Osaisko joku kertoa miten kannattaa menetellä tilanteessa jossa 117 päivän jälkeen sain hylkäyksen sairaspäivärahaan Kelalta. Olen yrittäjä ja nyt sairastan sepelvaltimotautia infarkti takana, sidekudosreumaa SLE,urtikariaa, verenpainetautia, ongelmia silmien kanssa ym. Olen hakenut myös työkyvyttömyyseläkettä mutta siitäkin kielteinen päätös. Hain juuri kelasta asiantuntijälääkärin lausunnon ja perusteluina oli, ettei ole esitetty sellaisia tutkimuksia joiden perusteella voisi todeta olevan työkyvytön. Kelassa 3 b-lausuntoa ja muita selvityksiä.
Hylkäyspäätöksessä oli maininta jos olette halukas selvittämään kuntoutumismahdollisuutenne pyydämme ottamaan yhteyttä Kelaan.
En todellakaan ole kykenevä nykyiseen työhöni ja yritys myytiin terveydellisistä syistä. Suosittelivat 9 päivän kurssia sydänpotilaalle-tilanne tuskin siitä muuttuu. Jos haen muutosta päätökseen niin mitkä asiat oli syytä huomioida, kannattaisko mennä kuntoutukseen.
Ei sairaspäivärahaa
9
1830
Vastaukset 9
- .
kannattaa mennä kuntoutukseen! Ja mahd.sitä kautta uuden ammatin pariin, ei siis sen 9 pv:n kurssin, vaan kuntoutussuunnitelman kautta
- Sairaana töissä
Tämmöistä tämä on Suomessa. Sairaat ei pääse eläkkeelle. Toivottavasti tähän tulisi joku muutos. Ota yhteys Kelaan ja kysele vähän mitä Sinun kannattaisi tehdä. Eikös sitä kuntoutustukea pitäisi kuitenkin saada jos on työkyvytön? Ehkä ne ajattelevat, että voisit pystyä vielä tekemään jotain muuta työtä.
- SLE
Ovat Kelan päätöksessä sitä mieltä, että pystyn entiseen työhöni. Ei tässä iässä 53v, oikein haluais alkaa uutta ammattia opettelemaan, mutta jos se auttaa jotenki asioita niin täytyypä ottaa selvää kuntoutussuunnitelmasta ja kuntoutustuesta. Ihmettelen myös päätöksessa ollutta lauseketta, ettei ole esitetty sellaisia tutkimuksia ettei kykenis tekemään nykyistä työtä. Eiköhä sidekudosreuma joka aiheuttaa kipuja niveliin ja turvotyksia nieluun, ja jalkapohjiin ym. sekä sepelvaltimotauti jo itsessään ole syitä.
Lisäksi on kihtiä, vino selkäranka, munuaisten vajaatoimintaa ym. Luin jostain että n. 10% saa hylyn sairauspäivärahassa. Ihmettelen, että mielestäni näinkin hyvillä perusteilla sain hylyn. Tarkoittaa varmaan sitä, että kun 300 päivää olis tullut täyteen ei kannata työkyvyttömyyseläkettä hakea. - Sairaana töissä
SLE kirjoitti:
Ovat Kelan päätöksessä sitä mieltä, että pystyn entiseen työhöni. Ei tässä iässä 53v, oikein haluais alkaa uutta ammattia opettelemaan, mutta jos se auttaa jotenki asioita niin täytyypä ottaa selvää kuntoutussuunnitelmasta ja kuntoutustuesta. Ihmettelen myös päätöksessa ollutta lauseketta, ettei ole esitetty sellaisia tutkimuksia ettei kykenis tekemään nykyistä työtä. Eiköhä sidekudosreuma joka aiheuttaa kipuja niveliin ja turvotyksia nieluun, ja jalkapohjiin ym. sekä sepelvaltimotauti jo itsessään ole syitä.
Lisäksi on kihtiä, vino selkäranka, munuaisten vajaatoimintaa ym. Luin jostain että n. 10% saa hylyn sairauspäivärahassa. Ihmettelen, että mielestäni näinkin hyvillä perusteilla sain hylyn. Tarkoittaa varmaan sitä, että kun 300 päivää olis tullut täyteen ei kannata työkyvyttömyyseläkettä hakea.Ehtisköhän siitä sairauspäivärahapäätöksestä valittaa. Jos selostaisit oikein juurta jaksaen miksi mainitsemasi sairaudet haitaavat työtäsi ja miten. Kaikista päätöksistä saanee valittaa, se on sitten eri asia johtaako se mihinkään.
- amjd
SLE kirjoitti:
Ovat Kelan päätöksessä sitä mieltä, että pystyn entiseen työhöni. Ei tässä iässä 53v, oikein haluais alkaa uutta ammattia opettelemaan, mutta jos se auttaa jotenki asioita niin täytyypä ottaa selvää kuntoutussuunnitelmasta ja kuntoutustuesta. Ihmettelen myös päätöksessa ollutta lauseketta, ettei ole esitetty sellaisia tutkimuksia ettei kykenis tekemään nykyistä työtä. Eiköhä sidekudosreuma joka aiheuttaa kipuja niveliin ja turvotyksia nieluun, ja jalkapohjiin ym. sekä sepelvaltimotauti jo itsessään ole syitä.
Lisäksi on kihtiä, vino selkäranka, munuaisten vajaatoimintaa ym. Luin jostain että n. 10% saa hylyn sairauspäivärahassa. Ihmettelen, että mielestäni näinkin hyvillä perusteilla sain hylyn. Tarkoittaa varmaan sitä, että kun 300 päivää olis tullut täyteen ei kannata työkyvyttömyyseläkettä hakea.herraportaaseen ja siksi et pääse eläkkeelle.
- SLE
Sairaana töissä kirjoitti:
Ehtisköhän siitä sairauspäivärahapäätöksestä valittaa. Jos selostaisit oikein juurta jaksaen miksi mainitsemasi sairaudet haitaavat työtäsi ja miten. Kaikista päätöksistä saanee valittaa, se on sitten eri asia johtaako se mihinkään.
Niin, aion kyllä tehdä valituksen. Eilisen päivän keräsin tietoa esim. miten työkyvyttömyyseläkettä arvioidaan. Sivulla oli sellaisia asioita kuin: hakijan sairauden ja oireiden yhteisvaikutus hänen työhönsä, B-lausunnon kuntoutussuunnitelma, käsitys hakijan toimintakyvystä, ammatin aiheuttama rasittuneisuus, kuluneisuus, väsymys, psyykkiset oireet, työajan pituus, epäsäännöllisyys, hankalat työasennot, työssä kiire, toistotehtäviä, yleisöpalvelu ym. Mistä alkaen ja miten sairaus haitannut jne.
Keräsin ylös sairauksieni yleiset oireet/omani ja lääkkeiden aiheuttamat sivuvaikutukset. Suunnitelma on, kun vaan sais laitettua sen kasaan. Valitusaikaa on jäljellä koska päätös ei vielä ole tullut, vaan näin sen Kelan sivulla. Jaksamista sinullekin sairaana töissä. Viikonloppu tulossa ja ulkona paistaa
aurinko, ainakin vielä. - Eläke tasa-arvo
amjd kirjoitti:
herraportaaseen ja siksi et pääse eläkkeelle.
Tosiaan herraporras pääse eläkkeelle koska lystää ja käytännöllisesti katsottuna monet työkyvyttömät eivät pääse.
TÄHÄN PITÄÄ TEHDÄ MUUTOS.
NYT ON VAALIT TULOSSA 17.4 2011.
Onko yhtään puoluetta nykyään, joka ajaisi muitakin kuin omia etujaan. Eli olisiko ketään joka ottaisi eläkeasian hoitoonsa, niin että eläkkeelle pääsisi ne, jotka elämä on heittänyt työelämän ulkopuolelle terveyssyistä?
Vasemmistoliitto? Perussuomalaiset? - kokemusta on
Valituksia 3v ja tappelua eteran ja kelan kanssa,on minulla takana. Sain vakuutusoikeudelta päätöksen puolikkaaseen eläkkeeseen. Kela kehtasi ruveta vaatimaan uutta b-todistusta josta tein taas valituksen. "voitin"asian kela maksaa nyt 11e/kk !!!!! sairauspäivärahaa. Osa-aika eläke jää tämän verran alle päivärahasta. Luulin saavani puolikkaan eläkkeen lisäksi puolikkaan sairaspäivärahan, mutta EI. Olen väärän värinen ja vielä naimisissa.
JOS Suomessa sairastuu niin kusessa on, omaisuus pitäis hävittää ja ottaa avioero. (Lankkia naamaan ja sossuun)
- 16+4
Ei sinne Kelaan yleensä riitä pelkät lääkäreiden lausunnot, vaikka niistä ilmenisi kuinka selkeästi tahansa ihmisen työkyvyttömyys. Pitää käydä läpi kaikenmaailman kuntokartoitukset, kuntotutkimukset ja työkokeilut ennenkuin sieltä alkaa mitään heltiämään. Itse juoksin kyseisissä tutkimuksissa aikanaan Ortonissa noin vuoden ajan ja sitä edeltäneen vuoden, jonka olin saikulla, minua yritettiin kuntouttaa eri keinoin, tuloksetta. Vuoden minkä siellä Ortonissa juoksin olin kuntoutustuella.
Kahden vuoden, jatkuvan juoksuttamisen jälkeen pääsin lopulta työkyvyttömyyseläkkeelle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuinkahan monen
Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran75756Mies, kumman ottaisit mieluummin
176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?143743- 57666
Anteeksi mies
En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.47644Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."
Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y25643Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi
Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.46624- 42580
- 31521
Poliisi etsii kadonnutta henkilöä Lapualla
Henkilö on kadonnut 18-19.9.2026 välisenä yönä. Henkilö on hoikka,n 185 cm pitkä. Kadonneella on ollut katoamishetkellä27511Oot komea
etkä näytä vanhenevan. Mieskarkki. Mä en yritä mitään, mä oon sulle liian vanha. Olis kuitenkin kiva tutustua suhun. n20493Mieti oikeasti
Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.27486- 6466
Venäjä häviämässä 30 vuoden sodan
Ukraina vapautti kolme aluetta, operaatio Vivaldi laajenee401448Se oli molemminpuolinen limerenssi
Limerenssi myös sinulla kun näin pitkän ajan jälkeen päivystää palstaa. 🤭76431Rydman, herätys!
"Veikkauksen toimitusjohtaja Olli Sarekoski tienasi kiinteää palkkaa 445 891 euroa ja lisiä 72 157. Kuukausipalkka oli 363420- 30406
Helena Ahti-Hallberg napauttaa - Näin hän kommentoi Vappu Pimiän TTK-lähtöä
Vappu Pimiä jätti Tanssii Tähtien Kanssa -juontajapestin viime kauden lopuksi. Nyt on erilainen kausi, kun Pimiä ei ole3390- 28384
- 35378
En laita sulle viestiä
Toivottavasti ymmärrät jo mies hyvä, että en tule koskaan laittamaan sulle viestiä enkä soittamaan sulle. Minusta ei sii34372