Ongelmani on seuraavanlainen: minulla on muutama digikameralla otettu valokuva, joista pitäisi saada taustaa enemmän näkyviin. Kuvien tausta on aivan musta,enkä saa vaalennettua niitä niin, että taustalla olevat kohteet (rakennukset) tulisivat näkyviin.Kuvat on otettu yöllä. Onko tämä ylipäänsä mahdollista millään kuvankäsittelyohjelmalla, vai ovatko kuvat lopullisesti pilalla? Lisäksi yksi kuva on muokattu photarilla luonnottoman siniseksi, miten tämän sinisyyden pystyy poistamaan ja kuvan palauttamaan alkuperäiseen tilaansa? Olen kokeillut kaikki hue/saturation/brightness-säädöt, ilman mitään apua...Kuvat pitäisi saada painokelpoisiksi portfoliota varten
Miten vaalentaa taustaa?
5
1308
Vastaukset
- 1stMacFinn
Kyllähän tummasta saa irti jotain, mutta ei se niin helposti käy kuin elokuvissa. Toki vaatii osaamista.
Jos kuva on muokattu siniseksi ja tallennettu sellaisena, se on sitten siinä. Älä koskaan tallenna muutoksia alkuperäiseen kuvaan, tallenna se aina toiselle nimelle. Siten voit palata alkuperäiseen, jos et ole tyytyväinen tai myöhemmin tarvitset toisenlaisen version kuvasta.
Yöllä otetuissa kuvissa paljon riippuu kamerasta miten rakeinen kuvasta tulee, jos ne mustat rakennukset vedetään esiin. - G3Vov49RBV
Jossain määrin onnistuu. Raw-kuvien dynamiikka on suurempi joten niitä voi muokata enemmän. Ohjelmana voi olla mikä tahansa kunnollinen kuvankäsittelyohjelma.
Muunnettua kuvaa ei enää alkuperäiseksi saa. Jossain määrin voi korjata.
Vinkki. Osta halpoja muistikortteja ja tallenna täyteen tulleet tai tietyn aiheiset kortit kansioon. Näin alkuperäiset kuvat säilyvät tallessa. Saat kuviasi korjattua Micrografix: in ohjelmalla. Ilmaisia,vanhempia versioita löytynee Netistä.
- xxdxxf
Jos kamera on nähnyt vain umpimustaa, ja mustana sen kuvannut, ei siitä muuksi enää saa. Mutta kuvan jossa kaikki on liian sinistä kyllä saa pelastettua, mutta ei ehkä prikulleen alkuperäiseksi, koska kukaan ei tiedä millainen alkuperäinen oli. Kokeile nyt ensin vaikka vähentää sinistä väriä, mitä tapahtuu.
- qerie
Ota Curves- säädöillä kuvaa vaaleammaksi (onhan kuvasi jo valmiiksi resoluutioltaan 200-300 ja fyysisesti suurin piirtein oikean kokoinen? ja kopio alkuperäisestä). Sen jälkeen kuvasta riippuen lisää hieman saturaatiota ja kontrastia. Tarkempaa työtä saa Selective colours-säädöistä, siellä pystyy säätämään jokaista väriä erikseen. Kun näyttää hyvältä niin muuta rgb:stä cmyk-muotoon (eli näyttöväreistä painoväreihin). Itse usein vielä palaan Curvesin automaattiseen mustan säätöön. Sitten vain Unsharp-maskia kehiin ja se on siinä. Jos kuvan koko tai rajaus ei ole hyvä, niin Crop-tool:illa tai Image size:lla uusi säätäminen kunnes on hyvä. Mutta pientä kuvaa ei voi repiä kovin isoksi ilman että laatu kärsii, mielummin aluksi iso kuva jota sitten pienetää tarpeen mukaan.
Jos alkuperäinen kuva on laadultaan peestä niin aika vähän edes ammattilainen sille mitään voi ilman että se näyttää selkeästi retusoidulta. Jos on mahdollista, niin kannattaa ottaa välillä printti kuvasta, silloin näkee näyttöä paremmin missä mennään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle233081Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A122169Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.702023Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell1001863Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.761593Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥401366Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta141302Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001275- 1111095
Tulipalo viimeyönä
Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj151076