madonnan saavutukset

1..The Immaculate Collection......1990....28.600.000
2..True Blue.............................1986....23.500.000
3..Like A Virgin.........................1984....21.600.000
4..Ray Of Light.........................1998....15.350.000
5..Like A Prayer........................1989....14.150.000
6..Music..................................2000....10.400.000
7..Something To Remember........1995.....9.850.000
8..Madonna/My First Album........1983.....9.600.000
9..Confessions On A Dancefloor....2005.....8.350.000
10.Bedtime Stories....................1994.....7.450.000
11.I’m Breathless......................1990.....7.100.000
12.Erotica...............................1992.....6.800.000
13.Evita..................................1997.....6.600.000
14.GHV2.................................2001.....5.500.000
15.You Can Dance...................1987.....5.350.000
16.Who’s That Girl...................1987.....5.200.000
17.American Life......................2003.....3.800.000
18.Hard Candy.........................2008.....3.650.000
19.Celebration.........................2009.....2.100.000
20.Remixed & Revisited.............2003.......550.000

yhteensä: 195.500.000
37882
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 37

Vanhimmat

singlet:
1..Like A Virgin..................1984.....5.250.000
2..Vogue..........................1990.....4.940.000
3..Like A Prayer.................1989.....4.580.000
4..Hung Up.......................2005.....4.370.000
5..4 Minutes.....................2008.....4.330.000
6..La Isla Bonita.................1987.....4.110.000
7..Papa Don’t Preach.........1986.....3.960.000
8..Crazy For You................1985.....3.350.000
9..Into The Groove............1985.....3.335.000
10.Music..........................2000.....3.280.000*
11.Frozen.........................1998.....3.240.000
12.Justify My Love.............1990.....3.180.000*
13.Who’s That Girl.............1987.....3.170.000
14.True Blue.....................1986.....2.970.000
15.Material Girl..................1985.....2.735.000
16.Holiday........................1983.....2.620.000
17.Live To Tell...................1986.....2.570.000
18.Don’t Cry For Me Argentina.....1996.....2.305.000
19.This Used To Be My Playground..1992.....2.260.000
20.Express Yourself...............1989.....2.110.000
21.Dress You Up...................1985.....2.055.000
22.Angel...............................1985.....1.985.000
23.Open Your Heart...............1986.....1.915.000
24.Ray Of Light................... 1998.....1.840.000*
25.Cherish............................1989.....1.835.000
26.Causing A Commotion.........1987.....1.815.000
27.Borderline........................1984.....1.760.000
28.Take A Bow.......................1994.....1.585.000
29.American Pie.....................2000.....1.585.000
30.Secret..............................1994.....1.570.000
31.Lucky Star.........................1984.....1.550.000
32.You’ll See..........................1995.....1.520.000
33.Beautiful Stranger...............1999.....1.485.000
34.Don’t Tell Me.....................2000.....1.480.000
35.The Power Of Goodbye.......1998.....1.420.000
36.Erotica..............................1992.....1.390.000
37.Hanky Panky.......................1990.....1.260.000
38.I’ll Remember......................1994.....1.175.000
39.Die Another Day..................2002.....1.150.000
40.Miles Away.........................2008.....1.135.000
41.You Must Love Me...............1996.....1.060.000
42.Rescue Me........................1990.....1.080.000
43.Keep It Together...............1990.....1.000.000
44.Sorry................................2006.......940.000
45.Me Against The Music.........2003.......925.000
46.Rain..................................1993.......920.000
47.Deeper And Deeper.............1992.......915.000
48.Gambler.............................1985.......885.000
49.Give It 2 Me.......................2008.......875.000
50.Oh Father.........................1989.......625.000
51.Bad Girl.............................1992.......570.000
52.Human Nature...................1993.......555.000
53.American Life..................2003.......555.000
54.What It Feels Like For A Girl..2001.......510.000*
55.Nothing Really Matters.........1999.......505.000
56.Dear Jessie....................1989.......455.000
57.The Look Of Love...............1987.......405.000
58.Bedtime Story..................1995.......375.000
59.Hollywood......................2003.......350.000
60.Burnin Up......................1983.......340.000
61.Get Together...................2006.......335.000
62.Everybody......................1982.......335.000
63.Jump...........................2006.......305.000
64.Drowned World..................1998.......255.000
65.Love Profusion.................2003.......220.000
66.Love Don’t Live Here Anymore...1995.......215.000
67.Santa Baby.....................1987.......175.000
68.Beat Goes On...................2008.......150.000
69.Fever..........................1993.......150.000
70.Nothing Fails..................2003.......145.000
71.Candy Shop.....................2008.......135.000
72.Heartbeat.........................2008.......110.000
73.Another Suitcase...............1996.......100.000
74.One More Chance.............1995........85.000
75.Oh Father.........................1995........80.000
76.Bye Bye Baby...................1993........50.000
77.Spotlight..........................1987........45.000
78.Physical Attraction............1983........20.000
79.Over And Over..................1985........10.000
80.Love Don’t Live Here Anymore...1985.........6.000
*= includes VHS/DVD singles sales
yhteensä: 116.956.000

myydyin naisartisti jota lähin uhkaaja on mariah carey 100 miljoonan päässä.

Äänestä

  • the queen of pop kirjoitti:

    http://www.vanityedge.com/forum/showthread.php?15-Madonna-Charts-amp-Sales-thread

    kun kaikki lasketaan yhteen myös dvd ja vhs tulee 320-miljoonaa. tuolta löytyy myös myynnit maittain. menestys myös kiertueissa 200 luvun kiertuee ovat tuottaneet 800 miljoonaa dollaria. viimeisin Sticky and sweet 408-milj.

    - kourii pillua lavalla saadakseen huomiota
    - adoptoi lapsia kehitysmaista
    - riippuu ristillä konsertissa
    - hänen elokuville ja näyttelijäntaidoilleen naureskellaan julkisesti
    - esiintyy taustanauhojen kanssa ja laulaa playbackina
    - on soittavinaan kitaraa lavalla
    - vaivautui vihdoin Suomeen esiintymään 2009, koko Suomen kansan tulee olla kiitollinen että vihdoin Elämää Suurempi Stara saatiin tänne. Punainen matto taisi unohtua lentokentällä.
    Taitava mediaa hyväksikäyttävä bisnesnainen.

    Äänestä

  • surkea laulaja se on kirjoitti:

    - kourii pillua lavalla saadakseen huomiota
    - adoptoi lapsia kehitysmaista
    - riippuu ristillä konsertissa
    - hänen elokuville ja näyttelijäntaidoilleen naureskellaan julkisesti
    - esiintyy taustanauhojen kanssa ja laulaa playbackina
    - on soittavinaan kitaraa lavalla
    - vaivautui vihdoin Suomeen esiintymään 2009, koko Suomen kansan tulee olla kiitollinen että vihdoin Elämää Suurempi Stara saatiin tänne. Punainen matto taisi unohtua lentokentällä.
    Taitava mediaa hyväksikäyttävä bisnesnainen.

    taitaa ottaa päähän että madonna on vain saavuttanut urallaan todella paljon. aika säälittävää tekstiä etkö parempaan pystynyt? ensinäkin madonna laulaa livenä suurimman osan, toisin kuin esim britney ja mitä siitä vaikka madonnan ääni ei ole kaunis kuin joillain celine dionilla. madonna soittaa itse kitaraa, ota asioista selvää. kaikki nykyajan naisartistit haluaa yhtä pitkän uran kuin madonna, kuten kopio gaga. ihmisiä ainakin madonna kiinostaa koska kiertue tuotti niin paljon rahaa oli myös usan 2008 tuottoisin kiertue. paljon seksikkäämpi kuin gaga, ainakin nuorena. eikä tarvi turvautua ihme asuihin:)

    http://www.youtube.com/watch?v=Y8c8R2gQ3RE

    http://www.youtube.com/watch?v=qli1oHUQMrs&feature=related

    Äänestä

  • dumasss kirjoitti:

    taitaa ottaa päähän että madonna on vain saavuttanut urallaan todella paljon. aika säälittävää tekstiä etkö parempaan pystynyt? ensinäkin madonna laulaa livenä suurimman osan, toisin kuin esim britney ja mitä siitä vaikka madonnan ääni ei ole kaunis kuin joillain celine dionilla. madonna soittaa itse kitaraa, ota asioista selvää. kaikki nykyajan naisartistit haluaa yhtä pitkän uran kuin madonna, kuten kopio gaga. ihmisiä ainakin madonna kiinostaa koska kiertue tuotti niin paljon rahaa oli myös usan 2008 tuottoisin kiertue. paljon seksikkäämpi kuin gaga, ainakin nuorena. eikä tarvi turvautua ihme asuihin:)

    http://www.youtube.com/watch?v=Y8c8R2gQ3RE

    http://www.youtube.com/watch?v=qli1oHUQMrs&feature=related

    hih jollakin on ollu tylsää:D mut joo on madonna saavuttanut todella paljon, en usko että britney pystyy ikinä samaan. Ja tosiaan jos seuraavana on carey 100milj levyn päässä? toi tuli kyl yllätyksenä

    Äänestä

  • 16+11 kirjoitti:

    hih jollakin on ollu tylsää:D mut joo on madonna saavuttanut todella paljon, en usko että britney pystyy ikinä samaan. Ja tosiaan jos seuraavana on carey 100milj levyn päässä? toi tuli kyl yllätyksenä

    tosta listasta puuttuu eka albumi joka myi 10milj eli 205.500 000

    Äänestä

  • 16+11 kirjoitti:

    hih jollakin on ollu tylsää:D mut joo on madonna saavuttanut todella paljon, en usko että britney pystyy ikinä samaan. Ja tosiaan jos seuraavana on carey 100milj levyn päässä? toi tuli kyl yllätyksenä

    on myynyt usassa noin 63-miljoonaa albumia ja euroopassa vain vähän alle 30 miljoonaa, kun taas madonna 76-milj euroopassa. aasiassa mariah on suosittu mutta sielläkin noin 30 miljoonaa. maailman laajuisesti mariah on myynyt noin 160 miljoonaa albumia ja noin 60 miljoonaa singleä=220 milj. mariahin singlet eivät ole olleet koskaan maailman laajuisia menestyksiä kuten madonnan.

    Äänestä

  • mummorules kirjoitti:

    on myynyt usassa noin 63-miljoonaa albumia ja euroopassa vain vähän alle 30 miljoonaa, kun taas madonna 76-milj euroopassa. aasiassa mariah on suosittu mutta sielläkin noin 30 miljoonaa. maailman laajuisesti mariah on myynyt noin 160 miljoonaa albumia ja noin 60 miljoonaa singleä=220 milj. mariahin singlet eivät ole olleet koskaan maailman laajuisia menestyksiä kuten madonnan.

    NÄMÄ luvut osoittaa myös sen miten Madonnan suosio on pahasti hiipumassa. Isoa hittiä ei ole tullut vuosiin. Madonna tietää tämän itsekin ja yrittää nyt (epätoivoisesti) elokuvaohjaajana,hyväntekijänä, vaatesuunnittelijana ties minä..

    Mutta kun puuttuu se todellinen lahjakkuus laulajana,muusikkona jne niin ei voi kun hyväksyä tosiasiat. Seksillä ja provoilulla päästiin näin pitkälle ja jäihän sitä hilloa vähän säästöönkin.

    Äänestä

  • Madonnan hiipuminen kirjoitti:

    NÄMÄ luvut osoittaa myös sen miten Madonnan suosio on pahasti hiipumassa. Isoa hittiä ei ole tullut vuosiin. Madonna tietää tämän itsekin ja yrittää nyt (epätoivoisesti) elokuvaohjaajana,hyväntekijänä, vaatesuunnittelijana ties minä..

    Mutta kun puuttuu se todellinen lahjakkuus laulajana,muusikkona jne niin ei voi kun hyväksyä tosiasiat. Seksillä ja provoilulla päästiin näin pitkälle ja jäihän sitä hilloa vähän säästöönkin.

    sama. ei muka musiikkillista lahjakkuutta. kuuntele ray of light, like a prayer, true blue ja coadf niin kuulet et madonna osaa. hmm millon viimeksi mariahilla on ollut maailman ykkössingle joskus long long time ago. Madonnan huononmpaan myyntiin vaikuttaa se että usassa hän on melkein unohdettu, paitsi kiertueet menestyy. mariah ei saa myytyä edes 3000 lippua yhelle keikalle.
    ainaki madonna on menestynyt ilman friikkeilyä toisin kuin gagga

    Äänestä

  • ...............dddd kirjoitti:

    sama. ei muka musiikkillista lahjakkuutta. kuuntele ray of light, like a prayer, true blue ja coadf niin kuulet et madonna osaa. hmm millon viimeksi mariahilla on ollut maailman ykkössingle joskus long long time ago. Madonnan huononmpaan myyntiin vaikuttaa se että usassa hän on melkein unohdettu, paitsi kiertueet menestyy. mariah ei saa myytyä edes 3000 lippua yhelle keikalle.
    ainaki madonna on menestynyt ilman friikkeilyä toisin kuin gagga

    ai Madonna menestynyt ilman friikkeilyä? SEX kirja, tissin ja pimpsan esittely ja hierominen julkisesti EI ole friikkeilyä?? Madonnan hitit eivät ole hänen omia sävellyksiä,hän on riippuvainen muista eikä olekaan enää viime vuosina saanut valita parhaita hittibiisejä itselleen. Live laulutaitoa ei ole sen kuuli 100000 ihmistä Hesan keikalla.

    Musiikkivideo ja visuaalisuus on Madonnan suurin saavutus mutta ei hän enää panosta tähänkään puoleen. Ehkä itsekin tajuaa aikansa jo menneen ja siksi yrittää nyt ohjaajana ja maailmanpelastajana.

    Äänestä

  • madonnan hiipuminen kirjoitti:

    ai Madonna menestynyt ilman friikkeilyä? SEX kirja, tissin ja pimpsan esittely ja hierominen julkisesti EI ole friikkeilyä?? Madonnan hitit eivät ole hänen omia sävellyksiä,hän on riippuvainen muista eikä olekaan enää viime vuosina saanut valita parhaita hittibiisejä itselleen. Live laulutaitoa ei ole sen kuuli 100000 ihmistä Hesan keikalla.

    Musiikkivideo ja visuaalisuus on Madonnan suurin saavutus mutta ei hän enää panosta tähänkään puoleen. Ehkä itsekin tajuaa aikansa jo menneen ja siksi yrittää nyt ohjaajana ja maailmanpelastajana.

    millon se on pimpsaa hieronut julkisesti, taidat olla unia nähnyt. samaahan lady gagakin tekee hilluu lavalla erittäin vähissä vaatteissa. madonnan ei sentään tarvinut olla niin alasti viellä uran alkupuolella. ura alkoi 83. itse ainaki uskon että madonna työstää omia biisejä kuten ray of light albumin aikana. todennäköisesti et osaa edes sitä albumia arvostaa.


    http://www.youtube.com/watch?v=s8oJV81jq6A

    http://www.youtube.com/watch?v=JXx4IY4krIU

    Äänestä

  • diguvedakiii kirjoitti:

    millon se on pimpsaa hieronut julkisesti, taidat olla unia nähnyt. samaahan lady gagakin tekee hilluu lavalla erittäin vähissä vaatteissa. madonnan ei sentään tarvinut olla niin alasti viellä uran alkupuolella. ura alkoi 83. itse ainaki uskon että madonna työstää omia biisejä kuten ray of light albumin aikana. todennäköisesti et osaa edes sitä albumia arvostaa.


    http://www.youtube.com/watch?v=s8oJV81jq6A

    http://www.youtube.com/watch?v=JXx4IY4krIU

    whaat?! olet kai tosi nuori et ole nähnyt Madonnan roiseja nakukuvia uran alusta. No, kuvahaku on hyvä keksintö.. Ikävä hänen lapsille kun äipästä löytyy netistä kasapäin seksikuvia,ei ihme että Madonnan huushollissa tv ja netti on pannassa. Gagahan on Madonnaan verrattuna kuin pyhäkoulun opettaja.

    Äänestä

  • Madonna hiipunut kirjoitti:

    whaat?! olet kai tosi nuori et ole nähnyt Madonnan roiseja nakukuvia uran alusta. No, kuvahaku on hyvä keksintö.. Ikävä hänen lapsille kun äipästä löytyy netistä kasapäin seksikuvia,ei ihme että Madonnan huushollissa tv ja netti on pannassa. Gagahan on Madonnaan verrattuna kuin pyhäkoulun opettaja.

    no ei madonnaa tulla niistä kuvista muistamaan, jos olen kerta niin nuori. sulla on jokin ongelma madonnaa kohtaa. tiedän että maailmassa on naisartisteja jotka osaa laulaa satoja kertoja paremmin toisin kuin madonna, esim celine dion ja careyt. madonnan ura on vaan ollut jostain näkökohdista menestyksekkäämpi. tällä hetkellä madonna pitää hiljais eloa musiikin suhteen. ei se sitä tarkoita että hän olisi lopettanut. pyhäkoulun opettaja joo hmm viimeisimmässä musavideossa hilluu vähissä vaatteisa monen omituisen miehen kanssa. tarkotin myös että madonna ei esiintynyt vähissä vaatteissa uran alkupuolella, kun oli lavalla.

    http://www.buzztab.com/entertainment/lady-gaga-crowd-surfing-almost-naked/

    Äänestä

  • chickkcicic kirjoitti:

    no ei madonnaa tulla niistä kuvista muistamaan, jos olen kerta niin nuori. sulla on jokin ongelma madonnaa kohtaa. tiedän että maailmassa on naisartisteja jotka osaa laulaa satoja kertoja paremmin toisin kuin madonna, esim celine dion ja careyt. madonnan ura on vaan ollut jostain näkökohdista menestyksekkäämpi. tällä hetkellä madonna pitää hiljais eloa musiikin suhteen. ei se sitä tarkoita että hän olisi lopettanut. pyhäkoulun opettaja joo hmm viimeisimmässä musavideossa hilluu vähissä vaatteisa monen omituisen miehen kanssa. tarkotin myös että madonna ei esiintynyt vähissä vaatteissa uran alkupuolella, kun oli lavalla.

    http://www.buzztab.com/entertainment/lady-gaga-crowd-surfing-almost-naked/

    MÄ en ymmärrä miten joku ei voi nähdä Madonnan täydellistä lutkuutta koko sen uran ajalta. Nuoruudessa viineri levällään pikku korvausta vastaan..uran huipulla masturboi lavalla Blond AMbition kiertueella..SEX kirjassa esitteli maailmalle kaikki perversiot. Millainen ihminen tekee näin, kyllä se on päästään vialla.

    Muusikkona ei ikinä pärjäisi omillaan.Onnekseen hänellä on ollut taustallaan huippuosaajat, jotka nyttemmin on tyrannimaisella käytöksellään onnistunut karkottamaan..niin on hittiputki häneltä katkennut.

    Äänestä

  • madonna hiipunut kirjoitti:

    MÄ en ymmärrä miten joku ei voi nähdä Madonnan täydellistä lutkuutta koko sen uran ajalta. Nuoruudessa viineri levällään pikku korvausta vastaan..uran huipulla masturboi lavalla Blond AMbition kiertueella..SEX kirjassa esitteli maailmalle kaikki perversiot. Millainen ihminen tekee näin, kyllä se on päästään vialla.

    Muusikkona ei ikinä pärjäisi omillaan.Onnekseen hänellä on ollut taustallaan huippuosaajat, jotka nyttemmin on tyrannimaisella käytöksellään onnistunut karkottamaan..niin on hittiputki häneltä katkennut.

    sitä ihmiset vissiin halusi ei se muuten olisi menestynein nais artisti. et vissiin nähnyt että lady gaga melkein alasti ui ihmisten joukossa samanlainen madonna kopio mutta tekee sen mauttomasti. blond ambition kiertue jota pidettiin aikaansa edellä olevana kiertueena. sun teorian mukaan kaikki nykyajan pop tyttöset ovat lutkia. sitäpaitsi madonnan seksinhurjastelu vaihe kesti 90-93, mutta vaihtoi sen kun se vaikutti negatiivisesti myyntiin. vuoden 98 ray of light albumia pidetään yhtenä parhaana 90 luvun albumina. madonnan ei myöskään tarvitse enää syöttää hittejä urakalla koska on ansainnut paikkansa parhaimistoon.

    http://ylex.yle.fi/musiikki/levyloyto/levyloyto-madonna-ray-of-light

    madonna menestynein like it or not.

    1. Madonna - 310,000,000
    2. Celine Dion 220,000,000
    3. Mariah Carey - 205,000,000
    4. Whitney Houston - 190,000,000

    Äänestä

  • take a deep breaht kirjoitti:

    sitä ihmiset vissiin halusi ei se muuten olisi menestynein nais artisti. et vissiin nähnyt että lady gaga melkein alasti ui ihmisten joukossa samanlainen madonna kopio mutta tekee sen mauttomasti. blond ambition kiertue jota pidettiin aikaansa edellä olevana kiertueena. sun teorian mukaan kaikki nykyajan pop tyttöset ovat lutkia. sitäpaitsi madonnan seksinhurjastelu vaihe kesti 90-93, mutta vaihtoi sen kun se vaikutti negatiivisesti myyntiin. vuoden 98 ray of light albumia pidetään yhtenä parhaana 90 luvun albumina. madonnan ei myöskään tarvitse enää syöttää hittejä urakalla koska on ansainnut paikkansa parhaimistoon.

    http://ylex.yle.fi/musiikki/levyloyto/levyloyto-madonna-ray-of-light

    madonna menestynein like it or not.

    1. Madonna - 310,000,000
    2. Celine Dion 220,000,000
    3. Mariah Carey - 205,000,000
    4. Whitney Houston - 190,000,000

    Michael Jackson: The Numbers
    Exclusive Look Into The Lifetime Sales Of The King Of Pop

    Source: Sony Music USA, Universal Music

    As promised here are the total numbers internationally, last updated July 31st 2010. Numbers will include Jackson 5 sales but will be separated accordingly so readers can easily see MJ's solo sales plus Jackson 5 sales. Also, I will break it down with album sales, download/single sales, plus I will include ALL DVD/VHS and other forms of musical release. Remember, these are the actual recorded sales numbers by both Sony and Universal and are not inflated in anyway. There are some sales from certain countries that are very hard to track, even by Sony. So these numbers are about as close as anyone is going to get. As you can see, the initial 750,000,000 units quoted by MJ was not far off. This does not include any pirated, illegally downloaded, or fan made albums, nor does it include any unofficial releases.

    Jackson 5/The Jacksons

    ALBUM SALES:
    Diana Ross Presents The Jackson 5: 6,200,000
    ABC: 7,500,000
    Third Album: 7,150,000
    Christmas Album: 4,200,000
    Maybe Tomorrow: 3,900,000
    Goin' Back To Indiana: 3,100,000
    Greatest Hits: 6,500,000
    Lookin' Through The Windows: 4,050,000
    Skywriter: 3,200,000
    The Jackson 5 In Japan: 1,300,000
    Get It Together: 2,900,000
    Dancing Machine: 3,000,000
    Moving Violation: 2,200,000
    The Jacksons: 6,000,000
    Goin' Places: 800,000
    Destiny: 3,500,000
    Triumph: 3,400,000
    The Jacksons Live: 2,800,000
    Victory: 8,500,000
    2300 Jackson St: 750,000
    Jackson 5 The Ultimate Collection: 5,500,000
    Jackson 5 Gold: 3,500,000
    Anthology: 2,800,000
    Ultimate Christmas Collection: 1,900,000
    20th Century Masters: 3,000,000
    Michael Jackson The Motown Years: 1,050,000
    J is For Jackson 5: 700,000
    Michael Jackson The Remix Suite: 1,600,000
    Jackson 5 Greatest Hits: 900,000
    Other: 10,800,000
    Digital Downloads: 12,800,000

    DVD/VHS SALES: 2,600,000
    Ringtones: 1,600,000

    Total Unit Sales: 129,700,000

    --
    Michael Jackson SOLO Album Sales:

    Got To Be There: 6,000,000
    Ben: 6,500,000
    Music & Me: 4,800,000
    Forever Michael: 4,900,000
    Off The Wall: 22,100,000
    Thriller: 69,800,000
    Bad: 36,100,000
    Dangerous: 35,200,000
    HIStory: 20,900,000 (41.8 million units)
    Blood On The Dance Floor: 7,000,000
    20th Century Masters: 2,500,000
    Invincible: 13,300,000
    Number Ones: 11,900,000
    The Ultimate Collection: 1,020,000 (6 million units)
    The Essential: 8,900,000 (17.8 million units)
    Visionary: 5,000,000 (unit sales)
    King Of Pop: 6,000,000
    Hello World The Motown Solo Collection: 1,020,000
    Michael Jackson The Stripped Mixes: 1,350,000
    The Definitive Collection: 1,200,000
    This Is It: 5,200,000
    Other: 22,000,000

    Total Albums: 292,690,000 or 327,290,000 if you include multiple disc albums as separate unit sales

    --
    Singles/Digital Downloads:

    Motown/Universal Albums: 27,000,000
    Off The Wall: 22,000,000
    Thriller: 41,500,000
    Bad: 32,800,000
    Dangerous: 30,300,000
    HIStory: 26,000,000
    BOTDF: 2,300,000
    Invincible: 6,800,000
    Other: 15,000,000

    Total Singles/Digital Downloads: 203,700,000

    --
    VHS/DVD's:

    The Making Of MJ's Thriller: 9,500,000
    Moonwalker: 3,500,000
    Ghosts: 300,000
    Number Ones: 5,600,000
    The One: 1,050,000
    Dangerous The Short Films: 2,500,000
    Live In Bucharest: 2,500,000
    This Is It: 11,200,000
    Other: 4,000,000

    Total VHS/DVD Sales: 40,150,000
    *this number is set to jump over the next decade as Sony unleashes many new DVD projects including the first this November.

    --
    Music Video Sales:

    I-Tunes: 9,500,000
    Other Sources: 6,000,000

    Total Music Video Sales: 15,500,000

    --
    Ringtones:

    Total Global Ringtone Sales: 6,500,000


    Total SOLO Michael Jackson Unit Sales: 593,140,000
    Total Michael Jackson Unit Sales (J5 Included): 722,840,000

    Äänestä

  • -Setä-! kirjoitti:

    Michael Jackson: The Numbers
    Exclusive Look Into The Lifetime Sales Of The King Of Pop

    Source: Sony Music USA, Universal Music

    As promised here are the total numbers internationally, last updated July 31st 2010. Numbers will include Jackson 5 sales but will be separated accordingly so readers can easily see MJ's solo sales plus Jackson 5 sales. Also, I will break it down with album sales, download/single sales, plus I will include ALL DVD/VHS and other forms of musical release. Remember, these are the actual recorded sales numbers by both Sony and Universal and are not inflated in anyway. There are some sales from certain countries that are very hard to track, even by Sony. So these numbers are about as close as anyone is going to get. As you can see, the initial 750,000,000 units quoted by MJ was not far off. This does not include any pirated, illegally downloaded, or fan made albums, nor does it include any unofficial releases.

    Jackson 5/The Jacksons

    ALBUM SALES:
    Diana Ross Presents The Jackson 5: 6,200,000
    ABC: 7,500,000
    Third Album: 7,150,000
    Christmas Album: 4,200,000
    Maybe Tomorrow: 3,900,000
    Goin' Back To Indiana: 3,100,000
    Greatest Hits: 6,500,000
    Lookin' Through The Windows: 4,050,000
    Skywriter: 3,200,000
    The Jackson 5 In Japan: 1,300,000
    Get It Together: 2,900,000
    Dancing Machine: 3,000,000
    Moving Violation: 2,200,000
    The Jacksons: 6,000,000
    Goin' Places: 800,000
    Destiny: 3,500,000
    Triumph: 3,400,000
    The Jacksons Live: 2,800,000
    Victory: 8,500,000
    2300 Jackson St: 750,000
    Jackson 5 The Ultimate Collection: 5,500,000
    Jackson 5 Gold: 3,500,000
    Anthology: 2,800,000
    Ultimate Christmas Collection: 1,900,000
    20th Century Masters: 3,000,000
    Michael Jackson The Motown Years: 1,050,000
    J is For Jackson 5: 700,000
    Michael Jackson The Remix Suite: 1,600,000
    Jackson 5 Greatest Hits: 900,000
    Other: 10,800,000
    Digital Downloads: 12,800,000

    DVD/VHS SALES: 2,600,000
    Ringtones: 1,600,000

    Total Unit Sales: 129,700,000

    --
    Michael Jackson SOLO Album Sales:

    Got To Be There: 6,000,000
    Ben: 6,500,000
    Music & Me: 4,800,000
    Forever Michael: 4,900,000
    Off The Wall: 22,100,000
    Thriller: 69,800,000
    Bad: 36,100,000
    Dangerous: 35,200,000
    HIStory: 20,900,000 (41.8 million units)
    Blood On The Dance Floor: 7,000,000
    20th Century Masters: 2,500,000
    Invincible: 13,300,000
    Number Ones: 11,900,000
    The Ultimate Collection: 1,020,000 (6 million units)
    The Essential: 8,900,000 (17.8 million units)
    Visionary: 5,000,000 (unit sales)
    King Of Pop: 6,000,000
    Hello World The Motown Solo Collection: 1,020,000
    Michael Jackson The Stripped Mixes: 1,350,000
    The Definitive Collection: 1,200,000
    This Is It: 5,200,000
    Other: 22,000,000

    Total Albums: 292,690,000 or 327,290,000 if you include multiple disc albums as separate unit sales

    --
    Singles/Digital Downloads:

    Motown/Universal Albums: 27,000,000
    Off The Wall: 22,000,000
    Thriller: 41,500,000
    Bad: 32,800,000
    Dangerous: 30,300,000
    HIStory: 26,000,000
    BOTDF: 2,300,000
    Invincible: 6,800,000
    Other: 15,000,000

    Total Singles/Digital Downloads: 203,700,000

    --
    VHS/DVD's:

    The Making Of MJ's Thriller: 9,500,000
    Moonwalker: 3,500,000
    Ghosts: 300,000
    Number Ones: 5,600,000
    The One: 1,050,000
    Dangerous The Short Films: 2,500,000
    Live In Bucharest: 2,500,000
    This Is It: 11,200,000
    Other: 4,000,000

    Total VHS/DVD Sales: 40,150,000
    *this number is set to jump over the next decade as Sony unleashes many new DVD projects including the first this November.

    --
    Music Video Sales:

    I-Tunes: 9,500,000
    Other Sources: 6,000,000

    Total Music Video Sales: 15,500,000

    --
    Ringtones:

    Total Global Ringtone Sales: 6,500,000


    Total SOLO Michael Jackson Unit Sales: 593,140,000
    Total Michael Jackson Unit Sales (J5 Included): 722,840,000

    nyt oli kysekkin madonnasta. hyvin pärjännyt ennen miesvaltaisessa alassa kuin musiikki. omituista onkin että madonna on michael jacksonin jälkeen myydyin.

    Äänestä

  • vai niin

    Äänestä

listasijoituksia, united world chart. ainoastaan top 10 saatavilla ennen vuotta 1999. uran alkupuolen biisejä kuten like a virgin, grazy for you, material girl, into the groove ja papa don't preach tietoja ei ollut viellä saatavilla.

Open Your Heart

Chart Run: 7 - 6 - 3 - 3 - 2 - 2 - 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 9


La Isla Bonita

Chart Run: 10 - 4 - 1 - 1 - 1 - 1 - 1 - 2 - 2 - 2 - 2 - 2 - 3 - 4 - 5 - 8 - 9
Total Points: 7,158,000

Who's That Girl

Chart Run: 6 - 4 - 2 - 1 - 1 - 1 - 2 - 2 - 3 - 3 - 2 - 5 - 4 - 9
Total Points: 6,800,000

Like A Prayer

Chart Run: 4 - 1 - 1 - 1 - 1 - 1 - 1 - 1 - 1 - 1 - 1 - 1 - 1 - 1 - 4 - 10 (vuoden 89 menestynein single)
Total Points: 9,520,000

Express Yourself

Chart Run: 6 - 1 - 1 - 1 - 1 - 1 - 2 - 2 - 2 - 2 - 2 - 6
1989 YEC: #9

Cherish

Chart Run: 10 - 4 - 1 - 1 - 1 - 1 - 4 - 6 - 8

Vogue

Chart Run: 4 - 2 - 2 - 1 - 1 - 1 - 1 - 1 - 1 - 1 - 1 - 3 - 3 - 3 - 6 - 9
Total Points: 8,575,000

Secret

Chart Run: 10 - 7 - 2 - 3 - 3 - 3 - 3 - 4 - 2 - 3 - 3 - 3 - 4 - 4 - 7 - 10

Take A Bow

Chart Run: 10 - 9 - 5 - 7 - 5 - 5 - 3 - 2 - 2 - 1 - 1 - 1 - 1 - 1 - 1 - 2 - 7 - 10

Frozen

Chart Run: 8 - 3 - 2 - 2 - 2 - 2 - 2 - 2 - 2 - 2 - 2 - 2 - 2 - 2 - 4 - 6 - 9 (titanic piisi esti 1 paikan)

Beautiful Stranger

Chart Run: 20 - 5 - 5 - 4 - 5 - 5 - 4 - 4 - 4 - 4 - 4 - 5 - 8 - 8 - 8 - 10 - 14 - 17 - 23 - 29 - 39

American Pie

Chart Run: 17 - 10 - 1 - 1 - 1 - 1 - 1 - 1 - 1 - 1 - 2 - 3 - 4 - 4 - 8 - 10 - 10 - 13 - 20 - 28 - 29 - 36

