Eli asian ydin onkin tuossa.
Kriteerejä
- Ei tarvitse trimmata koko ajan harjata voin joka päivä.
- Lempeä, ei agressiivinen ,hyökkäävä tai varautunut, itsenäinen saa toki olla ja herkkä.
- urheilullinen jaksaa juosta, mitään himo lenkkejä ole joka päivä menossa tekemään.
- kiintyvä ja myöskin "totteleva" ei vaikkapa niin kuin basenji ( joka tottelee silloin kun huvittaa)
Vielä ranskanspanieleitten kenneleitä ( suomalaisia) en löytänyt.
Koirista minulla on kokemusta 2 isän metsästyskoiraa rakkaimpiani.
Ranskanspanieli vai dalmatialainen
11
2097
Vastaukset
- huheuuhe
Ranskanspanieli ei ole vielä edes FCI:n hyväksymä rotu.
- Ilhnvkhkktkghsama
No höh. Tosi kaunis ois ollu ja herkkyys ois miellyttänyt. Onko täällä kellään ranskanspanielia?
- huheuuhe
Ilhnvkhkktkghsama kirjoitti:
No höh. Tosi kaunis ois ollu ja herkkyys ois miellyttänyt. Onko täällä kellään ranskanspanielia?
Jatkuvasti innokkaat, ylväät ja huomionhaluiset koiraharrastajat luovat >>omia>> koirarotujaan. Mutta FCI katsoo, onko niitä järkevää hyväksyä virallisiksi roduikseen. Jos ranskanspanielikin ollaan valmistettu vain huvin vuoksi tai koemielessä, niin sitä pidetään vain puhtaana rotusekoituksena, jolla ei ole varsinaista tarkoitusta tai merkitystä. Kun yksi kaunis rotusekoitus sattumalta syntyy, niin helpostihan siitä hurmaantuu ja haluaa alkaa kasvattaa lisää samoja rotusekoituksia. Välttämättä epävirallinen rotu ei myöskään ole rotusekoitus, vaan muusta rodusta polveudutettu, mutta sellaisiakin tehdään nykyään lähinnä mielenkiinnolla. Omaa kädenjälkeä on mukava ihailla.
- huheuuhe
huheuuhe kirjoitti:
Jatkuvasti innokkaat, ylväät ja huomionhaluiset koiraharrastajat luovat >>omia>> koirarotujaan. Mutta FCI katsoo, onko niitä järkevää hyväksyä virallisiksi roduikseen. Jos ranskanspanielikin ollaan valmistettu vain huvin vuoksi tai koemielessä, niin sitä pidetään vain puhtaana rotusekoituksena, jolla ei ole varsinaista tarkoitusta tai merkitystä. Kun yksi kaunis rotusekoitus sattumalta syntyy, niin helpostihan siitä hurmaantuu ja haluaa alkaa kasvattaa lisää samoja rotusekoituksia. Välttämättä epävirallinen rotu ei myöskään ole rotusekoitus, vaan muusta rodusta polveudutettu, mutta sellaisiakin tehdään nykyään lähinnä mielenkiinnolla. Omaa kädenjälkeä on mukava ihailla.
Näköjään ranskanspanieli onkin jossain päin maailmaa virallinen rotu, mutta ei FCI:n määritelmän mukaan, eli täällä pohjoismaissa. Syynä rotujen hyväksymättömyydelle on usein sekin, että tietystä valtiosta tietyn tyyppisiä rotuja ollaan hyväksytty virallisiksi jo niin paljon. FCI ei halua ylimääräisiä rotuja. Unohda ranskanspanieli ainakin siihen asti, kunnes FCI hyväksyy sen viralliseksi roduksi: muuten se olisi sinulla täällä aivan kuin tavallisena seropina.
- semasama
Ja höpöhöpö pösilöt! FCI on hyväksynyt ranskanspanielin omaksi rodukseen aika päiviä sitten!
- Cockeriiii
Ranskanspanieli on spanieli ts. metsästyskoira, linjoja ei ole eriytynyt, eikä rotua näyttelyssä nähdä. Oletko valmis antamaan rodunomaista tekemistä? FCI ei ole rotua hyväksynyt, mutta kyseessä ei kuitenkaan ole ns. muotimixaus.
Oletko miettinyt esimerkiksi springerspanielia?
Dallu sen sijaan muuten vain yleensä todella aktiivinen - palveluskoirajutut, agility, toko, koiratanssi - jotain pitäisi tehdä.
Mieti ensin, mitä haluaisit tehdä koirasi kanssa. Toivottavasti autoin. - spanielistöörlie
Ranskanspanieli kuuluu FCI 7,eli kanakoiriin.Jalostustietokannasta ei koiria löydy,mutta ulkomailta varmaan etsivä löytää :)
Ei ilmeiseti koiria viellä ole tuotukkaan suomeen,tai ei ainakaan löydy tietoja tietokannasta... - spannu
1993 on tuotu kaksi kappaletta,ehkä tulevaisuudessa lisää
- Sprinkut4ever
Dalmatialainen tarvitsee niitätolkuttoman pitikiä lenkkejä ja sitä, että pääsee kunnolla juoksemaan. Lisäksi nuo harrastusjutut joita edellä mainittiin olisi hyvä. Mutta jo perusliikunnaksi sinun pitäisi tarjota ainakin 10km lenkittämistä päivässä.
Minullekin tuli mieleen springerspanieli, ehkäpä kriitereihisi sopisi enkku paremmin. Tosin sekä ess ja wss vaativat kummatkin myös paljon liikuntaa, mutta ei ehkä ihan niin paljon kuin dalmis. - tympääntynyt91
http://kieppisuon.weebly.com/pentuja.html kannattaisikohan ottaa selvää asiasta?
- tympääntynyt91
http://www.kerimaki29032014.dogshow.fi/tuomaritfci7FIN.php
http://wanhawww.kennelliitto.fi/NR/rdonlyres/A12B103D-2880-49A2-8CE9-3F395C8FB972/0/7ranskanspanieli.pdf
ELÄ OTA KUMPAAKAAN KOIRAA ELÄKÄ EDES KOIRAA KU ET VOI ITSE OTTAA ASIOISTA SELVÄÄ! PITÄÄ OLLA V- ITUN TYHMÄ
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Petteri Orpo on satusetä
Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi653272Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj903066SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis1773008Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta
Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä412366- 1302356
Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis2052211Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li361714Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi521688Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön3991653- 1001185