Hintaeroa on jonkun verran d300s ja d90 välillä entä kuvanlaatuero?
d300s vastaan d90 kuvanlaatu
kullervo'
8510
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
"Hintaeroa on jonkun verran d300s ja d90 välillä entä kuvanlaatuero? "
muutamia satasia
Nikon D90 runko halvin 699euroa Nikon D300s runko halvin 1359euroa eroa 660euroa
Ja kaikki muutkin ominaisuudet!
oikeammin käyttänyt rinnakkain D90 ja D300s runkoja jonkun aikaa, D90 pari vuotta ja D300s vajaan vuoden. Kuvanlaadussa en juurikaan ole huomannut eroa, muutoin, käytöltään ne ovat erilaisia eli on kaksi eri nappulatekniikkaa. Molemmissa on 12M kenno ja silmämäärin herkkyyskin on samaa luokkaa. Molemmat ottavat loistavia kuvia jos kuvaaja ei niitä pääse pilaamaan. (on esim. jääneet asetukset väärään asentoon vaikkapa WB). Kumpaan vaan päädyt niin saat hyvän rungon.
Sitä mihin Sepeteus viittaa tuossa valovuodessaan en tiedä ja jäänkin odottelemaan.
Niin jos kerta käytännön kokemusta molemmista minulla vain nikon D40 eli se valovuosi mun olettamus vain eli olet sitä mieltä että D40 päivittäminen D90 olisi ihan hyvä tai D300s toisaaltaan hintaeroa on jonkun verran vaikea päätös.
varsin hyvä valinta jos aikoo alkaa päivittämään D40 runkoa. D300s on vähän nopeampi sarjoilla ja sää pölytiivis sekä siinä on erilainen valikkorakenne kuin D90 kamerassa. Lisäksi D90:ssä on 11 tarkennuspistettä kun D300s omaa niitä kymmeniä, muistaakseni luokkaa 50. Kuvan laadussa ei ole mielessäni oleellista eroa jos kuvaa samalla optiikalla. Itselläni on kuvatessa D300s rungossa yleisoptiikka 18 - 200 ja D90 runkoon ruuvaan paikasta riippuen Nikkorin 105 mm makron tai Sigman 100 - 300 F4 telen jotta vältyn ylimääräisiltä putkenvaihdoilta luonnon olosuhteissa mahdollisimman usein.
http://picasaweb.google.com/Tapani.Niittyaro/KesamatkaPohjoiseen2010#5500500665897349170
Yllä olevan linkin kansion kuvat on otettu joko D300s tai D90 rungoilla viime kesänä ja optiikkoina ovat olleet juuri nuo edellä mainitsemani. En väitä olevani mikään kuivaaja mutta harrastelen ja noista voit vertailla eri runkojen ja optiikoiden merkitystä kuvan laatuun. Kun näppäät lisätietoja niin näet mitä kameraa milloinkin on käytetty.
Nyt tulee kuulemma korvaaja D90 rungolle syksyn tai alkutalven mittaan joten D90 rungot myytäneen edullisesti pois varastoista. Siinä on sinun mahdollisuutesi edulliseen kauppaan.
Pitänee odottaa ton D90 edullista poistomyyntiä jos kerta seuraaja tulee lähiaikoina sille josko sais niin halvalla ja kait sillä pärjäis kun D40 on pärjänny 3vuotta että on uuden runkon aika...
Nikon 300s on liki pro kamera jossa on paljon sitä mitä Canon 7D tai Nikon D90 kamerassa ei ole ehkä, hauskinta minusta on se että, Nikon D300s kameraan sopii kaksi erillistä muistikorttia nimittäin CF sekä SD..samaanaikaan.. mutta on syytä muistaa että jo muinaisten luolien seiniltä on löydetty senaikaisin kuvausvälinein kuvattuja upeita kuvia..