Miten vaalentaa taustaa?

kaaoksen valtias

Ongelmani on seuraavanlainen: minulla on muutama digikameralla otettu valokuva, joista pitäisi saada taustaa enemmän näkyviin. Kuvien tausta on aivan musta,enkä saa vaalennettua niitä niin, että taustalla olevat kohteet (rakennukset) tulisivat näkyviin.Kuvat on otettu yöllä. Onko tämä ylipäänsä mahdollista millään kuvankäsittelyohjelmalla, vai ovatko kuvat lopullisesti pilalla? Lisäksi yksi kuva on muokattu photarilla luonnottoman siniseksi, miten tämän sinisyyden pystyy poistamaan ja kuvan palauttamaan alkuperäiseen tilaansa? Olen kokeillut kaikki hue/saturation/brightness-säädöt, ilman mitään apua...Kuvat pitäisi saada painokelpoisiksi portfoliota varten

5

1329

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1stMacFinn

      Kyllähän tummasta saa irti jotain, mutta ei se niin helposti käy kuin elokuvissa. Toki vaatii osaamista.

      Jos kuva on muokattu siniseksi ja tallennettu sellaisena, se on sitten siinä. Älä koskaan tallenna muutoksia alkuperäiseen kuvaan, tallenna se aina toiselle nimelle. Siten voit palata alkuperäiseen, jos et ole tyytyväinen tai myöhemmin tarvitset toisenlaisen version kuvasta.

      Yöllä otetuissa kuvissa paljon riippuu kamerasta miten rakeinen kuvasta tulee, jos ne mustat rakennukset vedetään esiin.

    • G3Vov49RBV

      Jossain määrin onnistuu. Raw-kuvien dynamiikka on suurempi joten niitä voi muokata enemmän. Ohjelmana voi olla mikä tahansa kunnollinen kuvankäsittelyohjelma.

      Muunnettua kuvaa ei enää alkuperäiseksi saa. Jossain määrin voi korjata.

      Vinkki. Osta halpoja muistikortteja ja tallenna täyteen tulleet tai tietyn aiheiset kortit kansioon. Näin alkuperäiset kuvat säilyvät tallessa.

    • Saat kuviasi korjattua Micrografix: in ohjelmalla. Ilmaisia,vanhempia versioita löytynee Netistä.

    • xxdxxf

      Jos kamera on nähnyt vain umpimustaa, ja mustana sen kuvannut, ei siitä muuksi enää saa. Mutta kuvan jossa kaikki on liian sinistä kyllä saa pelastettua, mutta ei ehkä prikulleen alkuperäiseksi, koska kukaan ei tiedä millainen alkuperäinen oli. Kokeile nyt ensin vaikka vähentää sinistä väriä, mitä tapahtuu.

    • qerie

      Ota Curves- säädöillä kuvaa vaaleammaksi (onhan kuvasi jo valmiiksi resoluutioltaan 200-300 ja fyysisesti suurin piirtein oikean kokoinen? ja kopio alkuperäisestä). Sen jälkeen kuvasta riippuen lisää hieman saturaatiota ja kontrastia. Tarkempaa työtä saa Selective colours-säädöistä, siellä pystyy säätämään jokaista väriä erikseen. Kun näyttää hyvältä niin muuta rgb:stä cmyk-muotoon (eli näyttöväreistä painoväreihin). Itse usein vielä palaan Curvesin automaattiseen mustan säätöön. Sitten vain Unsharp-maskia kehiin ja se on siinä. Jos kuvan koko tai rajaus ei ole hyvä, niin Crop-tool:illa tai Image size:lla uusi säätäminen kunnes on hyvä. Mutta pientä kuvaa ei voi repiä kovin isoksi ilman että laatu kärsii, mielummin aluksi iso kuva jota sitten pienetää tarpeen mukaan.
      Jos alkuperäinen kuva on laadultaan peestä niin aika vähän edes ammattilainen sille mitään voi ilman että se näyttää selkeästi retusoidulta. Jos on mahdollista, niin kannattaa ottaa välillä printti kuvasta, silloin näkee näyttöä paremmin missä mennään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. El Khamenein arkku K-Kaupan autossa?

      Kyllä kauppias hoitaa?
      Maailman menoa
      173
      1708
    2. Mahdoton tilanne

      Täällä monella tuntuu olevan jumissa oleva tilanne. Joillakin kaipuu ja ikävä on kestänyt jo vuosia. Osapuoli/puolet ova
      Ikävä
      100
      1010
    3. Välillä tulee haikeus

      Et kaikki päättyi näin. Etten saanut vastauksia. Ei meitä oltu tarkoitettu. Niin se vain on.
      Ikävä
      78
      940
    4. Ne katseet, ei niitä

      Voi unohtaa. Se, miten molemmat katsoi
      Ikävä
      53
      880
    5. Tunteilla leikkiminen

      Oletko leikkinyt kaivattusi tai jonkun kiinnostuneen tunteilla, pelannut jotain peliä tai pelleillyt asioilla? Miksi?
      Ikävä
      111
      863
    6. Miten jotkut kehtaa aikuisiällä kiusata

      Ihmisiä? Eikö se ole aika noloa?
      Ikävä
      122
      762
    7. Rydmanin lista lääkkeistä joista poistetaan Kela-korvaus julkisen potilailla

      Rydmanin lista lääkkeistä joista poistetaan Kela-korvaus julkisen potilailla (yksityisen asiakkaille Kela-korvaus jätetä
      Maailman menoa
      415
      656
    8. Mä olin ihan peloissani sun lähellä

      Huomasitko? En uskaltanut edes katsoa sua. Näin sivu silmällä sun vinon hymyn. Oliko hyvä vai paha juttu kun tulit lähel
      Ikävä
      22
      624
    9. On ikävä sinua ihana

      En jaksa syvempiä tuntoja enää kirjoittaa. Kaipaan sinun läsnäoloa ja läheisyyttä nainen. Hyvää yötä.
      Ikävä
      28
      603
    10. Mitä jos näkisimme

      Vyöryisikö samat tunteet uudelleen?
      Ikävä
      52
      594
    Aihe