Muistakaa ilmoittaa löytöeläinsuojaan ja kysyä sieltä. Moni toimittaa kiinni ottamansa koiran sinne ja silloin ei palaa kotiin omatoimisesti.
Tälläkin hetkellä kiinniotettuja metsästyskoiria suojissa ja ilmoituksia talteen otetuista jo aiemminkin.
Kannattaa myöskin ilmoitella netissä ilmaiseksi eri palstoilla
Täältä löytyy tietoja löytöeläinsuojista:
http://www.karkurit.fi/loytoelaintarhat
Tälläkin hetkellä kiinniotettuja metsästyskoiria suojissa ja ilmoituksia talteen otetuista jo aiemminkin.
Kannattaa myöskin ilmoitella netissä ilmaiseksi eri palstoilla
Täältä löytyy tietoja löytöeläinsuojista:
http://www.karkurit.fi/loytoelaintarhat
Vastaukset 5
Vanhimmat
EI kannata hukata aikaa, koska löytöeläinsuojan ei tarvitse pitää kovin kauan eläintä (15 päivää)
"Eläintä pitää säilyttää 15 vuorokautta. Tänä aikana omistajalla on mahdollisuus lunastaa omistamansa eläimen takaisin kuluja vastaan. Mikäli omistajaa ei löydy, eläin voidaan luovuttaa uudelle omistajalle tai lopettaa. Mikäli lemmikki siis karkaa, eikä palaa takaisin isäntäväen luokse, sitä kannattaa kysyä sen kunnan löytöeläinhoitolasta, jonka alueella eläin on kadonnut."
http://www.google.fi/url?sa=t&source=web&cd=1&ved=0CBQQhgIwAA&url=http://fi.wikipedia.org/wiki/Löytöeläin&ei=zsOITIiyCc-UswbcoPWjCg&usg=AFQjCNGsS7HIWlwVwjN6wMJPL9ZqddInZg
Kuinka voi olla noin paljon talteenotettuja kissoja jotka on pidettävä kytkettynä oman tontin ulkopuolella?
Suoraan sanoen vit***** nämä kissojen omistajat jotka antavat niiden juoksennella vapaana!
Kissatkin karkaavat. Tosin olisi parempi kun pitäisivät kiinni, kissasta tuskin tottelevaisuusvaliota saa. Ja usein jäävät auton alle noilla reissuillaan. Ja vaanii se vaara metsässäkin, isot linnut, ilvekset jne...
Sirutettukaan koira ei kuulema palaudu löytöeläinsuojilta, koska niillä harvalla on sirunlukijaa, näin kuulin äskettäin.
tuon ylläolevan tekstin tarkoitus ei ole syyllistää metsästyskoirien omistajia vaan ohjata heidät etsimään koiransa oikeista paikoista, oikeilta nettipalstoilta ja löytöeläinpaikoista. Ei siinä ketään moitita;)
Ennenhän koirien annettiin jatkaa matkaa, että pääsisivät palaamaan kotiin. Nykyisin ne otetaan kiinni ja pidetään itse hoidossa tai viedään eläinsuojiin, josta lyhyt aika hakea pois. Ainakin suurin osa.
löytöeläinsuojista jne:
http://www.karkurit.fi/linkit