OpenOffyn asennus Ubuntu 10.04:seen

Epä & Toivo

Heti alkuun: Olen täydellinen tampio Ubuntun suhteen ja tampio ylipäätään tietotekniikan suhteen.
Ja sitten asiaan: Olosuhteiden pakosta olen joutunut ja joudun tässä vielä jonkun aikaa käyttämään Ubuntua, Männä viikolla se herjaili uudesta versiosta ja ajattelin että no mikä ettei. Vaan kas, Ubuntun päivitys tyssäsi aina johonkin v-tun OpenOffin Voikkoon, no, tylytin OO:n pois tykkänään ja onnistuin kuin onnistuinkin päivittämään Ubuntun, MUTTA: Nyt pitäisi saada tuo OPENOFFICE koneeseen...
Latasin sen herra ties mistä ja kuvittelin että se asentuu siitä muutamalla klikkauksella mutta mitä vielä. Johonkin se on tänne Ubuntun sisuksiin se asennuspaketti purettu (kai) mutta miten sen saa asennettua? Kertokaa hyvät rohvessorit ja muut tietäjät että kuin?

4

526

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tarvitse (siis netistä) mennä lataamaan. SOVELLUKSET-UBUNTUN SOVELLUSVALIKOIMA ja siellä laitat ruksin. Siinä se!

      • Siis kyllähän se sen verkosta lataa ja asentaa, mutta sun ei tarvitse miettiä sen enempää sitä, homma toimii automaagisesti.


    • kertoi jo...

      kumma juttu, sehän on oletuksena jo asennettuna...

      Noh, joka tapauksessa ubuntun omista varastoista sen asennat...

      sovellukset->ubuntun sovellusvalikoima-> laita hakuun openoffice ja asenna...

    • Ubuntussa kyllä on OpenOffice ihan valmiina heti asennuksen jälkeen, ei tarvitse mitään asennella ja säätää.

      Nyt kuullostaa siltä, että olet ajanut varomattomasti Ubuntun julkaisupäivityksen jostain 9.10 -> 10.04:n ja tämä on särkenyt asennuksen kun joku homma käynyt Voikon kanssa.

      Eli asenna vaan Ubuntu 10.04.1 LTS imagelta se uusiksi ja sen jälkeen ÄLÄ ASENNA JULKAISUPÄIVITYKSIÄ. Se 10.04 toimii sitten seuraavat 3v.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      87
      4362
    2. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      198
      3594
    3. 202
      2971
    4. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      70
      2803
    5. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      55
      2704
    6. Lasse Lehtonen palasi ambulanssilennolla Suomeen

      Nyt on syytä lopettaa irvailu.
      Maailman menoa
      78
      1270
    7. 60
      1236
    8. Aitolehti Capital

      HehkuB on myynnissä, kovalla työllä saavutettu unelma joka sekin lässähti kuten kaikki mihin ryhtyy! Nyt Sewen asialle
      Kotimaiset julkkisjuorut
      238
      1052
    9. MOT: Työmarkkinatori on olemattomien työpaikkojen hakupaikka

      Työpaikkojen tietoja ei tarkisteta, ja ainakin noin noin 10% on olemattomia työpaikkoja ja sen lisäksi eri rekryfirmat t
      Maailman menoa
      120
      963
    10. Missä kuussa

      Rakkaasi on syntynyt?
      Ikävä
      59
      958
    Aihe