Julian pikkusiskoille nimet?

Heip, meille on tulossa lähiaikoina kaksoset, ja 3-vuotiaan isosiskon kanssa on jo kovasti pohdittu siskojen nimiä. Miehen kanssa ollaan pohdittu toisen prinsessan nimeksi nimeä Maria. Mitä mieltä olette Maria nimestä?

Toisen tytön nimi on vielä hakusessa, kun emme millään osaa päättää. Itse tykkään perinteisemmästä nimestä Sofia, isukki taas on ihastunut nimeen Tania. Kompromissina olemme puhuneet myös nimestä Sonia. Emme sinänsä hae "erikoisuutta" satumme vain pitämään nimistä Tania ja Sonia, nja-päätteisistä nimistä emme pidä.
211080
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Niin, siis ongelmanahan meillä ei ole se, että minulle ei kelpaisi nimi Tania tai miehelleni ei kelpaisi nimi Sofia - olemme vain sattuneet ihastumaan liian moneen nimeen kerralla. Olemme myös pohtineet sitä vaihtoehtoa että laitamme tytöille joko kaksi perinteistä nimeä (Maria ja Sofia) tai kaksi erikoisempaa (Tania ja Sonia). Eli mielipiteitä ja mahdollisesti myös uusia ehdotuksia kaipailemme.

Valitsemamme kolmannet nimet ovat aika lailla perinteisiä (myös Julian kolmas nimi), tyyliin Susanna, Marianne, Johanna, Eveliina, Karoliina, Katariina, Pauliina, Anniina, Annika, Kristiina, mutta toisten nimien kohdalla on pikku ongelma:

Julian toinen nimi on Alina, ja haluamme jatkaa samantyyppisten nimien linjalla, mutta itse pidän vanhoista nimistä Elina ja Ilona, mies taas kansainvälisemmistä Elena ja Irina. Eli tästäkin mielipiteitä ja ehdotuksia...

Äänestä
  • Maria ja Sofia miellyttävät minua enemmän kuin Tania ja Sonia.

    Maria Elina Katariina
    Sofia Ilona Eveliina

    Maria Elena Kristiina
    Sofia Ilana Karoliina

    Tania Elise Pauliina
    Sonia Olive Johanna

    Tai

    Lumia Erika Susanna
    Minea Irene Annika

    Äänestä

  • Itse pidän hieman erikoisemmista nimistä, mutta mielestäni Julian siskoille sopisi tosi kivasti Maria ja Sofia, vaikkei Soniassa ja Taniassa mitään vikaa olekaan. Jos ette muuta kompromissia keksi, niin onhan tietysti sekin vaihtoehto, että toinen päättää etunimet ja toinen toiset nimet - tällöin tyttöjen nimiksi voisi tulla vaikkapa (olettaen että päättämänne kolmannet nimet ovat esim. Katariina ja Karoliina):

    Maria Elena Katariina
    Sofia Irina Karoliina

    tai

    Sonia Elina Katariina
    Tania Ilona Karoliina

    Myös Sofia ja Sonia ovat kiva yhdistelmä:

    Sofia Elena Katariina
    Sonia Ilona Karoliina

    Äänestä

  • Täti kirjoitti:

    Maria ja Sofia miellyttävät minua enemmän kuin Tania ja Sonia.

    Maria Elina Katariina
    Sofia Ilona Eveliina

    Maria Elena Kristiina
    Sofia Ilana Karoliina

    Tania Elise Pauliina
    Sonia Olive Johanna

    Tai

    Lumia Erika Susanna
    Minea Irene Annika

    Hei Täti,

    Minea ja Lumia oikein kivoja nimiä, mutta eivät meidän makuumme. Myös Ilana on vähän oman nimimakumme ulkopuolella, samoin Elise ja Olive. Erika ja Irene sen sijaan ovat oikein nättejä nimiä, pistetään muistiin :)

    Minuakin nuo perinteiset nimet miellyttävät enemmä, mies vaan sattuu tykkäämään enemmän noista erikoisuuksista...

