julkiset

junalaivajuna

Reissaamme 5 päiväksi Berliinin ja nyt mietin mikä systeemi olisi paras julkisten kulkuvälineiden suhteen. Eli myydäänkö sinne 5 pvän lippuja ja paljonko maksaa? Ja voiko samaa lippua yhdistää metroon, bussiin?
Kiitos etukäteen

6

730

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hansjürgen

      On se hyvä, että joku vihdoinkin ottaa tämän asian puheeksi - näistä matkalipuista kun ei ennen ole puhuttukaan tällä palstalla

      • pattiaivo

        Sullekkin. Luuletko että ihmiset lukee sivutolkulla keskusteluja Berliinistä??? Mutta hei, avaa sinä uusi keskustelunaihe Hansjurgen!!!


      • Epistä maksaa enemmä
        pattiaivo kirjoitti:

        Sullekkin. Luuletko että ihmiset lukee sivutolkulla keskusteluja Berliinistä??? Mutta hei, avaa sinä uusi keskustelunaihe Hansjurgen!!!

        Voiko perliinissä ostaa lippua julkisiin juuri siksi aikaa kun siellä viettää lomaa? Niin kuin hotelleisskin maksetaan vain oloajalta.


    • www.bvg.de

      Day Ticket .... Berlin AB 6,10€
      Travel as often as you want by public transport for a whole day.

      7-Day-Ticket ... Berlin AB 26,20€
      Travel as often as you want for seven consecutive calendar days.

      tai pikkuryhmälle
      Small Group Ticket ... Berlin AB 15,90
      With a Small Group Ticket, up to five people can travel together as often as they want on the day printed on the ticket

      • www.bahn.de

        > voiko samaa lippua yhdistää metroon, bussiin

        Kyllä vaan. Lippua voi käyttää
        - busseissa
        - ratikoissa
        - S-Bahn ja Regional Express paikallisjunissa
        - metrossa
        - sekä HUOM! lauttaliikenteessa

        Lisäksi voi vielä ostaa ns. Berlin-Brandenburg Ticket, joka on voimassa ei vain Berliinissä vaan koko Brandenburg-läänin alueella ja jopa Puolan Szczecinissä. Lipulla saa matkustaa max. 5 henkilöä kokonaisen päivän (niin ikään junia, busseja jne. käyttäen), sen hinta on 27 euroa, lisätiedot saksaksi http://www.bahn.de/regional/view/mdb/pv/dbregio/ausfluege/berlinbran/brandenburgticketrabatte/2010/MDB79646-b_b_ticket_rabatte_2010.pdf


    • Berlin fan

      Olen samaa mieltä siitä, että voisi vilkaista ainakin etusivun ennen kuin perustaa uuden viestiketjun. Nytkin etusivulla on tällainen keskustelu samasta aiheesta: http://keskustelu.suomi24.fi/node/4550503 .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      106
      6852
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      95
      4361
    3. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      47
      3678
    4. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      48
      3482
    5. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      51
      3398
    6. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      184
      3373
    7. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      24
      2889
    8. Nainen vinkkinä sulle!

      Jos laitat selvän tunnisteen niin kutsun sinut n*ssittavaksi.
      Tunteet
      67
      2594
    9. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      43
      2431
    10. Hei seksikäs

      Upottava katse sinulla ja tiedät sen.
      Ikävä
      13
      1814
    Aihe