Music

Chart Run: 33 - 19 - 1 - 1 - 1 - 1 - 1 - 1 - 1 - 1 - 1 - 1 - 1 - 1 - 2 - 3 - 6 - 6 - 11 - 12 - 16 - 21 - 22 - 31 - 34
Total Points: 7,414,000

Don't Tell Me

Chart Run: 9 - 9 - 5 - 5 - 2 - 2 - 1 - 1 - 2 - 2 - 2 - 2 - 2 - 5 - 5 - 6 - 12 - 12 - 18 - 23 - 29

Die Another Day

Chart Run: 25 - 11 - 3 - 3 - 3 - 2 - 1 - 1 - 1 - 1 - 3 - 4 - 4 - 4 - 5 - 8 - 13 - 16 - 22 - 34

Hung Up

Chart Run: 23 - 13 - 4 - 1 - 1 - 1 - 1 - 1 - 1 - 1 - 1 - 1 - 1 - 1 - 1 - 1 - 1 - 1 - 2 - 3 - 4 - 9 - 15 - 15 - 20 - 23 - 28 - 35

Sorry

Chart Run: 33 - 18 - 13 - 7 - 1 - 1 - 1 - 1 - 1 - 1 - 1 - 2 - 2 - 3 - 5 - 5 - 6 - 6 - 6 - 9 - 14 - 19 - 22 - 38

4 Minutes

Chart Run: 36 - 3 - 2 - 1 - 1 - 1 - 1 - 1 - 1 - 1 - 1 - 1 - 1 - 1 - 2 - 2 - 3 - 4 - 10 - 11 - 14 - 13 - 18 - 20 - 24 - 27 - 33 - 35

Äänestä
  • Pelkkää PASKAA KOKO MUMMO! Mummo mömmöissä lavalla, löysää toosaansa kourimassa, hyi hitto, helvetti! tekee mitä vaan julkisuuden takia, vaihtoi sylkeä britneyn ja christinan kanssa mtv:n gaalassa, sitten tyttären ihmeteltyä asiaa sanoi vain antaneensa "positiivista energiaa" tytöille! Mitenköhän myöhemmin selittää sitten ne lavalla runkkailut ja sexikirjat?!? tekopyhä PASKA joka hakee pentuja kehitysmaista, eikä edes itse hoida heitä vaan pistää lastenhoitajat asialle. Kun itsellä on katsokaas niin kiire lavalle runkkaamaan! Ja se pinkki uimapuku/body/mikälie... HYI SAATANAAAAAAAAAAAAAAH :O

    Äänestä

  • mummo on paskaa kirjoitti:

    Pelkkää PASKAA KOKO MUMMO! Mummo mömmöissä lavalla, löysää toosaansa kourimassa, hyi hitto, helvetti! tekee mitä vaan julkisuuden takia, vaihtoi sylkeä britneyn ja christinan kanssa mtv:n gaalassa, sitten tyttären ihmeteltyä asiaa sanoi vain antaneensa "positiivista energiaa" tytöille! Mitenköhän myöhemmin selittää sitten ne lavalla runkkailut ja sexikirjat?!? tekopyhä PASKA joka hakee pentuja kehitysmaista, eikä edes itse hoida heitä vaan pistää lastenhoitajat asialle. Kun itsellä on katsokaas niin kiire lavalle runkkaamaan! Ja se pinkki uimapuku/body/mikälie... HYI SAATANAAAAAAAAAAAAAAH :O

    ooot kyl tosi pöljä:) taitaa ottaa päähän madonnan menestys, sillä on enemmän maailmanlaajuisia ykkösiä kuin kenelläkään muulla. se ei oo koskaan runkannut lavalla paitsi yhesti ja ainostaan 1 seksikirja. ota asioista selvää pässi:) myynyt euroopassa 76 miljoonaa albumia jättäen toiseksi parhaan celin dionin melkein 26 miljoonan päähän euroopassa. ihmiset näyttävästi tykkää tekopyhistä ihmisistä lol. parempi perse sillä on ku sulla 50v lyön vaikka vetoa:) lista tiedot osoittaa madonnan menestyksen.

    Äänestä

  • lololokkisskjss kirjoitti:

    ooot kyl tosi pöljä:) taitaa ottaa päähän madonnan menestys, sillä on enemmän maailmanlaajuisia ykkösiä kuin kenelläkään muulla. se ei oo koskaan runkannut lavalla paitsi yhesti ja ainostaan 1 seksikirja. ota asioista selvää pässi:) myynyt euroopassa 76 miljoonaa albumia jättäen toiseksi parhaan celin dionin melkein 26 miljoonan päähän euroopassa. ihmiset näyttävästi tykkää tekopyhistä ihmisistä lol. parempi perse sillä on ku sulla 50v lyön vaikka vetoa:) lista tiedot osoittaa madonnan menestyksen.

    luojan kiitos ton vanhan lutkan ura on nyt ohi.

    Äänestä

  • anti-madonna kirjoitti:

    luojan kiitos ton vanhan lutkan ura on nyt ohi.

    tuut vanhaksi, en kyllä haluaisi nähä:) madonna tulee pysymään hyvin pitkän ajan maailman parhaiten myyneinpänä naisartistina. säälittävät gaga fanit on kruunaamassa gagaa popin kuningatareksi lol. btw madonnan ura ei viellä ole ohi uutta musiikkia saadaan odottaa jonkin aikaa, mutta ei se ole viellä lopettanut ja madonnasta kyllä viellä kuullaan muahahahahah..:)

    Äänestä

  • titktititk kirjoitti:

    tuut vanhaksi, en kyllä haluaisi nähä:) madonna tulee pysymään hyvin pitkän ajan maailman parhaiten myyneinpänä naisartistina. säälittävät gaga fanit on kruunaamassa gagaa popin kuningatareksi lol. btw madonnan ura ei viellä ole ohi uutta musiikkia saadaan odottaa jonkin aikaa, mutta ei se ole viellä lopettanut ja madonnasta kyllä viellä kuullaan muahahahahah..:)

    http://www.mediatraffic.de/alltime-track-chart.htm

    madonna palaa pian studioon sanoo sen tossa lopussa.

    Äänestä

  • :)kgigiggg kirjoitti:

    http://www.mediatraffic.de/alltime-track-chart.htm

    madonna palaa pian studioon sanoo sen tossa lopussa.

    palaa jos palaa.. maailman vanhimmalla pop-tähdellä eli madonnalla ei ole edes levytys sopimusta tällä hetkellä. Yksikään levy-yhtiö ei halua ottaa tätä vittumaisesta käytöksestään tunnettua, aikansa elänyttä diivaa riveihinsä.

    Äänestä

  • madonnan menopaussi kirjoitti:

    palaa jos palaa.. maailman vanhimmalla pop-tähdellä eli madonnalla ei ole edes levytys sopimusta tällä hetkellä. Yksikään levy-yhtiö ei halua ottaa tätä vittumaisesta käytöksestään tunnettua, aikansa elänyttä diivaa riveihinsä.

    madonnalla voisi olla jopa rahaa kustantaa omat albumit ja musiikkivideot jos ei sopimusta saa, mutta on tähän kummiskin pihi ja sopimuksen madonna saa tuon tuosta kun haluaa. sillä on sopimus livenationin kanssa kiertueista. madonna on myynyt vuodesta 2008 6,8 miljoonaa albumia:) hard candy 3,8 miljoonaa. saman verran kuin pritneys spearsin circus. celebration 2,1 milj. sticky and sweet tour 0,5 ja celebration video kokoelma 0,4. saman verran se myy albumeja kuin nykyajan nuoret pop tyttöset katyt ja rihannat ja jne.. gaga on poikkeus. muistaakseni cher sai yli 50v jättihitin believe. kyllä madonnallakin onnistuu.

    Äänestä

  • wikiwiwkwiwww kirjoitti:

    madonnalla voisi olla jopa rahaa kustantaa omat albumit ja musiikkivideot jos ei sopimusta saa, mutta on tähän kummiskin pihi ja sopimuksen madonna saa tuon tuosta kun haluaa. sillä on sopimus livenationin kanssa kiertueista. madonna on myynyt vuodesta 2008 6,8 miljoonaa albumia:) hard candy 3,8 miljoonaa. saman verran kuin pritneys spearsin circus. celebration 2,1 milj. sticky and sweet tour 0,5 ja celebration video kokoelma 0,4. saman verran se myy albumeja kuin nykyajan nuoret pop tyttöset katyt ja rihannat ja jne.. gaga on poikkeus. muistaakseni cher sai yli 50v jättihitin believe. kyllä madonnallakin onnistuu.

    joku tossa kyseli, milloin hieronut pimppaa lavalla, no ainaki Blond Ambition-kiertueella 1990, ja sehän sen tekemällä tehdyn "kohun" aikaiseksi saikin = loppuunmyydyt konsertit. Sama mitä tekee kunhan saa tilaa mediassa kohuillaan. Ja taisi olla 1984 MTV Music video awards tms. jossa makasi lattialla hieromassa itseään. (Like a virgin).
    Ja mielestäni turha verrata Mariah Careyn ja Maddyn levymyyntejä: kun Mariah aloitti, Madonna oli ollut supertähti jo vuosia. Joten eivät voi olla samalla viivalla. Olen itse Madonna fani, mutta eiköhän tosiasiat voi sanoa ääneen niinkuin ne ovat.

    Äänestä

  • MusicMakesThePeople. kirjoitti:

    joku tossa kyseli, milloin hieronut pimppaa lavalla, no ainaki Blond Ambition-kiertueella 1990, ja sehän sen tekemällä tehdyn "kohun" aikaiseksi saikin = loppuunmyydyt konsertit. Sama mitä tekee kunhan saa tilaa mediassa kohuillaan. Ja taisi olla 1984 MTV Music video awards tms. jossa makasi lattialla hieromassa itseään. (Like a virgin).
    Ja mielestäni turha verrata Mariah Careyn ja Maddyn levymyyntejä: kun Mariah aloitti, Madonna oli ollut supertähti jo vuosia. Joten eivät voi olla samalla viivalla. Olen itse Madonna fani, mutta eiköhän tosiasiat voi sanoa ääneen niinkuin ne ovat.

    Hieronut pimppaa MYÖS lukemattomissa lehtikuvissa nuoruudessaan ja vanhempana, SEX kirjansa sivuilla, musavideoissaan (lähes kaikissa niissä), esiintymisissä kiertueilla myös Girlie Show Tourilla. Vielä useammin lukemattomat kerrat esitellyt tissejään koko maailman edessä. Nainen on ekshibitionisti ei siitä mihinkään pääse. Lesbosuudellut Britnyn ja Xtinaa samalla kun lapsensa olivat katsomassa. Madonna on kyllä härski ämmä hänen pervoiluja vois listata loputtomasti..

    Äänestä

  • MusicMakesThePeople. kirjoitti:

    joku tossa kyseli, milloin hieronut pimppaa lavalla, no ainaki Blond Ambition-kiertueella 1990, ja sehän sen tekemällä tehdyn "kohun" aikaiseksi saikin = loppuunmyydyt konsertit. Sama mitä tekee kunhan saa tilaa mediassa kohuillaan. Ja taisi olla 1984 MTV Music video awards tms. jossa makasi lattialla hieromassa itseään. (Like a virgin).
    Ja mielestäni turha verrata Mariah Careyn ja Maddyn levymyyntejä: kun Mariah aloitti, Madonna oli ollut supertähti jo vuosia. Joten eivät voi olla samalla viivalla. Olen itse Madonna fani, mutta eiköhän tosiasiat voi sanoa ääneen niinkuin ne ovat.

    on aika alamäessä urallaan ja ei tule koskaan saavuttamaan madonnaa. mariahin huippuvuodet olivat 90 luvulla. kolme viimeistä albumia ovat olleet häneltä suuria floppeja ainoa albumi joka menestyi oli vuodelta 2005. hyvähän niitä on verrata. madonna euroopassa 76 miljoonaa myytyä albumia, mariah vain 28 ja aika mahdotonta mariahin saavuttaa madonnaa koskaan. mariah on nykyään suosittu jonkin verran viellä usassa muualla aika kuollut. hänen kiertueet eivät koskaan ole menestyneet ja viimeisimpiä pitänyt jopa perua huonon myynnin takia.

    Äänestä

  • that's the way it is kirjoitti:

    on aika alamäessä urallaan ja ei tule koskaan saavuttamaan madonnaa. mariahin huippuvuodet olivat 90 luvulla. kolme viimeistä albumia ovat olleet häneltä suuria floppeja ainoa albumi joka menestyi oli vuodelta 2005. hyvähän niitä on verrata. madonna euroopassa 76 miljoonaa myytyä albumia, mariah vain 28 ja aika mahdotonta mariahin saavuttaa madonnaa koskaan. mariah on nykyään suosittu jonkin verran viellä usassa muualla aika kuollut. hänen kiertueet eivät koskaan ole menestyneet ja viimeisimpiä pitänyt jopa perua huonon myynnin takia.

    http://www.popeater.com/2010/08/09/lady-gaga-lollapalooza-crowd-surf-stage-dive/

    oi tuossa se uus huora. ihmiset tykkää katella madonnaa alasti sticky and sweet tour tuotti 408 miljoonaa dollaria kaikki paikat 100% loppuun myyty. madonna menestynein keinolla millä hyvänsä. sun mielipiteen ei paljoa vaikuta lol.

    http://en.wikipedia.org/wiki/Sticky_%26_Sweet_Tour

    Äänestä

  • fdidididdd kirjoitti:

    http://www.popeater.com/2010/08/09/lady-gaga-lollapalooza-crowd-surf-stage-dive/

    oi tuossa se uus huora. ihmiset tykkää katella madonnaa alasti sticky and sweet tour tuotti 408 miljoonaa dollaria kaikki paikat 100% loppuun myyty. madonna menestynein keinolla millä hyvänsä. sun mielipiteen ei paljoa vaikuta lol.

    http://en.wikipedia.org/wiki/Sticky_%26_Sweet_Tour

    no kävin tuolla kiertueella kuuntelemassa eukon epävireistä "laulua" ja katselemassa väsynyttä ''seksikästä'' tanssia. Menin vaan sen takia että Madonna on niin valtavan kuuluisa ja sain liput pilkkahintaan. Uudestaa en kyllä mene. Ei näyttänyt kukaan muukaan tleisössä olleen kovin vaikuttunut mummelin esiintymisesta.

