Puolet metsään

Harmin paikka

Asensin uudet muistikammat PackardBell Imedia 3393-koneeseen. Alkuperäinen kampa oli 512 mb, josta XP Home tunnisti 480 mb. Korvasin tämän kahdella 1 GB DDR2 667 kammalla. Koneen speksien mukaan suositus on 400/533-kammat, mutta 667 sopisi m.m. Kingstonin sivujen mukaan. Tästä muistimäärästä XPH tunnistaa vain puolet kummastakin kammasta, siis yhteensä 960 MB ja koneen toiminta on vähintäänkin tahmeaa. Mistä tässä voisi kiikastaa?

7

621

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jkjkjkjkjkjjjjjjjjjj

      oliko alkuperäinen ddr2 muistia?

      • Harmin paikka

        Oli se.


      • Harmin paikka
        Harmin paikka kirjoitti:

        Oli se.

        Itse asiassa epäilyttää tuo uusi nopeampi ram-muisti. Sopiikohan se sittenkään, vaikka Kingston näin väittää. Onko teillä muilla kokemuksia tämäntyyppisistä yhteensopivuusongelmista?


    • Kokeilitko jo vain yhdellä kammalla kerrallaan, vuorotellen eri liittimissä? Voihan toinen uusistakin kammoista olla viallinenkin. Lataa ja aja myös MemTest86, varmuuden vuoksi.

      • Harmin paikka

        Kollimaattori, eri syistä antamiesi ohjeiden noudattaminen ei onnistunut. Asensin laitteeseen speksien mukaiset kammat, ja johan tuo asennettu muistimäärä löytyi järjestelmästä kokonaisuudessaan (1,93 Gb).

        Siirsin nuo 667 MHz:n kammat toiseen koneeseen (XPP), jonka emolevyn tukemasta 4 Gb:n kapasiteetista (suositus tässäkin 400 tai 533 MHz) vain puolet oli käytössä. Ao laitteeseen tuli näin 4 x 1 GB, josta järjestelmä näkee 3,25 GB. Tämä vajavainen muisti selittynee käyttiksen ominaisuuksilla, vai kuinka? Olisiko mielestäsi edelleenkin syytä ajaa MemTest, ja mitä hyötyä tästä voisi olla?

        Näin ollen olisin tulkitsemassa tuloksia siten, että Intelin 775-piirin speksien mukaista työmuistia voidaan jatkaa nopeammilla muistikammoilla, mutta sen korvaaminen tällaisilla ei välttämättä onnistu.


    • muistia lissää

      > Tästä muistimäärästä XPH tunnistaa vain puolet kummastakin kammasta, siis yhteensä 960 MB

      Mistä päättelet, että vain vajaa puolet kummastakin tunnistetaan? Ehkä vain toinen tunnistetaan ja kyllä ne tunnistetaan kokonaisina, eli 512 MB:n kampa tunnistetaan 512 MB:n kampana. Jos XP näyttää vähempää, niin se on sen ongelma.

      Ja megabytes lyhenne on isoilla kirjaimilla MB. Pieni m tarkoittaa milliä ja pieni "b" tarkoittaa bittiä. Esim. ms on millisekuntia ja Mb on Megabittiä. Ei ole sellaista kuin millibitti. :-)

      Ovatkohan muistikammat sinulla väärissä paikoissa. Tai eikö mikrosi emolevy tue kuin yhtä kampaa.

      Tarkista muistin määrä CPU-Z-ohjelmalla, välilehti Memory. Lisäksi välilehdestä SPD voit nähdä, mitä muistia laitteesta löytyy eri sloteista (Slot #1, Slot #2, ...). Voit nähdä, onko muistikammat tunnistettu ollenkaan. Ehkä joku Slot on rikki, eikä siinä muistikampa toimi ollenkaan.

      Ja MemTest on hyvä muistin varsinaiseen testaamiseen, jos epäilet että siinä on vikaa. Sitä ennen muistikamman pitää olla tunnistettu ja käytettävissä. Olen kerran saanut kaupasta viallisen muistikamman. Osin kaksi kampaa ja järjestelmä oli epästabiili. Testasin kammat erikseen MemTestillä, ja vain toisen kanssa tuli virheitä. Sain viallisen tilalle uuden.

      • muistia lissää

        Ai niin, sen CPU-Z:n (tunnetaan myös nimellä CPU ID) Memory-välilehdestä näet myös muistin nopeudesta tietoja kohdasta Timings. Katso, vastaavatko ne muistikamman tietoja. Jos koneessa on kaksi erilaista muistia, nopeus asettuu hitaamman mukaiseksi.

        Joillakin muistikammoilla pitää käydä emolevyn BIOS-asetuksissa laittamassa CL- ym. arvot manuaalisesti kohdalleen ja lisätä muistille jännitettä, ja se oikea toimintajännite on kerrottu muistikamman tiedoissa. Mutta tuohon ei kannata ryhtyä, jos ei tiedä mitä tekee...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      153
      11488
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      28
      8122
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      56
      5974
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      166
      4957
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      17
      4724
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      37
      4381
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      101
      4265
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      90
      3565
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      80
      3280
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      48
      1781
    Aihe