PIKAISTA apua...( Kaura allergia?)

20+9

Mulla kohta 9 kk ikäinen tytsy,saanut kaurapuuroa nyt muutaman kuukauden ja ei ole ollut mitään oireita. MUTTA... alkuviikosta tytölle tuli korvatulehdus sai antibioottia ja nyt sitten parin päivän sisällä tuli ihottumaa koko kehoon,punaista (ilmeisesti kutiavaa,koska kiukkuaa) Kävimme lääkärissä ja vaihettiin toinen kuuri. Mutta sitten tajusin,että kun tyttö on aamulla herännyt ja kun olen tehnyt hänelle aamutoimet,pesut/Vaipanvaihdot ihottuma ei ole niin voimakas/Punainen ja sitä ei juuri ole. Toimien jälkeen annan puuroa (joka nyt viikon ajan syönyt toooosi huonosti itaisin sekä aamuisin) joten kuten saan tytön syötettyä, sitten lääke ja sitten touhuilemme. Aamu-unille mennessä vaihdan vaipan ja kas ihottumaa ihan pikkuinen täynnä, eli olisiko kaura-allergia vai tosiaan lääkeallergia? Tyttö muutenkin tosi kiukkunen,taivuttaa selkää/päätä kaarelle, kakka löysää(mitä kyllä ajattelen että johtunee lääkkeestä) yöt menneet nyt ihan pipariksi. Tyttö normaalisti nukkuu 20.00-06.00 heräämättä/syömättä... ja nyt alkuyö on tuskaista,tutilla pelaamista jne.... Muutenkin ruokailut nyt menee tosi huonosti,kiukuttellen syödessäkin taivuttaa selkää kaarelle/päätä syöttötuolissa,eli ihan kuin sattuisi masuun kun syö?

Harva täällä on lääkäri,mutta kokemuksia ja mietteitänne mielelläni lukisin...

Ikävää,kun tyttö yleensä ollut tosi reipas ja kiltti ja nyt sitten päivät menee kiukuttelessa ja nyt on ruvennut nukkumaankin aivan tolkuttomasti päivällä (jopa 4-5 h päikkäreitä putkeen) eikä syömään edes herää ja sitten kun herää niin syönti tosi vaikeaa... :(

Kannattaisiko jättää nyt tuo kaurapuuro viellä tässä kuurin aikana pois niin näkisin että johtuuko se kaurasta?

5

1117

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rintinti

      Anna nyt ainakin maitohappobakteereja. Allergiat johtuvat suolistosta ja iskevät kun tasapaino menee. Hyvinkin voivat iskeä antibioottien jälkeen. Meillä tulivat noroviruksen jälkeen.

      Jos jätät kauran pois, anna sitten esim. muksun banaanipuuroa, päärynä-hedelmäpuuroa (kuituisempaa) tai vadelmapuuroa. Noissa muksun valmispuuroissa on vain maissia ja riisiä. Kaura on aika kuituista ja jos viljat jättää pois, voi tulla ummetus.

      Meillä kaura-allergia oireili oksentamisena, löysänä vatsana (puuroa vaipassa, sulamatonta melkein) ja kiukkuisuutena. On myös allergia muille suomalaisille viljoille.

      • rintinti

        Mutta siis todennäköisemmin se on lääkeallergia ja ei se lääke heti poistu elimistöstä.


    • mammmmaa

      Meillä kaura-allergia oireilee juuri samalla lailla. Punaista ihottumaa koko keho täynnä ja se kutisee todella paljon. Yöt oli aivan kamalia ennen kuin allergia huomattiin, nukkui ehkä tunnin, jonka jälkeen heräsi itkemään ja raapimaan itseään. Kortisonilla saatiin ihon viimein kuntoon. Nykyisin meillä syödään vain manna- ja riisipuuroa.

    • nimbus125414

      Kyllä minä nyt vaan veikkaan lääkeallergiaa/allergioita, koska tyttö veti kaurapuuroa pari kuukautta aikaisemmin ja ihottuma alkoi vasta lääkkeen annon jälkeen. Sinä annat lääkkeen aamulla ja ihottuma tulee sen jälkeen, eikö se ole ihan loogista? Kannattaa toki pitää taukoa kaurapuurosta, jos on pienikin epäily sen allergisoivuudesta, mutta veikkaan kuitenkin noita antibiootteja. Toivottavasti teillä on jo rela-tipat tai muut maitohappobakteerit menossa, antibiootithan tappavat normaalit suolistobakteerit ja olisi hyvä tarjota hyviä bakteereja tilalle (maitohappobakteereita ei kannata antaa samaan aikaan antibioottien kanssa vaan pari tuntia pitäisi olla väliä, etteivät kuole heti).

    • Anonyymi

      Minulla on on ollut samanlaisia oireita ja astmaa ei löytynyt minultakaan! Lisäksi olen käyttänyt monta tuhatta euroa kaiken maailman verikokeisiin ja tutkimuksiin, mutta mitään ei ole löytynyt.. olen aina syönyt aamulla kaurapuuroa, voisikohan syy olla kaura tosiaan? Luulin, että tämä johtuisi ruisleivästä ja vaihdoin sen kauraleipään, jolloin oireet ovat ehkä pahentuneet. Pitääpä kokeilla kauratonta ruokavalioa seuraavaksi. Kiitos sinulle ap!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      50
      2202
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      197
      2029
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1382
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1170
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      982
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      929
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      889
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      47
      868
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      845
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      61
      746
    Aihe