Itse asun Helsingin Kruununhaassa ja voin suoraan sanoa että kyllähän tämä on Suomen parasta asuinaluetta. Missään muualla ei voi törmätä yhtä suureen kulttuuriryöppyyn ja arkkitehtuurin korkeatasoisuuteen lähikauppa reissulla kuin täällä. Palvelut ja vapaa-aika löytyy kulman takaa. Jos ahdistaa voi käydä kävelyllä senaatintorin ympäristössä tai vaikkapa ihailla kaunista merimaisemaa. Ihmiset ovat suvaitsevaisia ja avoimia ja usein myös iloisia koska ympäristö vaikuttaa mielialaan. Tämä korostuu varsinkin talvesaikaan. Jos kaipaa vehreyttä voi kipaista vaikka jossain puistossa(esim Helsingin keskuspuistossa) tai kasvitieteellisessä puutarhassa. Taiteen ystävälle Helsinki on Suomen ykköskaupunki. Täällä et tunne koskaan olevasi yksin vaan osa suurta kokonaisuutta ja ihmismassaa. Viva Helsinki!
Helsinki on Paras
1
1077
Vastaukset
- JackkcaL
Muistelmia elokuulta 1995
Tunnen olevani täysin maalaistollo kulkiessani Helsingissä. Tuijottelen kadun varressa näkemiäni hienoja autoja ja katselen vanhoja taloja. Kaiken kokeneet ja kaiken nähneet helsinkiläiset sen sijaan kulkevat kuin robotit sivuilleen vilkuilematta. Pelkään koko ajan tekeväni jonkin möhläyksen, koska en tiedä, miten Helsingissä kuuluu eri asioissa menetellä. En tiennyt edes raitsikkalipun hintaa enkä sitä, että kertalippukin pitää nykyisin leimata. Se jäikin leimaamatta. Joku tarkastaja tuskin olisi uskonut selitystäni, että "en tiennyt". Mutta en todellakaan tiennyt. Viimeksi olen nimittäin matkustanut raitsikalla kai joskus yli kymmenen vuotta sitten, ja vanhoja kertalippuja, jotka olivat ohuita ja paperisia, ei tarvinnut leimata. Mikäli nyt oikein muistan.
Helsinki on muuttunut täydellisesti kymmenessä vuodessa. Kadulla kulkee entistä enemmän -piip-- ja muita erirotuisia. Fiilis on jotenkin täysin erilainen. Esiin on astunut uusi nuorisosukupolvikin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 213600
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu303413Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt503371Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka513045Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1222849Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod212608Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1142332MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142145Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281737IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk1341370