Joensuun hiihtomahdollisuudet

Tiedän, että Joensuun "lähiympäristössä" (lyhyen automatkan päässä) on hyvät hiihtomahdollisuudet, Kontiolahti, Pärnävaara nyt ainakin. Mutta entä ihan Joensuussa? Missä siellä esim. kilpahiihtäjät harjoittelevat talvisin? Onko Mehtimäellä millaiset hiihtomaastot, profiililtaan? Entä missä muualla, jos ei ole mahdollisuutta ajaa itse autolla?
41038
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kilpahiihtäjät, sikäli kuin Joensuussa aikaansa viettävät, treenaavat juuri Kontiolahdessa tai Pärnäväärälla/Lykynlammella.

Mehtimäki sopii aivan aloittelijoille, ei muille. Maasto Mehtimäellä on käytännössä aivan tasaista, ja pidemmällä lenkillä kaksi tienylitystä syö kaiken mielekkyyden siellä hiihtämisestä.

Laululavan ympärille on parina viime vuotena tehty tekolumirata, pituus 0,5-1 km. Sama juttu kuin Mehtimäellä; ei sovi kuin eläkeläisille joita siellä onkin niin paljon ettei sekaan mahdu.
Iltaisin siellä kulkee yhtenäinen juna. Kovempaa tai hiljempaa ei voi mennä,

Itse käyn Lykynlammella/Pärnällä, Kontiolahdella en viitsi käydä kuin vaihtelun vuoksi.
Jos ei huvita mennä autolla niin Lykynlammella olen hyvillä ilmoilla käynyt pyörälläkin.
Siitä sitten Pärnälle ja takaisin ja polkemalla takaisin kaupunkiin niin on mojova kuntolenkki.

Niinivaaralla ja Reijolassakin on lyhyitä latuja, katso kartalta ja käy kokeilemassa.

http://kunnossapito.jns.fi/LATUUI/latu_01.jsp

Voi nuo pohjat käydä katsomassa näin sulan maan aikaan niin näet.

Äänestä
  • Kontiolahdella on latu avattu jo kolmisen viikkoa sitten ja aika monipuoliset vaihtoehdot on tarjolla. Tykkilumetettua latua on vissiin jotain reilu kolme kilometriä. Se peruslenkki on 1,5 kilsaa helppoa maastoa, mutta sieltä löytyy nykyään myös kolme erilaista nousua eri tekniikoiden treenaukseen.

    Lykylle ja Pärnälle saa vielä odotella aika hyvän tovin, että pääsee lumelle. Yleensä on mennyt lähemmäs vuoden vaihdetta.

    Mutta noi kolme paikkaa varmaan suurimmassa suosiossa on. Jos auto on käytössä, niin Kolilla löytyy kanssa hyviä harjoituspaikkoja.

    Äänestä

Asuin 9 vuotta Joensuun ruutukaavalla. Alkuvuosina tuli useimmiten lähdettyä Repokalliolle, joka on profiililtaan kuntoilijalle mukava lenkki. Alkutalvesta ongelmana on usein lumen vähäisyys, joka tuntuu varsinkin tv-maston vieressä nousun jyrkimmässä kohdassa. Tv-maston rakentamisen jälkeen on myös ladun poikki vinottain menevän huolltotien mukan tuulut lika osin pilannut hiihtokokemusta, mutta kyseessä on silti Joensuun kaupunkialueen paras hiihtopaikka. Ongelmana on se, että se on vähän irrallaan kaupungin muusta latuverkosta, on vain yhdysladut viereisiin kaupunginosiin - sekä Iiksenvaaran koululle johtava pisto, joka sekin vaatii aika paljopn lunta ollakseen hiihdettävä. Jos Repokallion peruslenkki alkaa tuntua tylsältä, voi siihen lisätä edestakaisen piston mastolle lyhyen lenkin oikaisua pitkin, jolloin saa hyvän noin 20 korkeuserometrin loivan nousun (ja palauttavan laskun) lisää.

Toinen vaihtoehto on Noljakan valaistu 2,7 km. Se on profiililtaan helpohko, mutta muutama pääosin loiva pikkumäki siinäkin. Keskitalvella se on luonteva osa Mehtimäeltä Lykynlammelle johtavaa yhteyttä. Tämä olisi mukava reitti, mutta siinä on muutama ilmeinen ikuisuusongelma:
- jo mainitut Mehtimäen lenkin tienylitykset
- Siilaisenpuron ylitys: monena talvena on mennyt hyvin pitkään, että latukone on päässyt jäätä pitkin puron yli, lähes pakollinen jalksutuminen.
- vähälumisena aikana jatko Siilaisenpurolta Noljakkaan: valaistu, mutta kaksisuuntainen ja paljon kevyen liikenteen väylien ylityksiä sisältävä pustoraitti, vai Aavarannan reitti, jonka kunnostus vaatii kunnon jääpeitteen ja on valaisematon.
- Höytiäisen kanavan ylitys: taas lähes pakollinen jalkautuminen, jos arvostaa suksiensa pohjia; onneksi Ylämyllyn suunnan siirtoviemärityö on valmis, parina talvena jalkaosuus oli vielä pidempi...
- Lentoväylän varsi: ladulle ei ole löytynyt parempaa tilaa kuin maantienoja.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kh900000000 kirjoitti:

Tiedän, että Joensuun "lähiympäristössä" (lyhyen automatkan päässä) on hyvät hiihtomahdollisuudet, Kontiolahti, Pärnävaara nyt ainakin. Mutta entä ihan Joensuussa? Missä siellä esim. kilpahiihtäjät harjoittelevat talvisin? Onko Mehtimäellä millaiset hiihtomaastot, profiililtaan? Entä missä muualla, jos ei ole mahdollisuutta ajaa itse autolla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu