Vai ei sudet ihmistäö tapa

muualla ainakin

15

863

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ---

      että suden runkkari ilmestyy kohta kiljumaan villikoiralauman syyllisyyttä.
      sekä kännisten kiljun pöhöttämien maalaisjunttien
      asiantuntijoiden tietämättömyyttä

      • ei metästystä tuo

        tänne laitat? Tuossa vieressä on sille sopiva fooru, tuo metsästyksen vastustajat, tomppelihan sinä olet.


    • Pitihän se arvata

      Se lurkkihyyssäri kommentoija tuota uutista ollenkaan.

    • Lisäys aiheeseen
    • niinse ihminenkin

      on peto tappaa tappamisen ilosta toisen ihmisen.

    • Kuvottavaahyyssäystä

      Oli tietysti susien hyyssääjä, kun ei tajunnu niiden olevan petoelukoita !!

      Mutta joka tapauksessa surullinen tapaus, ja todella pätevä esimerkki siitä, kuinka susien ja muiden petojen hyyssääjät ovat täydellisesti väärässä !!!

    • mualainen juntti

      Terveisiä rajan pinnasta, minä olen nähnyt kahdesti karhun omalla pihallani ja aika usein metsässä ja tiellä. Susia harvemmin, mutta niitäkin täällä säännöllisesti kuljeksii ja näkyy, lähelläkin.

      Eipä tulisi mieleenkään vouhottaa, että sudet alkaa kohtapuoliin tappaa ihmisiä ihan töikseen, niillä on parempaakin ruokaa tarjolla. Ihan höperöiden puhetta myös se, että pedot tappavat ihmisiä tottumisen takia. Asia on ihan päinvastoin, tottumaton eläin hyökkää kauempaa koska sen pakoetäisyys on suurempi.

      Tietämättömille tiedoksi, että pakoetäisyys on se matka jonka sisälle tuleva muu otus saa aikaa eläimen pakenemisen tai hyökkäyksen.
      Siis rautalangasta: arka eläin hyökkää kauempaa jos hyökkää. Kumpikaan ryhmä ei näy ymmärtävän tätä, ei metsästäjät eikä viherpiipertäjät.
      Metsästäjä ampuu uteliaan karhun itsepuolustukseksi ja viherpiipertäjä yrittää silittää. Sama lopputulos eli tunkeutuminen eläimen iholle aiheuttaa hyökkäyksen.

      • MoDo23

        Puhuuhan täällä joskus joku asiaakin, ilman tunteilua, hyvä!!


    • PS-84
    • eläimet puvuissaa

      Täällä kun ituhipit suojelevat ilvestä ja sutta niin häviää metsäpeura ,peura,kauris ja sitten kun ei ole ruokaa metsissä niin ne lutuiset sudenpennut kuolevat nälkään ja hauleihin tullessaan pihoihin ruokaa hakemaan.

      Miksi ituhipit ei yritä palauttaa esim vicenttiä suomeen joka täällä muinoin on myös elellyt.

    • Köpötyinen

      Ärsyttää suurpetokantojen vääristely Suomessa! Ja äskettäin sain vahvistuksen omiin kauan kyteneisiin epäilyksiini siitä, että suurpetoja edelleenkin siirtoistutetaan salaa. Eräs henkilö oli kertoillut veljeni työkaverille kuinka tekaistuilla "laskennoilla" petotilastot vääristellään alakanttiin Suomessa systemaattisesti. Ja kyse on valtion tutkimuslaitoksesta.

      • Siitä laitoksesta

        Olisi kohta syytä laittaa tutkinta. Ja kunnolla.


    • uiuiukuuulkkaa

      Paras tutkinta, kun suden kohdatessa painatte sitä metallista käyrää tappia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      495
      8617
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      120
      5892
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      287
      4901
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      58
      4645
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      72
      4189
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      164
      3962
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      172
      3788
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      90
      1731
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      99
      1292
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      47
      899
    Aihe