Tuntuu ettei pk-seusulta löydy yhtään ainutta taitavaa ja ammattitaoitoista kaakeloijaa joka ennättäisi viikon sisällä aloittamaan ok-talon kaakelointityöt (kaakeloitavaa pintaa noin 135m2. Lienee ainoa vaihtoehto hakea Virosta miehet töihin, taitaa olla vain hyvä piriste Suomen työmarkkinoille tuo eu-jäsenyys, näyttää siltä, ettei täällä kukaan enää tee töitä rakennusalalla.
Työvoimaa Virosta
Johokusti
9922
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Taidat olla vähän myöhässä. Kesä on kiireisintä aikaa rakennusalalla ja töistä on sovittava hyvissä ajoin etukäteen vielä kun aikatauluissa on tilaa.
per m²?
En ole innokas reissuhommiin, mutta kohtuullista korvausta vastaan ehkä...
Epr on.
...YLIHINNOITA ITSEÄSI, VAIKKA LUULEN SUA AHNEEKSI KUITENKIN. SANO MUN SANONEEN!
kauempaa tulevalle kohtuu hinta laatoitukselle.
Eli mitä hänen pitäisi saada, hän maksaa asumisestaan vanhassa paikassa, matkat, eläminen, työkalukorvaus ja asunto työpaikkakunnalla?
Majoitatko hänet autonperälle, annatko hänelle päivärahan ja mitä muuta?
Työn teettäjän mielestä hommat pitäis saada aina ilmaiseksi ja tekijän mielestä mikään ei oikein riittäis.
Tehkää itse niin ei maksa mitään.
ja huutamalla yrittää .....
Täällä on yksi vapaana.Mitä maksat?täällä länsisuomessa ei yksikään remontti ole jäänyt tekemättä jos on rahalla maksettu.Eri asia on jos korvaukset on luokkaa kappa perunoita ja kaksi paria vanhoja sukkia.
Hae virosta vaan töihin jos luulet helpommalla pääseväsi.
kyllä Suomessa koulutustaso rakennusalalla on paljon heikompi, kuin Virossa. Sama se taitaa olla muissakin oppilaitoksissa.
Ovathan he saaneet ison avaruusvaltion korkeatasoisen rakennusalan koulutuksen ja kulttuurin. Näkeehän sen jo matkustellessa, että ovat valovuoden edellä suomalaisia, rakennuskuttuurissa.
Ei tarvii palkata kallista mestaria työmaalle, kun rakentava nuoripari lähtee omiin töihinsä.
Olen myös tutustunut ko. rakentajien korkeaan ammattiylpeyteen ja moraaliin. Heitä ei tarvii patistella työhön, kuten suomalaisia luusereita.
Olen samaa mieltä, kyllä piristää ja sivistää suomalaista rakennuskulttuuria Virosta tullut osaava ja moraaliltaan korketasoinen työvoima.
Otappa yht. [email protected]
,niin keskustellaan aiheesta.