Ryöstö kysymys?

UteliaS83

Eli oletetaan että joku nuori (15-17) menee kauppaan, ryöstää sen puukolla uhaten, mitä se saa siitä vankeudeks? Ajattelin kun melkein joka päivä lukee kuinka joku kauppa on ryöstetty puukolla uhaten.
onko joku 1-2 vuotta?

2

503

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • El Caballo

      Jos ryöstö tehdään teräasetta käyttäen, niin kyse on törkeästä ryöstöstä. Siitä laki määrää vankeutta 2-10 vuotta.
      Tuo arvelusi 1-2 vuodesta vankeutta pitää hyvin paikkansa, sillä jos tekijä on 15-17 vuotias, niin hän on ns. nuori henkilö, jolloin tuomio saa olla enintään 3/4 aikuisen, eli 18 vuotta täyttäneen tuomiosta. Tuomio on kuitenkin lähes aina ehdollinen, koska Eduskunnassa on säädetty laki, ettei alle 18 vuotiasta saa laittaa vankilaan, kuin aivan poikkeustapauksissa.

      • 12+4

        merkintä joka säilyy ja poliisin omissa rekistereissä tuo säilyy koko elämän eli aseenkantolupaa ei kyseinen nuori saa ikinä nykyisten tiukennettujen lupakäytäntöjen takia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      324
      12026
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      156
      11127
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      268
      6485
    4. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      240
      5278
    5. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      181
      3747
    6. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      174
      3578
    7. L/OVER ikuisesti minun

      Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin
      Ikävä
      55
      2593
    8. Mitä voisit miehenä tehdä?

      Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä
      Ikävä
      329
      2010
    9. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      114
      1941
    10. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      12
      1864
    Aihe