Ranskanspanieli vai dalmatialainen

Rakhfhcg

Eli asian ydin onkin tuossa.
Kriteerejä
- Ei tarvitse trimmata koko ajan harjata voin joka päivä.
- Lempeä, ei agressiivinen ,hyökkäävä tai varautunut, itsenäinen saa toki olla ja herkkä.
- urheilullinen jaksaa juosta, mitään himo lenkkejä ole joka päivä menossa tekemään.
- kiintyvä ja myöskin "totteleva" ei vaikkapa niin kuin basenji ( joka tottelee silloin kun huvittaa)
Vielä ranskanspanieleitten kenneleitä ( suomalaisia) en löytänyt.
Koirista minulla on kokemusta 2 isän metsästyskoiraa rakkaimpiani.

11

1991

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huheuuhe

      Ranskanspanieli ei ole vielä edes FCI:n hyväksymä rotu.

      • Ilhnvkhkktkghsama

        No höh. Tosi kaunis ois ollu ja herkkyys ois miellyttänyt. Onko täällä kellään ranskanspanielia?


      • huheuuhe
        Ilhnvkhkktkghsama kirjoitti:

        No höh. Tosi kaunis ois ollu ja herkkyys ois miellyttänyt. Onko täällä kellään ranskanspanielia?

        Jatkuvasti innokkaat, ylväät ja huomionhaluiset koiraharrastajat luovat >>omia>> koirarotujaan. Mutta FCI katsoo, onko niitä järkevää hyväksyä virallisiksi roduikseen. Jos ranskanspanielikin ollaan valmistettu vain huvin vuoksi tai koemielessä, niin sitä pidetään vain puhtaana rotusekoituksena, jolla ei ole varsinaista tarkoitusta tai merkitystä. Kun yksi kaunis rotusekoitus sattumalta syntyy, niin helpostihan siitä hurmaantuu ja haluaa alkaa kasvattaa lisää samoja rotusekoituksia. Välttämättä epävirallinen rotu ei myöskään ole rotusekoitus, vaan muusta rodusta polveudutettu, mutta sellaisiakin tehdään nykyään lähinnä mielenkiinnolla. Omaa kädenjälkeä on mukava ihailla.


      • huheuuhe
        huheuuhe kirjoitti:

        Jatkuvasti innokkaat, ylväät ja huomionhaluiset koiraharrastajat luovat >>omia>> koirarotujaan. Mutta FCI katsoo, onko niitä järkevää hyväksyä virallisiksi roduikseen. Jos ranskanspanielikin ollaan valmistettu vain huvin vuoksi tai koemielessä, niin sitä pidetään vain puhtaana rotusekoituksena, jolla ei ole varsinaista tarkoitusta tai merkitystä. Kun yksi kaunis rotusekoitus sattumalta syntyy, niin helpostihan siitä hurmaantuu ja haluaa alkaa kasvattaa lisää samoja rotusekoituksia. Välttämättä epävirallinen rotu ei myöskään ole rotusekoitus, vaan muusta rodusta polveudutettu, mutta sellaisiakin tehdään nykyään lähinnä mielenkiinnolla. Omaa kädenjälkeä on mukava ihailla.

        Näköjään ranskanspanieli onkin jossain päin maailmaa virallinen rotu, mutta ei FCI:n määritelmän mukaan, eli täällä pohjoismaissa. Syynä rotujen hyväksymättömyydelle on usein sekin, että tietystä valtiosta tietyn tyyppisiä rotuja ollaan hyväksytty virallisiksi jo niin paljon. FCI ei halua ylimääräisiä rotuja. Unohda ranskanspanieli ainakin siihen asti, kunnes FCI hyväksyy sen viralliseksi roduksi: muuten se olisi sinulla täällä aivan kuin tavallisena seropina.


    • semasama

      Ja höpöhöpö pösilöt! FCI on hyväksynyt ranskanspanielin omaksi rodukseen aika päiviä sitten!

    • Cockeriiii

      Ranskanspanieli on spanieli ts. metsästyskoira, linjoja ei ole eriytynyt, eikä rotua näyttelyssä nähdä. Oletko valmis antamaan rodunomaista tekemistä? FCI ei ole rotua hyväksynyt, mutta kyseessä ei kuitenkaan ole ns. muotimixaus.
      Oletko miettinyt esimerkiksi springerspanielia?

      Dallu sen sijaan muuten vain yleensä todella aktiivinen - palveluskoirajutut, agility, toko, koiratanssi - jotain pitäisi tehdä.

      Mieti ensin, mitä haluaisit tehdä koirasi kanssa. Toivottavasti autoin.

    • spanielistöörlie

      Ranskanspanieli kuuluu FCI 7,eli kanakoiriin.Jalostustietokannasta ei koiria löydy,mutta ulkomailta varmaan etsivä löytää :)
      Ei ilmeiseti koiria viellä ole tuotukkaan suomeen,tai ei ainakaan löydy tietoja tietokannasta...

    • spannu

      1993 on tuotu kaksi kappaletta,ehkä tulevaisuudessa lisää

    • Sprinkut4ever

      Dalmatialainen tarvitsee niitätolkuttoman pitikiä lenkkejä ja sitä, että pääsee kunnolla juoksemaan. Lisäksi nuo harrastusjutut joita edellä mainittiin olisi hyvä. Mutta jo perusliikunnaksi sinun pitäisi tarjota ainakin 10km lenkittämistä päivässä.

      Minullekin tuli mieleen springerspanieli, ehkäpä kriitereihisi sopisi enkku paremmin. Tosin sekä ess ja wss vaativat kummatkin myös paljon liikuntaa, mutta ei ehkä ihan niin paljon kuin dalmis.

    • tympääntynyt91

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      74
      6314
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      41
      5388
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      60
      4255
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      73
      4122
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      66
      3880
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      69
      1167
    7. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      57
      1000
    8. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      304
      999
    9. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      32
      850
    10. Toivotko, että

      Toivotko, että hän yrittäisi jutella sinulle? Vai toivotko, että itse voisit mennä juttelemaan?
      Ikävä
      62
      811
    Aihe