LEDEJÄ ??

Mistähän saisi 12V ledejä, tai diodi valoja ?
-Paljohan ne maksaa....? :)

Tulisivat merkki, ym. äärivaloiksi mopooni.

**************************************************
5496
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Lediksi käy mikä vain. etuvastus vain pitää laskea
kyseiselle jännitteelle sopivaksi.

Äänestä
  • Mikä ihmeen etuvastus ?

    Ja pääkysymys onkin: mistä niitä saa ostaa, ja paljo ne maksaa ??

    Äänestä

Ledi laskee lähes kaiken virran läpi. Mikäli ledille annetaan holtittomasti virtaa, niin se palaa piloille! Sen takia ledit tarvitsevat etuvastuksen rajoittamaan virrankulkua.

Seuraava linkki kannattaa lukea läpi ennen kuin "leikkii" ledeillä :)

http://koti.mbnet.fi/~huhtama/ele/ml28.htm

Äänestä
  • Hyvä linkki, täytyy myöntää ! -Kiitos !

    Äänestä

  • Mopomies kirjoitti:

    Hyvä linkki, täytyy myöntää ! -Kiitos !

    Kiva kun sai olla avuksi

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mopomies kirjoitti:

Mistähän saisi 12V ledejä, tai diodi valoja ?
-Paljohan ne maksaa....? :)

Tulisivat merkki, ym. äärivaloiksi mopooni.

**************************************************

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu