Millainen on naisen asema scientologien joukossa? Onko naisella lupa opettaa seurakunnassa vai onko naisen vaiettava?
Voiko nainen osallistua seurakunnan töihin jollain tavalla, jos voi niin miten?
Entä perheessä, onko mies perheen pää? Onko naisella jotain sanottavaa perheen asioihin?
Onko jotain muuta selkeää, joka on huomioitava jos on nainen?
Naisen asema
8
478
Vastaukset
- se vanha tuttu
ENSISIJAISESTI scientologit näkevät sinut thetanina, ikuisena henkenä ilman ikää ja sukupuolta. Minkäänlaista syrjintää iän tai sukupuolen vuoksi ei ole.
TOISSIJAISESTI otetaan huomioon se seikka, että sinulla on keho, joka on jompaakumpaa sukupuolta tai siltä väliltä.
Työelämässä scientologit ovat täysin tasa-arvoisia. Parisuhteesta löytyy montaa mieltä. Scientologit eivät puutu toisen yksityiselämään, jollei ole ihan pakko. Parisuhteet ovat avoimia ja rehellisiä eikä salaisuuksia toiselta osapuolelta ole. Tai siis, tämä on ainakin ihanne.
Hubbard itse oli sitä mieltä, että mies on perheen pää ja vastuussa perheen hyvinvoinnista. Hänen mielestään oli tärkeää, että mies oli mies ja että nainen pysyi naisena - hyvin arvokkaana henkilönä yhteiskunnassa. Tämä oli hänen mielipiteensä, mutta jokainen on vapaa ajattelemaan ja toimimaan kuten oikeaksi katsoo.
Näin olen ymmärtänyt.- Huhahhhei
perheenpäänä... Siitä on, kuten aina, olemassa totuus sekä scientologian romantisoitu "virallinen" versio. Lapsensa ja vaimonsa tuo ajatusten Tonava ainakin dumppasi joka ikisen. Ei kai tuo ihme, nuorta ja aulista lihaa oli tarjolla sen minkä nauttia ehti.
Ja onhan se kieltämättä tasa-arvoista, että molempaa sukupuolta uunotetaan ihan yhtä raskaasti. - se vanha tuttu
Huhahhhei kirjoitti:
perheenpäänä... Siitä on, kuten aina, olemassa totuus sekä scientologian romantisoitu "virallinen" versio. Lapsensa ja vaimonsa tuo ajatusten Tonava ainakin dumppasi joka ikisen. Ei kai tuo ihme, nuorta ja aulista lihaa oli tarjolla sen minkä nauttia ehti.
Ja onhan se kieltämättä tasa-arvoista, että molempaa sukupuolta uunotetaan ihan yhtä raskaasti.Saahan sitä ihmisellä mielipide olla, onhan sinullakin.
Sitäpaitsi, kaikki kakrut olivat duunissa Seaorgissa. Palkka ei tosin kummoinen ollut, mutta duunia riitti ruoka ja asunto turvattu. - Huhahhhei
se vanha tuttu kirjoitti:
Saahan sitä ihmisellä mielipide olla, onhan sinullakin.
Sitäpaitsi, kaikki kakrut olivat duunissa Seaorgissa. Palkka ei tosin kummoinen ollut, mutta duunia riitti ruoka ja asunto turvattu.ei ollut sen asukeilla kummoinen palkka, mutta asunto ja joskus ruokaakin oli. Ja duunia.
- se vanha tuttu
Huhahhhei kirjoitti:
ei ollut sen asukeilla kummoinen palkka, mutta asunto ja joskus ruokaakin oli. Ja duunia.
Ja tuokin on totta.
- Huhahhhei
se vanha tuttu kirjoitti:
Ja tuokin on totta.
Auschwitzissakin korkeiden aitojen yläpään terävät piikit olivat taivutetut sisäänpäin. Ihan kuin... Missä? Kutsuvat nimellä Gold Base.
- avaruuslentäjä
Kyllä naisetkin voivat auditoida käyttäen Scientologien auditointimittaria.
Samoin naiset voivat päästä auditoijiksi. Yleensä ottaen kaikki on itsestä
kiinni. Sijoittamalla hiukan taloudellisia resusseja voi nainenkin yhtälailla
edetä Scientologian hierarkiassa. Esim. auditoinnin hinta tasolla yksi (lähtötaso),
n. 3000 euroa on sama miehille ja naisille. Suosittelen lämpimästi auditointia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sä et pääse yli, mä en pääse yli
Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V1291538- 371441
- 681243
Hei sinä nainen
Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa551190- 691014
Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?
Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi255991Kelan perkeleellinen käytäntö
Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei198986- 74935
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää16840Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta
Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps106838