Asensin uudet muistikammat PackardBell Imedia 3393-koneeseen. Alkuperäinen kampa oli 512 mb, josta XP Home tunnisti 480 mb. Korvasin tämän kahdella 1 GB DDR2 667 kammalla. Koneen speksien mukaan suositus on 400/533-kammat, mutta 667 sopisi m.m. Kingstonin sivujen mukaan. Tästä muistimäärästä XPH tunnistaa vain puolet kummastakin kammasta, siis yhteensä 960 MB ja koneen toiminta on vähintäänkin tahmeaa. Mistä tässä voisi kiikastaa?
Puolet metsään
7
609
Vastaukset
- jkjkjkjkjkjjjjjjjjjj
oliko alkuperäinen ddr2 muistia?
- Harmin paikka
Oli se.
- Harmin paikka
Harmin paikka kirjoitti:
Oli se.
Itse asiassa epäilyttää tuo uusi nopeampi ram-muisti. Sopiikohan se sittenkään, vaikka Kingston näin väittää. Onko teillä muilla kokemuksia tämäntyyppisistä yhteensopivuusongelmista?
Kokeilitko jo vain yhdellä kammalla kerrallaan, vuorotellen eri liittimissä? Voihan toinen uusistakin kammoista olla viallinenkin. Lataa ja aja myös MemTest86, varmuuden vuoksi.
- Harmin paikka
Kollimaattori, eri syistä antamiesi ohjeiden noudattaminen ei onnistunut. Asensin laitteeseen speksien mukaiset kammat, ja johan tuo asennettu muistimäärä löytyi järjestelmästä kokonaisuudessaan (1,93 Gb).
Siirsin nuo 667 MHz:n kammat toiseen koneeseen (XPP), jonka emolevyn tukemasta 4 Gb:n kapasiteetista (suositus tässäkin 400 tai 533 MHz) vain puolet oli käytössä. Ao laitteeseen tuli näin 4 x 1 GB, josta järjestelmä näkee 3,25 GB. Tämä vajavainen muisti selittynee käyttiksen ominaisuuksilla, vai kuinka? Olisiko mielestäsi edelleenkin syytä ajaa MemTest, ja mitä hyötyä tästä voisi olla?
Näin ollen olisin tulkitsemassa tuloksia siten, että Intelin 775-piirin speksien mukaista työmuistia voidaan jatkaa nopeammilla muistikammoilla, mutta sen korvaaminen tällaisilla ei välttämättä onnistu.
- muistia lissää
> Tästä muistimäärästä XPH tunnistaa vain puolet kummastakin kammasta, siis yhteensä 960 MB
Mistä päättelet, että vain vajaa puolet kummastakin tunnistetaan? Ehkä vain toinen tunnistetaan ja kyllä ne tunnistetaan kokonaisina, eli 512 MB:n kampa tunnistetaan 512 MB:n kampana. Jos XP näyttää vähempää, niin se on sen ongelma.
Ja megabytes lyhenne on isoilla kirjaimilla MB. Pieni m tarkoittaa milliä ja pieni "b" tarkoittaa bittiä. Esim. ms on millisekuntia ja Mb on Megabittiä. Ei ole sellaista kuin millibitti. :-)
Ovatkohan muistikammat sinulla väärissä paikoissa. Tai eikö mikrosi emolevy tue kuin yhtä kampaa.
Tarkista muistin määrä CPU-Z-ohjelmalla, välilehti Memory. Lisäksi välilehdestä SPD voit nähdä, mitä muistia laitteesta löytyy eri sloteista (Slot #1, Slot #2, ...). Voit nähdä, onko muistikammat tunnistettu ollenkaan. Ehkä joku Slot on rikki, eikä siinä muistikampa toimi ollenkaan.
Ja MemTest on hyvä muistin varsinaiseen testaamiseen, jos epäilet että siinä on vikaa. Sitä ennen muistikamman pitää olla tunnistettu ja käytettävissä. Olen kerran saanut kaupasta viallisen muistikamman. Osin kaksi kampaa ja järjestelmä oli epästabiili. Testasin kammat erikseen MemTestillä, ja vain toisen kanssa tuli virheitä. Sain viallisen tilalle uuden.- muistia lissää
Ai niin, sen CPU-Z:n (tunnetaan myös nimellä CPU ID) Memory-välilehdestä näet myös muistin nopeudesta tietoja kohdasta Timings. Katso, vastaavatko ne muistikamman tietoja. Jos koneessa on kaksi erilaista muistia, nopeus asettuu hitaamman mukaiseksi.
Joillakin muistikammoilla pitää käydä emolevyn BIOS-asetuksissa laittamassa CL- ym. arvot manuaalisesti kohdalleen ja lisätä muistille jännitettä, ja se oikea toimintajännite on kerrottu muistikamman tiedoissa. Mutta tuohon ei kannata ryhtyä, jos ei tiedä mitä tekee...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun453151Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5081917Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei171900Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si791712- 181512
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431388- 261322
Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?901319Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1161167UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa
Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa1111135