikävä
      13
      1401
    10. Noin ulkonäkö-jutut ei multa

      Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin
      Ikävä
      38
      1384
    Aihe