Muistakaa ilmoittaa löytöeläinsuojaan ja kysyä sieltä. Moni toimittaa kiinni ottamansa koiran sinne ja silloin ei palaa kotiin omatoimisesti.
Tälläkin hetkellä kiinniotettuja metsästyskoiria suojissa ja ilmoituksia talteen otetuista jo aiemminkin.
Kannattaa myöskin ilmoitella netissä ilmaiseksi eri palstoilla
Täältä löytyy tietoja löytöeläinsuojista:
http://www.karkurit.fi/loytoelaintarhat
KOIRA KATEISSA?
5
491
Vastaukset
- korkkiruuvit
EI kannata hukata aikaa, koska löytöeläinsuojan ei tarvitse pitää kovin kauan eläintä (15 päivää)
"Eläintä pitää säilyttää 15 vuorokautta. Tänä aikana omistajalla on mahdollisuus lunastaa omistamansa eläimen takaisin kuluja vastaan. Mikäli omistajaa ei löydy, eläin voidaan luovuttaa uudelle omistajalle tai lopettaa. Mikäli lemmikki siis karkaa, eikä palaa takaisin isäntäväen luokse, sitä kannattaa kysyä sen kunnan löytöeläinhoitolasta, jonka alueella eläin on kadonnut."
http://www.google.fi/url?sa=t&source=web&cd=1&ved=0CBQQhgIwAA&url=http://fi.wikipedia.org/wiki/Löytöeläin&ei=zsOITIiyCc-UswbcoPWjCg&usg=AFQjCNGsS7HIWlwVwjN6wMJPL9ZqddInZg- "metsästyskissat"?
Kuinka voi olla noin paljon talteenotettuja kissoja jotka on pidettävä kytkettynä oman tontin ulkopuolella?
Suoraan sanoen vit***** nämä kissojen omistajat jotka antavat niiden juoksennella vapaana! - knowhowta
"metsästyskissat"? kirjoitti:
Kuinka voi olla noin paljon talteenotettuja kissoja jotka on pidettävä kytkettynä oman tontin ulkopuolella?
Suoraan sanoen vit***** nämä kissojen omistajat jotka antavat niiden juoksennella vapaana!Kissatkin karkaavat. Tosin olisi parempi kun pitäisivät kiinni, kissasta tuskin tottelevaisuusvaliota saa. Ja usein jäävät auton alle noilla reissuillaan. Ja vaanii se vaara metsässäkin, isot linnut, ilvekset jne...
Sirutettukaan koira ei kuulema palaudu löytöeläinsuojilta, koska niillä harvalla on sirunlukijaa, näin kuulin äskettäin. - tarkotus
"metsästyskissat"? kirjoitti:
Kuinka voi olla noin paljon talteenotettuja kissoja jotka on pidettävä kytkettynä oman tontin ulkopuolella?
Suoraan sanoen vit***** nämä kissojen omistajat jotka antavat niiden juoksennella vapaana!tuon ylläolevan tekstin tarkoitus ei ole syyllistää metsästyskoirien omistajia vaan ohjata heidät etsimään koiransa oikeista paikoista, oikeilta nettipalstoilta ja löytöeläinpaikoista. Ei siinä ketään moitita;)
Ennenhän koirien annettiin jatkaa matkaa, että pääsisivät palaamaan kotiin. Nykyisin ne otetaan kiinni ja pidetään itse hoidossa tai viedään eläinsuojiin, josta lyhyt aika hakea pois. Ainakin suurin osa.
- 1001
löytöeläinsuojista jne:
http://www.karkurit.fi/linkit
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1501999
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3081191Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.83999- 35898
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31829- 52809
Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta18756- 71754
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos56709Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?44701