tontti

sukkelamies

harkitsen tontin ostoa, jonka ilmoituksessa todettiin sähkölinja tontin rajalla. Soitin sähköyhtiöön kysyäkseni liittymän hintaa. Siellä sanottiin että tontilla on jo liittymä, eli myyjä on jo maksanut liittymän. Tämän jälkeen välittäjä sanoi, että tontin hintaan pitää lisätä sähköliittymän hinta, joka on huomattava. Onko oikein vaatia jo tarjottuun hintaan lisää, jos tontilla on jo liittymä ostettuna, eli käytännössähän liittymä kuului tonttiin tarjouksen tekohetkellä, eikä tilanne ole se, mikä ilmoituksessa sanottiin?

3

652

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suut suppuun

      Myyjällä on oikeus määrätä myyntihinta. Sitten kun tarjous on hyväksytty, hintaa ei enää voi muuttaa.

      Meillä kävi sillä lailla, että etsimme tonttia. Sitten löytyikin edullinen tontti, mutta selvisi, että siihen sai rakentaa vain 1-kerroksisen mikä oli vähän ongelma.

      Soitin kuntaa ja sain sovittua, että päivittävät kaavan 2-kerroksiseen. En hiiskunut sanaakaan tästä välittäjälle, vaan tein alhaisen tarjouksen jota perustelin sillä, ettei tontille saa rakentaa nykyaikaisesti.

      Kaupat tehtiin ja nyt on nousemassa 2-kerroksinen talo. Myyjä kävi vähän ihmettelemässä.

      • sukkelamies

        Ongelmahan on se, ettei välittäjä tiennyt että, tontin hintaan lisätään myyjän maksama sähköliittymä, eikä sitä siis oltu sanottu myynti-ilmoituksessa. Eli onko oikein vaatia alkuperäistä hintaa, koska liittymähän oli tontilla tarjouksen teko hetkellä. Ymmärrän sen, jos liittymää ei oltaisi vielä oltu lunastettu, eli sei ei kuulu tonttiin. Tontin hinta oli myyjän esittämä vastatarjous.


    • liittymäsopimus

      Ehkä tuossa oli tarkoituskin vähän huijata, eli antaa ensin ostajan kuvitella että sähköliittymä tulee tontin mukana ja sen jälkeen myydä liittymä tälle erikseen erikorvauksella.

      Ei sähköliittymä kuulu tonttiin, ei se kuulu edes omakottalon kauppaan ellei sitä erikseen mainita kauppakirjassa.

      Jos myyjä ei halua myydä sähköliittymää tontin mukana, niin osta se erikseen sähkölaitokselta, saat sen luultavasti paljon halvemmalla kuin tontin nykyinen omistaja, koska sähkö on jo valmiiksi tontin rajalla. Soita sähkölaitoksella ja kerro ettei liittymä ole tulossa tontin mukana ja haluat uuden, mitä maksaa?

      Itse tekisin ihan vittuillessani niin että en sitten otaaisi sitä myyjän sähköliittymää, vaan ostaisi sähköythiöltä uuden, pitäköön liittymänsä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      294
      4791
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3076
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      52
      2983
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1551
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1242
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1199
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      7
      1016
    8. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      991
    9. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      989
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      981
    Aihe