Helsinki on Paras

Stadilainen423

Itse asun Helsingin Kruununhaassa ja voin suoraan sanoa että kyllähän tämä on Suomen parasta asuinaluetta. Missään muualla ei voi törmätä yhtä suureen kulttuuriryöppyyn ja arkkitehtuurin korkeatasoisuuteen lähikauppa reissulla kuin täällä. Palvelut ja vapaa-aika löytyy kulman takaa. Jos ahdistaa voi käydä kävelyllä senaatintorin ympäristössä tai vaikkapa ihailla kaunista merimaisemaa. Ihmiset ovat suvaitsevaisia ja avoimia ja usein myös iloisia koska ympäristö vaikuttaa mielialaan. Tämä korostuu varsinkin talvesaikaan. Jos kaipaa vehreyttä voi kipaista vaikka jossain puistossa(esim Helsingin keskuspuistossa) tai kasvitieteellisessä puutarhassa. Taiteen ystävälle Helsinki on Suomen ykköskaupunki. Täällä et tunne koskaan olevasi yksin vaan osa suurta kokonaisuutta ja ihmismassaa. Viva Helsinki!

1

1068

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JackkcaL

      Muistelmia elokuulta 1995

      Tunnen olevani täysin maalaistollo kulkiessani Helsingissä. Tuijottelen kadun varressa näkemiäni hienoja autoja ja katselen vanhoja taloja. Kaiken kokeneet ja kaiken nähneet helsinkiläiset sen sijaan kulkevat kuin robotit sivuilleen vilkuilematta. Pelkään koko ajan tekeväni jonkin möhläyksen, koska en tiedä, miten Helsingissä kuuluu eri asioissa menetellä. En tiennyt edes raitsikkalipun hintaa enkä sitä, että kertalippukin pitää nykyisin leimata. Se jäikin leimaamatta. Joku tarkastaja tuskin olisi uskonut selitystäni, että "en tiennyt". Mutta en todellakaan tiennyt. Viimeksi olen nimittäin matkustanut raitsikalla kai joskus yli kymmenen vuotta sitten, ja vanhoja kertalippuja, jotka olivat ohuita ja paperisia, ei tarvinnut leimata. Mikäli nyt oikein muistan.

      Helsinki on muuttunut täydellisesti kymmenessä vuodessa. Kadulla kulkee entistä enemmän -piip-- ja muita erirotuisia. Fiilis on jotenkin täysin erilainen. Esiin on astunut uusi nuorisosukupolvikin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      44
      2952
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      36
      2621
    3. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      53
      2584
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      100
      2226
    5. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      48
      2084
    6. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      331
      1846
    7. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      150
      1546
    8. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      73
      1408
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1178
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      28
      1165
    Aihe