Työpaikan vaihtaminen&hygieniapassi

Hygieniapassista...

Olen ollut eräässä ravintolassa töissä nyt noin kuukauden. En kuitenkaan oikein viihdy työssäni, ja sainkin työtarjouksen eräältä toiselta ravintolayritykseltä. Työssäni on 4:n kuukauden koeaika, joten työsuhteen purkaminen käy vissinkin suhteellisen helposti. Mietin kuitenkin sellaista, että suoritin hygieniapassitestin nykyisessä työpaikassani pari päivää sitten(työnantajan kustannuksella), ja passin pitäisi tulla 2-3 viikon päästä. Mitäs, jos vaihdan työpaikkaa ennen tätä? Tuleeko minun suorittaa hygieniapassitesti uudestaan omakustanteisesti? Vai antaako yritys minun pitää hygieniapassini?

1

347

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hygieniapassi on henkilökohtainen ei yritykseen sidottu. ja passia ei voi sinulta kukaan muu viedä pois kuin osaamistestaaja, joka tuokin lienee hyvin harvinaista. joten sen suhteen voit olla huoletta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      82
      1319
    2. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      65
      1105
    3. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      202
      1098
    4. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      163
      1033
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1019
    6. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      103
      973
    7. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      68
      886
    8. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      119
      801
    9. Ihmeelliseltä pikkunaiselta....

      Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t
      Ikävä
      121
      744
    10. Tiesin, että olet jotenkin paha ihminen

      Vaikka muuta osaat esittää.
      Ikävä
      77
      735
    Aihe