kuulemma lähes ilmaisia, ei vaan kerrota mistä näitä saa ostaa, syytetään väliportaita, mutta kun menet ostaa suoraan tilalta ,niin lisätään vielä 30% hintaan lisää , mitä olis ollut kaupanhinta, ilman kuittia saa lähteä kotimatkalle
Maatalous tuotteet
på¨'ihb
7170
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
huomattava ettei tuottaja näitäkään hintoja "saa" vaan ne menee tuotantokustannuksiin
Sonni 2,99
Lehmä 1,86
Hieho 2,45
Sika 1,52
Maito 35.8
Munat 0,8 e /kg
Vilja 0.09- 0.14 e/kg
Peruna 0,20-0,35 e/kg ??
että jos tuottaja saa vaikkapa lehmästä 1.86 euroa kilolta, niin samaionen liha voi maksaa kaupassa jopa 19 euroa kilo????? - tai kanamunat, joista tuottaja saa 0.80 e/kg, niin munat maksavat kaupassa 2.19 euroa kananmunakotelo????
otetaan minkä asiakas maksaa ei se sen kummempaa ole
melkein ilmaisia perunoita, kun maksoivat 29 senttiä kilo. Hiivaleipäjauho maksoi puolitoista euroa, josta voin leipoa monta limppua. Salaattiraaka-aineitakin saa edullisesti, hernepussi on melkein ilmainen samoin kuin makaronit, lihatarjouksia on silloin tällöin ja voipa ostaa keittolihaa ja tehdä maukkaan lihakeiton. Puurotarvikkeita saa tosi edullisesti eikä kananmunatkaan kovin kalliita ole. Kalaa voi joko itse pyydystää tai ostaa lihatiskiltä ja tehdä kalakeiton. Sillekään ei kovin paljon hintaa kerry ruokalijaa kohden. jne. jne....
kerrostaloyksiöönsä. Saattaisi olla melko sotkuista puuhaa sian teurastus. Entä jauhamaton vilja, kun vie pienen erän myllyyn jauhettavaksi, tulee sille varmaan enemmän hintaa kuin kaupasta ostettuna. Sitäpaitsi meijerit kieltävät maidon myynnin tiloilta hygieniisyys syistä, maitostahan otetaan meijerissä erilaisia kokeita, esimerkiksi salmonellan varalta. Sama asia kananmunissa.
Ja onhan siinä työtä enemmän pientä erää myydesskin, kun rekka-auto tulee hakemaan40000 kg viljaa varastosta, ei tarvitse muuta kuin elevaattori käynnistää, mutta kun sinä aloittaja tulen ostamaan 10 kg viljaa pitää se pakatata ja punnita. jos vilja myytäisiin 10 kg erissä, menisi rekkakuormankin myymisessä monta päivää.
Mitä muuten aloittaja on ostanut suoraan tilalta.
ovat lähes ilmaisia myös kaupasta ostettuina. mm. jauhot, ryynit, rasvat, kanamunat, perunat, yms vähän jalostetut. Käyttövalmiiksi tekeminen eli jalostaminen nostaa kyllä tuotteiden hintaa.
Valitettavasti mäyräkoira on edelleen kallis, mutta siitähän ei kannata tinkiä onhan se aina hintansa väärtti vai miten se vanhan kansan sanonta memi...
mitähän viljelijä niistä saa , alkutuotteena.