OpenOffyn asennus Ubuntu 10.04:seen

Epä & Toivo

Heti alkuun: Olen täydellinen tampio Ubuntun suhteen ja tampio ylipäätään tietotekniikan suhteen.
Ja sitten asiaan: Olosuhteiden pakosta olen joutunut ja joudun tässä vielä jonkun aikaa käyttämään Ubuntua, Männä viikolla se herjaili uudesta versiosta ja ajattelin että no mikä ettei. Vaan kas, Ubuntun päivitys tyssäsi aina johonkin v-tun OpenOffin Voikkoon, no, tylytin OO:n pois tykkänään ja onnistuin kuin onnistuinkin päivittämään Ubuntun, MUTTA: Nyt pitäisi saada tuo OPENOFFICE koneeseen...
Latasin sen herra ties mistä ja kuvittelin että se asentuu siitä muutamalla klikkauksella mutta mitä vielä. Johonkin se on tänne Ubuntun sisuksiin se asennuspaketti purettu (kai) mutta miten sen saa asennettua? Kertokaa hyvät rohvessorit ja muut tietäjät että kuin?

4

552

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tarvitse (siis netistä) mennä lataamaan. SOVELLUKSET-UBUNTUN SOVELLUSVALIKOIMA ja siellä laitat ruksin. Siinä se!

      • Siis kyllähän se sen verkosta lataa ja asentaa, mutta sun ei tarvitse miettiä sen enempää sitä, homma toimii automaagisesti.


    • kertoi jo...

      kumma juttu, sehän on oletuksena jo asennettuna...

      Noh, joka tapauksessa ubuntun omista varastoista sen asennat...

      sovellukset->ubuntun sovellusvalikoima-> laita hakuun openoffice ja asenna...

    • Ubuntussa kyllä on OpenOffice ihan valmiina heti asennuksen jälkeen, ei tarvitse mitään asennella ja säätää.

      Nyt kuullostaa siltä, että olet ajanut varomattomasti Ubuntun julkaisupäivityksen jostain 9.10 -> 10.04:n ja tämä on särkenyt asennuksen kun joku homma käynyt Voikon kanssa.

      Eli asenna vaan Ubuntu 10.04.1 LTS imagelta se uusiksi ja sen jälkeen ÄLÄ ASENNA JULKAISUPÄIVITYKSIÄ. Se 10.04 toimii sitten seuraavat 3v.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      63
      2132
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      5
      1795
    3. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      236
      1288
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      950
    5. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      87
      935
    6. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      21
      855
    7. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      112
      762
    8. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      38
      719
    9. Kaatopaikka Inhassa

      Kuka omistaa kyseisen kaatopaikan? Näkymä tielle kammottava!
      Ähtäri
      19
      706
    10. Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun

      mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?
      Sinkut
      93
      689
    Aihe