    Äänestä

  • grenadilli kirjoitti:

    Itse pidän hieman erikoisemmista nimistä, mutta mielestäni Julian siskoille sopisi tosi kivasti Maria ja Sofia, vaikkei Soniassa ja Taniassa mitään vikaa olekaan. Jos ette muuta kompromissia keksi, niin onhan tietysti sekin vaihtoehto, että toinen päättää etunimet ja toinen toiset nimet - tällöin tyttöjen nimiksi voisi tulla vaikkapa (olettaen että päättämänne kolmannet nimet ovat esim. Katariina ja Karoliina):

    Maria Elena Katariina
    Sofia Irina Karoliina

    tai

    Sonia Elina Katariina
    Tania Ilona Karoliina

    Myös Sofia ja Sonia ovat kiva yhdistelmä:

    Sofia Elena Katariina
    Sonia Ilona Karoliina

    Hei Grenadilli,

    tuo kompromissi on kiva ajatus, eipä tullut itselle oikein mieleenkään :) Sofia ja Sonia -ehdotuksesikin on mukava, tosin mietin vain, mahtavatko nimet olla hiukan liian lähellä toisiaan... Myös lempinimiä on vaikea keksiä noin samankaltaisista nimistä. Muuten kyllä mukava ajatus!

    Äänestä

Mielestäni Maria & Sofia sopisivat täydellisesti nimiksi Julian pikku-siskoille! Ovat yhtä kauniita ja klassisia nimiä kuin Juliakin... Tania ja Sonia ovat mielestäni taas liian erilaiset Julian kanssa.

Toisten nimien suhteen olen myös samaa mieltä elikkä Elina ja Ilona sopivat hyvin taas yhteen Julian toisen nimen Alinan kanssa.

Omat ehdotukseni pikku-neideille nimiksi ovat:
Maria Elina Anniina
Sofia Ilona Katariina

Siinäpäs vasta olisikin kauniit kokonimet! :)

Tässäpäs vielä muutamia -ia päätteisiä nimiä, jotka sopisivat mielestäni myös Julian siskoille etunimiksi: Emilia, Amalia, Tuulia, Neelia, Olivia. Jospa näistä vaikka sasttuisi löytymään teitä molempia miellyttävä nimi/nimet ;)

Äänestä
  • tässäkin vielä ehdotuksia Julian pikkusiskojen nimiksi:)

    Maria Pinja Susanna
    Sofia Verna Kristiina

    Rosalia Silja Karoliina
    Antonia Venla Eveliina

    Emilia Helvi Katariina
    Saskia Elise Johanna

    Olivia Soile Anniina
    Daalia Pihla Pauliina

    Äänestä

  • Hei Ninnuliini!

    Minustakin ne ovat ihana yhdistelmä, mieheni vain tuntuu ihastuvan päivä päivältä enemmän nimiin Tania ja Sonia, itse olen päättänyt pitää kiinni tuosta Maria-nimestä.

    Emilia on oikein nätti nimi, mutta sattuu vain olemaan Julian ja pikkuprinsessojen serkun nimi, joten se lienee pois laskuista.

    Amalia on myös todella suloinen, mutta onko sitten kuitenkin liian samanlainen serkkutytön nimen kanssa?

    Tuulia ei ole oikein makuuni, on liian samanlainen Julian kanssa (lausutaan Juulia) ja jotenkin pidän kuitenkin kansainvälisistä, perinteisistä nimistä enemmän (Laura, Julia, Sofia, Maria, Emma, Anna, Emilia). On kuitenkin ihan kaunis nimi.

    Neelia on oikein nätti ja erikoinen, herkkä nimi, mutta on vaikea löytää sille samantyyppistä hieman erikoisempaa paria (Tuulia ei tule kysymykseen) jossa olisi tuplavokaali ja ia-pääte.

    Olivia onkin sitten pikku Emilian pikkusiskon nimi, joten sekin on vaihtoehtojemme ulkopuolella. Nätti kyllä, ei siinä mitään.

    Oikein nättejä nimiä ehdottelit, Neelia menee harkintaan, jos joku keksii siihen sopivan nimen toiselle kaksoselle.

