Tietäisittekö mitään hyvää kirjaa joka kerto esim vaihtooppilas vuodesta tai jostain sen tyylisestä.
vaihtarivuosi kirja?
2
561
Vastaukset
- tyus
Ei tule mieleen muuta kuin Anu Jaantilan (toivottavasti muistan nimen oikein) kirjasarja "Dear Sanna", "Love, Sam" ja siihen kuuluu muistaakseni jokin kolmaskin osa.
- Sannan jenkkivuosi
Anu Jaantila on tosiaan kirjoittanut loistavan vaihtarisarjan.
Sarjassa on 4 osaa: Jenkkivuosi, Dear Sanna, Love Sam sekä Sanna ja Sam forever. Nuo kolme ekaa kirjaa on tehty myös yhteisniteeksi Sannan jenkkivuosi (löytyy kirjakauppojen pokkarihyllyltä). Todella loistava sarja, suosittelen! Jenkkivuoden tapahtumat sijoittuvat 70-luvulle, mutta kirja ei tunnu mitenkään vanhanaikaiselta. Jenkkivuotta kuvaillaan "Ensimmäisenä, aitona suomalaiskuvauksena amerikkalaisesta vaihto-oppilasvuodesta."
Sitten joku Salatut Elämät tv-sarjaan perustuva kirjasarja, jossa yksi osa on nimeltään Siljan jenkkivuosi. En ole sitä lukenut.
Joku Mannisen suvusta (olisiko ollut Kirsti) on kirjoittanut nuorten jännärin Vaihto vaaraan. Siinä suomalaispoika menee vaihtariksi johonkin saksaa puhuvaan maahan (Itävalta, Sveitsi???) ja joutuu seikkailuihin isäntäperheen pojan vuoksi. Luin tuota kirjaa joskus ala-asteella, joten en muista sitä kovinkaan hyvin. Silloin se kyllä oli yksi suosikeista, tarpeeksi jännittävä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2494514Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1232949Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412712Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?761695Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1051532Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn161421- 511261
- 891185
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2031054- 471025