adoptoinut lastaan myöhemmässä vaiheessa kuin heti lapsen synnyttyä? Mikä oli syy siihen? Mahtaako siitä tulla kauhea maine vai onko ns uudet vanhemmat vaitiolo velvollisia?
onko kukaan
2
796
Vastaukset
- Miina I
tarkoittanet. Yleensä adoptoimisella tarkoitetaan lapseksi ottamista, eikä hänen pois antamistaan.
- Oma valinta
Yleensä lapsi annetaan adoptioon heti syntymän jälkeen. Tai lapsi on sijoitettuna väliaikaisesti ja n 8 viikon ikäisenä voi allekirjoittaa viralliset paperit ja lapsi siirtyy adoptioperheeseen.
Joskus voi olla että äiti ei heti osaa päättää adoptiosta ja hän voi miettiä sitä kunnes lapsi on 6 kuukautta.
Lapsen voi antaa adoptioon niin että adoptioperhe ei tiedä miksi lapsi on annettu adoptoitavaksi. Mutta voi olla lapsen paras että adoptiovanhemmet tietää syyn ja he voivat kertoa sen lapselle esim kun hän täyttää 18-vuotta. Adoption syyn tietäminen voi auttaa lasta ymmärtää miksi hänen synnyttänyt äiti ei pitänyt häntä.
Mutta on olemassa syitä joista voi olla lapselle myös haittaa. Näistä asioista kannattaa puhua avoimesti adoptioneuvonnassa.
Joka tapauksessa adoptioon lapsensa antanut ei menetä mainettaan, adoptioneuvonnan antajilla on vaitiolovelvollisuus. Lapsi menee yleensä kauas synnyinseudultaan jolloin adoptiovanhemmat ja lapsen synnyttänyt eivät kohtaa kuin tarkoituksella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain21811505Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-13610908Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2346242Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2015085Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1403536- 1733499
L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin402363Mitä voisit miehenä tehdä?
Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä3101902Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov101748Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi161644