Forum

Romanum

Mitkä on tuon paikan aukioloajat?
Olen menossa Roomaan (läpikulkumatka) nyt kohta syyskuun lopussa yhtenä torstaina ja torstai-iltapäivällä olisi aikaa käydä katsomassa raunioita. Kuinka suuret on jonot tähän aikaan vuodesta sinne?

Kauheesti tekisi mieli mennä sinne sisään, koska edellisellä reissulla jäi käymättä pitkien jonojen takia (oli heinäkuu) ja tämä kohde on juuri se missä haluaisin vierailla.

2

446

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rooman rouva

      on avoinna kaikkina viikonpäivinä kello 8.30-19.00. Pääsylipun voi ostaa Largo Salara Vecchia (sivukuja Via dei Fori Imeprialilta, Coloseumin puoleisesta päästä) tai Via di San Gregorio 30 ( Palatinon virallien sisäänpääsy), sekä netistä. Nykyään kai myydään vain yhdistelmälippuja jolla pääsee kaikkiin kolmeen kohteeseen, Collosseumille, Foro Romanolle ja Palatinolle. Viime aikoina on ollut mahdollisuus myös yöaikaan käydä näissä kolmessa kohteessa, mutta vain osallistumalla opastettuihin käynteihin. Yhdistelmälippu maksaa 12 euroa.

      • Roomna rouva

        että jos menet tuonne Palatinon portille ( Via di San Gregorio 30) ja ostat sieltä pääsylipun niin tuskin on jonoja. Käyt ensin läpi Palatinon, sitten sieltä pääset siirtymään suoraa kujaa pitkin Foro Romanolle ja sieltä sitten Via Sacraa pitkin Colosseumille. Niin Colosseumin kuin Via dei Imperialin sisäänpääsyissä on aina jonoja. Palatinon portilta ostamalla pääsylipulla pääset sitten jonojen ohi Colosseumilla.

        http://maps.google.com/maps?q=via san gregorio 30&rls=com.microsoft:sv:IE-SearchBox&oe=UTF-8&rlz=1I7TSEH_svSE377SE377&um=1&ie=UTF-8&sa=N&hl=sv&tab=wl

        Palatinon perukoilla sijaitsee ihana puistoalue Giardino Farnese, josta on upeat näköalat. Foro Romanolle pääsee esimerkiksi ihanaa Via di San Bonaventuran kujaa pitkin. Siinä on muuten kaksi erittäin idyllistä luostaria, San Bonaventuran ja San Sebastianon luostarit oikealla puolella.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      151
      11396
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      28
      8092
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      56
      5874
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      162
      4749
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      15
      4661
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      32
      4331
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      84
      4193
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      84
      3477
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      80
      3240
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      48
      1741
    Aihe