    Äänestä

  • jenna. kirjoitti:

    tässäkin vielä ehdotuksia Julian pikkusiskojen nimiksi:)

    Maria Pinja Susanna
    Sofia Verna Kristiina

    Rosalia Silja Karoliina
    Antonia Venla Eveliina

    Emilia Helvi Katariina
    Saskia Elise Johanna

    Olivia Soile Anniina
    Daalia Pihla Pauliina

    Hei Jenna.

    Kuten tuolla aiemmin kerroin, olemme kolmannet nimet päättäneet jo, joten kerron mielipiteeni vain noista ensimmäisistä ja toisista nimistä.

    Maria Pinja - Pinja on muuten ihan nätti nimi, mutta kuten tuolla aiemmin kerroinkin, emme kumpikaan pidä nja-loppuisista nimistä (Tanja, Sonja, Minja, Pinja, Ronja, Ranja, Sanja, Sinja, Ninja, Anja, Nenja, Enja, Renja, tms.)

    Sofia Verna - Vernakaan ei ole oikein meidän makuumme, on jotenkin tunkkainen nimi, mutta kiitos kuitenkin, että ehdotit!

    Rosalia Silja - Rosaliasta en tykkää, ei ole oikein meidän makuumme, vaikka Rosa sinällään ja Lia sinällään ihan nättejä nimiä ovatkin. Silja on kaunis, mutta etsimme siis jotakin Alina-nimeen sointuvaa, mielellään na-päätteistä nimeä. Toki muitakin saa ehdottaa :) Silja menee varalistallemme :)

    Antonia Venla - Antonia on tosi kaunis nimi, mutta hiukan liian erikoinen meidän makuumme. Kolmantena nimenä voisi mennä, jollemme olisi jo kolmansia nimiä valinneet. Venla on oikein nätti nimi, menee Siljan kanssa varalistalle.

    Emilia Helvi - Kuten jo toiselle ehdottaneelle kerroinkin, Emilia on tyttöjen serkun nimi, joten ei tule kysymykseen, Helvi taas ei sovi nimimakuumme lainkaan.

    Saskia Elise - Myöskään Elise ei oikein ole meidän tyyliämme, Elisa sopisi kyllä, ja se meneekin samaan sarjaan Erikan, Irenen, Siljan ja Venlan kanssa! Saskia on oikein ihana nimi, tykkään tosi kovasti! Pelkään vaan että saatetaan luulla pojan nimeksi, kun en itsekään heti ollut varma onko tytön vai pojan nimi.

    Olivia Soile - Myös Olivia on siis jo käytössä sukumme nuorella jäsenellä, joten se ei sovi, Soilekaan ei oikein ole meidän tyyliämme.

    Daalia Pihla - Daalia on ihana nimi (tosin tykkään kyllä enemmän muodosta Dahlia), ja aionkin ehdottaa sitä miehelleni tuon Neelian parina. Tosin taitavat olla vielä Taniaa ja Soniaakin erikoisempi yhdistelmä... Pihla on ihan kiva nimi, ja voisin sitäkin toiseksi nimeksi harkita!

    Äänestä

Seelia Mea Maria ja Amalia Ada Sofia

Äänestä
  • Hei, "esimerkiksi nämä":

    Seelia ei oikein ole meidän makuumme, Amalian taas pelkään olevan liian samanlainen serkun nimen kanssa.

    Ada ja Mea eivät ole makuumme, koska haluamme keskimmäisten nimien olevan suht samanlaiset isonsiskon toisen nimen kanssa. Ada varsinkin on nätti nimi kyllä noin muuten, kiva ehdotus sinänsä!

    Kolmannet nimet olemme siis jo valinneet, annoin vain esimerkin, että minkä tyyppiset nimet olemme valinneet, kun en nyt tyttöjen tulevia koko nimiä kuitenkaan halua paljastaa näin julkisesti.

    Äänestä

Ovat minun ehdotukseni. Kakkos sijalla Sonia, Tania, Nadia ja Lidia Kolmoissijalla Cecilia, Teresia, Olivia ja Emilia

Äänestä
  • Hei, "mu list..."

