Pohjois-Norja

eka kerta Norjaan

Olemme lähdössä koulujen syyslomalla eli 18.lokakuuta asuntoautolla pohjoiseen. Ensi Saanalle ja sen jälkeen Norjan puolelle. Onkohan siellä minkä laisia ilmoja yleensä tuona ajankohtana? Nastat varmaan kannattaa laittaa alle. Olisi kiva saada muutakin tietoa Pohjois-Norjasta tuona ajankohtana.

5

983

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sillan yli

      Ja n. 1/2km on Kronstad Camping ihan hyvä paikka ja respassa on kioski. Skaidin jälkeen Lakselviin päin kannattaa pitää ratista kaksin käsin kiinni jos on tuulinen keli ja tietysti ennen Altaa on melkonen kanjoni liekkö miten jäässä jo silloin se aika kapee meinaan ja norskit ajaa aikamoista vauhtia eli tarkkana kurveissa ainakin kannattaa olla.

    • Etu-vai takaveto...

      Lunta räntää ja aurinkoa..... Atlantti ja golfvirta vaihtelee säätä hyvin rajusti. ISfjord' in ylitys taitaa jo olla suljettu silloin. Vuosi sitten joku kyseli samat asiat ? Convoy:ssa tarvitaan lumiketjut (pakolliset) siis silloin kun ajetaan auran perässä tunturi ylityksiä.

      • ajoin elokuussa siel

        Tanaan päin on tietyötä jotaki 10km alussa.


      • aluksi tietoa
        ajoin elokuussa siel kirjoitti:

        Tanaan päin on tietyötä jotaki 10km alussa.

        Nord-Troms og Finnmark kartta josta näkee tiet ja välimatkat. Luulisin että saa suomesta karttakeskuksesta taikka kirjakaupasta tilaamalla. Norjassa löysin kyseisen kartan kovan etsimisen jälkeen Altan kauppakeskuksen kirjakaupasta, hintaan kr159, noin 20 Euroa!


      • jälkeen...
        aluksi tietoa kirjoitti:

        Nord-Troms og Finnmark kartta josta näkee tiet ja välimatkat. Luulisin että saa suomesta karttakeskuksesta taikka kirjakaupasta tilaamalla. Norjassa löysin kyseisen kartan kovan etsimisen jälkeen Altan kauppakeskuksen kirjakaupasta, hintaan kr159, noin 20 Euroa!

        Karttoja myydään Kilpisjärvellä, Enontekiössä, Karigasniemessä, Nuorgamissa ja Norjan puolella Kautokeinossa, Karasjoella, Tanassa... eli raja seudulla ja ei tosiaankaan tarvitse etsiä menee vaikka huoltoasemalle tai kioskeista kysymään ni jo on kartta nokan eessä ja superhyvä opaslehti on sitten Finnmark 2010.

        Siis tämä!

        http://www.e-pages.dk/visitnorway/51/


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut

      Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/
      Ikävä
      213
      1742
    2. Miettimisen aihetta.

      Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.
      Ikävä
      141
      1465
    3. Sun ja kaivattusi

      ikäero? Kumpi vanhempi, m vai n?
      Ikävä
      76
      1303
    4. Mitkä on 3 viimeistä sanaa

      sun ja kaivattusi viesteilyssä? Ensin sun, sitten kaivatun?
      Ikävä
      54
      1183
    5. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      74
      1075
    6. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      8
      1012
    7. Mikä on ollut

      Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
      Ikävä
      109
      1009
    8. Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle

      Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva
      Ikävä
      55
      980
    9. Just nyt mä

      En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman
      Ikävä
      53
      880
    10. Piristä mua ystävä

      Hyvä💫...
      Ikävä
      82
      850
    Aihe