    Äänestä

  • tää-on-niin-nähty kirjoitti:

    no kävin tuolla kiertueella kuuntelemassa eukon epävireistä "laulua" ja katselemassa väsynyttä ''seksikästä'' tanssia. Menin vaan sen takia että Madonna on niin valtavan kuuluisa ja sain liput pilkkahintaan. Uudestaa en kyllä mene. Ei näyttänyt kukaan muukaan tleisössä olleen kovin vaikuttunut mummelin esiintymisesta.

    meno on vähän erillaista eri puolilla maailmaa. muistaakseni joku laulajaja oli sanonut mikä tätä kansaa vaivaa lol. kuka voisikaan nauttia 85 000 ihmistä menee kattomaan alustalle joka on tasainen kuin pannukakku vain edessä olevat näkee.

    http://www.youtube.com/watch?v=rpR4k2dl9JI

    Äänestä

levymyynti = auttamatta menneen talven lumia. Mutta kiitti vitusti, tosin biisit enimmäkseen loppuun kuluneita, mutta kaipa niitä jossain "oldies" kanavilla joskus vielä kuulee.Aikaa kutakin. Ja eikö se Leidi Baba, vai mikä se uusi määkijä on, korvaa Madonnan hömppäiskelmäkiintiön joka tapauksessa. Vaikka ihmetellä täytyy, kuka senkin levyistä jotain maksaa. Mutta eipä toisaalta ole minun päänsärkyni.

Äänestä

Jos myynnillä mitataan asioita, "Kauniit ja rohkeat" on huippuhyvä tv-sarja ja "7 päivää" erinomainen aikakauslehti.

Jos taas kysytään asioita alan ammattilaisilta, eli pop-musiikin kohdalla muusikoilta, tuottajilta ja musiikkikriitikoilta, niin Madonna sijoittuu pop-musiikin historiassa jonnekin sijalle 20. Katsokaa vaikkapa Rolling Stones -lehden reittauksia. Ja tuo 20. sijakin tulee lähinnä ulkomusiikillisilla ansioilla, eli ammattilaiset arvostavat sitä, miten Madonna on osannut luoda itsestään "ilmiön". Miten hän on osannut hyödyntää trendejä ja luonut itsekin trendejä. Erinomaista julkisuudenhallintaa, jota ilman ei nykyään musiikkibusineksessa menestytä.

Äänestä
  • onhan madonnaa lahjakkaampia artisteja vaikka pilvin pimein, mutta suurta ostavaa kansaa he eivät niinkään kiinosta. se on vähän miten asiaa katsoo. madonnan ansioista meillä on nykyään kaikki pop tyttöset gagat, britneyt, rihannat, pinkit.. tuolla maailmalla ja madonna on ollut kaikkien heidän esikuva kun ovat alalleen lähteneet, kaikki haluavat saavuttaa saman menestyksen.

    Äänestä

^no madonna oli ensimmäinen joka ymmärsi että kovalla seksillä voi myydä myös pop musiikkia. Hänen läpimurrosta lähti liikkeelle koko tämä seksin esittely musiikissa.

Nyt on Madonnan kohdalla asiat sikäli huonosti että ikää on karttunut sen verran että seksi ei enää myy. Tarvittaisiin taitoja, vaan niitä ei ole.. Tuloksena viime vuosina läjä floppilevyjä ja sinkkuja. Hittiä ei ole tullut vuosikausiin. Madonnan hyväntekeväisyysjärjestökin on tutkinnan alaisena kavallusepäilyjen vuoksi ja naisen ohjaama leffa menee suoraan dvd:lle.. ura on pahasti hiipumassa eikä sitä elvytetä nuoleskelemalla parikymppisiä tanssijapoikia.

Äänestä

yks albumi johon madonna ei tarvinut seksiä oli ray of light. en vain usko että madonna enään pystyy löytämään hengellistä itseään. naamassakin on liikaa botoksia.


frozen
http://www.youtube.com/watch?v=zXFHf8xZ1CA

ray of light
http://www.youtube.com/watch?v=u80jv9j9AeA

drowned world
http://www.youtube.com/watch?v=FqqjqGVEXxg

power of goodbye
http://www.youtube.com/watch?v=FWnYBefvrsc

tietenkin noissakin videoissa hyvä ulkomuoto on eduksi. nykyään musiikissa on jo liikaa seksiä, kuten lady gaga. hilluu joka videossa pelkät pikkuhousut jalassa ja biisitkin jäävät todella kauas poker facen ja bad romancen tasosta. ainoastaan born this way singleä on myyty 5 miljoonaa kappaletta. judasta noin miljoona ja edge of glorya noin 700 000. britti artisti adele ottaa uudestaan listaykkös paikan usassa gagalta, jolla on vasta kolmas listaviikko menossa. adele on ollut isobrittaniassa 16 viikkoa ykkösenä ja usassa kin lähes 10. adele on artisti joka on pystynyt myymään ilman seksiä ja on viellä tuhtikin.


http://www.youtube.com/watch?v=rYEDA3JcQqw

Äänestä

Kommentoi aloitusta


the queen of pop kirjoitti:

1..The Immaculate Collection......1990....28.600.000
2..True Blue.............................1986....23.500.000
3..Like A Virgin.........................1984....21.600.000
4..Ray Of Light.........................1998....15.350.000
5..Like A Prayer........................1989....14.150.000
6..Music..................................2000....10.400.000
7..Something To Remember........1995.....9.850.000
8..Madonna/My First Album........1983.....9.600.000
9..Confessions On A Dancefloor....2005.....8.350.000
10.Bedtime Stories....................1994.....7.450.000
11.I’m Breathless......................1990.....7.100.000
12.Erotica...............................1992.....6.800.000
13.Evita..................................1997.....6.600.000
14.GHV2.................................2001.....5.500.000
15.You Can Dance...................1987.....5.350.000
16.Who’s That Girl...................1987.....5.200.000
17.American Life......................2003.....3.800.000
18.Hard Candy.........................2008.....3.650.000
19.Celebration.........................2009.....2.100.000
20.Remixed & Revisited.............2003.......550.000

yhteensä: 195.500.000

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu