Läppärissä oli f-sekure virussuoja joka hyydytti koneen toiminnan täysin.Asesin mikrosoft essentialsin.Onko hyvä ja kevyt
Muitakin ehdotuksia otetaan vastaan
Koneen käyttis vista home basic
Muitakin ehdotuksia otetaan vastaan
Koneen käyttis vista home basic
Vastaukset 7
Vanhimmat
Toimii jotenkin. Kuten muutkin vastaavat ohjelmat. Ei näistä ohjelmista taida suuria eroja löytyä. Antavat lähinnä mielenrauhaa.
Kyseessä ei ole mikään virusSUOJA vaan virustorjunta. Ei tuollaiset ohjelmat ole mikään suojaus kun eivät tunnista kuin 20-30% haittaohjelmista. Sama vaikka et asentaisi ollenkaan kun se suojaus tehdään päivittämällä niitä ohjelmia.
hyvän valinnan teit. Microsoft on parantanut palveluaan tuomalla markkinoille ilmaisen virussuojan.
se MS Essentials on ilmaisvaihtoehdoista paras ja nopein.
M-Kar:in loputtomat horinat kannattaa lukea vahvasti suodattaen.
Viimeaikoina hurahtanut suosittelemaan Windowsin käyttöä ilman virustorjuntaa....
No sellaista ei ole tarvinnut Windowsissa niiden 20v aikana mitä olen sitä käyttänyt joten miksi sitä tarvisi nyt? Ja jos sellaista tarvitsee niin miksi sitten pitäisi hankkia niin paska käyttöjärjestelmä?
Todellisuudessa sitä ei tarvitse mutta jos joku ei luota Windowsiin niin ei sitä kyllä voi sellaiselle suositella. Sama kuin ostaisi auton jonka jarruihin ei luota. Vähän fiksumpi ostaisi jonkun toisen auton ennemmin kuin alkaisi pelleilemään.
Hallelujah! - vai pitäisikö sittenkin sanoa ALLE-lujaa!!!
>Ja jos sellaista tarvitsee niin miksi sitten pitäisi hankkia niin paska käyttöjärjestelmä?
No kun se välttämätön ohjelma saattaa olla saatavana vain Win-versiona eikä sopivaa korvaajaa löydy *nix-puolelta. Tai sitten ei ole rahaa Maciin eikä Ubuntu tms. toimi kunnolla hankitussa raudassa.
Tosin näppituntumani mukaan vain pieni osa käyttää Windowsia jostain tällaisesta "pätevästä" syystä. Useimmat eivät joko tunne vaihtoehtoja tai sitten pelkäävät niitä, yleensä turhaan.