onko kukaan

meuhkaajarj

adoptoinut lastaan myöhemmässä vaiheessa kuin heti lapsen synnyttyä? Mikä oli syy siihen? Mahtaako siitä tulla kauhea maine vai onko ns uudet vanhemmat vaitiolo velvollisia?

2

768

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Miina I

      tarkoittanet. Yleensä adoptoimisella tarkoitetaan lapseksi ottamista, eikä hänen pois antamistaan.

    • Oma valinta

      Yleensä lapsi annetaan adoptioon heti syntymän jälkeen. Tai lapsi on sijoitettuna väliaikaisesti ja n 8 viikon ikäisenä voi allekirjoittaa viralliset paperit ja lapsi siirtyy adoptioperheeseen.
      Joskus voi olla että äiti ei heti osaa päättää adoptiosta ja hän voi miettiä sitä kunnes lapsi on 6 kuukautta.

      Lapsen voi antaa adoptioon niin että adoptioperhe ei tiedä miksi lapsi on annettu adoptoitavaksi. Mutta voi olla lapsen paras että adoptiovanhemmet tietää syyn ja he voivat kertoa sen lapselle esim kun hän täyttää 18-vuotta. Adoption syyn tietäminen voi auttaa lasta ymmärtää miksi hänen synnyttänyt äiti ei pitänyt häntä.
      Mutta on olemassa syitä joista voi olla lapselle myös haittaa. Näistä asioista kannattaa puhua avoimesti adoptioneuvonnassa.

      Joka tapauksessa adoptioon lapsensa antanut ei menetä mainettaan, adoptioneuvonnan antajilla on vaitiolovelvollisuus. Lapsi menee yleensä kauas synnyinseudultaan jolloin adoptiovanhemmat ja lapsen synnyttänyt eivät kohtaa kuin tarkoituksella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7111
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7063
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      109
      6168
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5238
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5205
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4595
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      17
      3477
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3390
    Aihe