    Lydia on oikein nätti nimi, en vain osaa kuvitella sitä oman tyttäreni nimeksi. Nadia on oikein ihana nimi, kas kun emme ole tulleet huomanneeksi! Sekin menee ehdotukseksi miehelle. Lidia painii samassa sarjassa Lydian kanssa, eli on oikein nätti nimi, mutta en näe sitä oman pikku tyttöni nimenä...

    Cecilia on ihana nimi, ja se olisikin saattanut sopia pariksi tuolla jonkun ehdottaman Antonia-nimen kanssa, mutta ovat ehkä hiukan turhan hienoja ja pitkiä nimiä meidän makuumme (siis todella ihania ja suloisia nimiä kyllä)

    Teresa on parhaan ystäväni tyttären nimi, joten Teresa ja Teresia samassa tuttavapiirissä saattaa olla hiukan liikaa... Ja Olivia ja Emilia tosiaan on tyttöjemme serkkujen nimet.

    Kiitos ehdotuksistasi, oli todella piristäviä vaihtoehtoja kyllä tässä, mm. Nadia, Lidia ja Cecilia!

    Äänestä

Minustakin Neelia olisi oikein kaunis nimi! Erikoinen, mutta ei liian :) Ongelmana vain on se, että sille on aikas vaikeaa löytää sopivaa "paria"... Onko tuo tuplavokaali toisen tytön nimessä välttämätön? Jos on, niin silloin itselläni tulee mieleen Neelan pariksi ainoastaan tuo jo aiemmin ehdotettu Daalia. Ja Neelia & Daalia olisi minusta oikein kaunis parivaljakko! Sopisivat hyvin isosiskon nimeen, ja olisivat myös hieman erikoisempia mutta ei kuitenkaan liian "outoja".

Mielestäni Neelian pariksi sopisi hyvin myös Lumia. Tässä ei tosin sitä tuplavokaalia ole, mutta olisi kuitenkin kaunis ja samantyylinen. Ja molemmissa myös -ia pääte.

Lisäksi Neelian pariksi kävisi jo aiemmin ehdottamani Amalia. Tuplavokaalia ei tässäkään ole, mutta -lia pääte molemmista löytyy...

Onnea teille nimienvalintaan! ;)

Äänestä
  • Tania ja Sonia ovat kuin tiku ja taku.

    Äänestä

  • 23455 kirjoitti:

    Tania ja Sonia ovat kuin tiku ja taku.

    No se ei meitä haittaa ollenkaan, kun nimenomaan haluamme että sisaruksilla ja varsinkin kaksosilla on nimissään mahdollisimman paljon yhteistä. Minulla ja omilla sisaruksillani oli näin, ja meistä se on aina ollut jotenkin hauskaa. Myös miehestäni olisi kiva jos sisarusten nimet olisivat mahdollisimman samankaltaisia... :)

    Äänestä

Tulipa vielä mieleen yksi mielestäni hyvä nimipari: Neelia & MAARIA. Näissä ois molemmissa tuplavokaali ja -ia pääte :)

Äänestä
  • Miten sopisi toiselle nimi Viktoria?

    Äänestä

Liina ja Lotta, kivoja nimiä, nyt ei niin yleisiä ...

Äänestä

Maria ja Sofia ovat mielestäni paremmat.
Kauniita ovat myös Tania ja Sonia mutta ehkä kuitenkin liian samanlaiset.

Ehdotan:

Maria Inga Anniina
Sofia Anne Helena

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Miramari kirjoitti:

Heip, meille on tulossa lähiaikoina kaksoset, ja 3-vuotiaan isosiskon kanssa on jo kovasti pohdittu siskojen nimiä. Miehen kanssa ollaan pohdittu toisen prinsessan nimeksi nimeä Maria. Mitä mieltä olette Maria nimestä?

Toisen tytön nimi on vielä hakusessa, kun emme millään osaa päättää. Itse tykkään perinteisemmästä nimestä Sofia, isukki taas on ihastunut nimeen Tania. Kompromissina olemme puhuneet myös nimestä Sonia. Emme sinänsä hae "erikoisuutta" satumme vain pitämään nimistä Tania ja Sonia, nja-päätteisistä nimistä emme pidä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu