Miten vaalentaa taustaa?

kaaoksen valtias

Ongelmani on seuraavanlainen: minulla on muutama digikameralla otettu valokuva, joista pitäisi saada taustaa enemmän näkyviin. Kuvien tausta on aivan musta,enkä saa vaalennettua niitä niin, että taustalla olevat kohteet (rakennukset) tulisivat näkyviin.Kuvat on otettu yöllä. Onko tämä ylipäänsä mahdollista millään kuvankäsittelyohjelmalla, vai ovatko kuvat lopullisesti pilalla? Lisäksi yksi kuva on muokattu photarilla luonnottoman siniseksi, miten tämän sinisyyden pystyy poistamaan ja kuvan palauttamaan alkuperäiseen tilaansa? Olen kokeillut kaikki hue/saturation/brightness-säädöt, ilman mitään apua...Kuvat pitäisi saada painokelpoisiksi portfoliota varten

5

1330

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1stMacFinn

      Kyllähän tummasta saa irti jotain, mutta ei se niin helposti käy kuin elokuvissa. Toki vaatii osaamista.

      Jos kuva on muokattu siniseksi ja tallennettu sellaisena, se on sitten siinä. Älä koskaan tallenna muutoksia alkuperäiseen kuvaan, tallenna se aina toiselle nimelle. Siten voit palata alkuperäiseen, jos et ole tyytyväinen tai myöhemmin tarvitset toisenlaisen version kuvasta.

      Yöllä otetuissa kuvissa paljon riippuu kamerasta miten rakeinen kuvasta tulee, jos ne mustat rakennukset vedetään esiin.

    • G3Vov49RBV

      Jossain määrin onnistuu. Raw-kuvien dynamiikka on suurempi joten niitä voi muokata enemmän. Ohjelmana voi olla mikä tahansa kunnollinen kuvankäsittelyohjelma.

      Muunnettua kuvaa ei enää alkuperäiseksi saa. Jossain määrin voi korjata.

      Vinkki. Osta halpoja muistikortteja ja tallenna täyteen tulleet tai tietyn aiheiset kortit kansioon. Näin alkuperäiset kuvat säilyvät tallessa.

    • Saat kuviasi korjattua Micrografix: in ohjelmalla. Ilmaisia,vanhempia versioita löytynee Netistä.

    • xxdxxf

      Jos kamera on nähnyt vain umpimustaa, ja mustana sen kuvannut, ei siitä muuksi enää saa. Mutta kuvan jossa kaikki on liian sinistä kyllä saa pelastettua, mutta ei ehkä prikulleen alkuperäiseksi, koska kukaan ei tiedä millainen alkuperäinen oli. Kokeile nyt ensin vaikka vähentää sinistä väriä, mitä tapahtuu.

    • qerie

      Ota Curves- säädöillä kuvaa vaaleammaksi (onhan kuvasi jo valmiiksi resoluutioltaan 200-300 ja fyysisesti suurin piirtein oikean kokoinen? ja kopio alkuperäisestä). Sen jälkeen kuvasta riippuen lisää hieman saturaatiota ja kontrastia. Tarkempaa työtä saa Selective colours-säädöistä, siellä pystyy säätämään jokaista väriä erikseen. Kun näyttää hyvältä niin muuta rgb:stä cmyk-muotoon (eli näyttöväreistä painoväreihin). Itse usein vielä palaan Curvesin automaattiseen mustan säätöön. Sitten vain Unsharp-maskia kehiin ja se on siinä. Jos kuvan koko tai rajaus ei ole hyvä, niin Crop-tool:illa tai Image size:lla uusi säätäminen kunnes on hyvä. Mutta pientä kuvaa ei voi repiä kovin isoksi ilman että laatu kärsii, mielummin aluksi iso kuva jota sitten pienetää tarpeen mukaan.
      Jos alkuperäinen kuva on laadultaan peestä niin aika vähän edes ammattilainen sille mitään voi ilman että se näyttää selkeästi retusoidulta. Jos on mahdollista, niin kannattaa ottaa välillä printti kuvasta, silloin näkee näyttöä paremmin missä mennään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      50
      967
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      15
      848
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      501
      788
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      46
      727
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      42
      654
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      599
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      596
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      169
      536
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      530
    10. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      56
      487
    Aihe