Osaiskohan joku antaa hyviä neuvoja! Minulla on hoidossa (usein) Jackrussell narttukoira, 10 vuotta.
Se saa joka toinen pv korisonia kutinaansa, on atooppinen iho.
Kesän alussa se sairasti haimatulehduksen ensimmäisen kerran ja kesän lopussa toisen.
Mietinkin nyt, olisiko jotain esim.luontaistuotetta jolla voisi estää noita tulehduksia, entä tuota kutinaa, auttaisiko joku öljy sisäisesti? Jos jollakin on tietotaitoa ottaisin mielelläni vastaan, kiitos!
Haimatulehdus
4
2513
Vastaukset
- 19+6
en tiedä onko mitään erityistä tuotetta mikä ehkäisee haimatulehdustan mutta sen tiedän että rasvainen ruoka aiheuttaa tulehdusta.. oma koirani oli munuaisenvajaatoiminnan takia rasvaisella erikoisruoalla ja haimatulehdushan siitä tuli.. koira kyllä siitä selvisi mutta ikä tuli lopulta vastaan.. yritä vähentää rasva ihan minimiin koiran ruokavaliosta.
- saman kokenut
Oma koirani sairasti pentuna haimatulehduksen, joka jatkui pitkään ja vaati vähintään viikottaista nesteytystä eläinlääkärillä. Perinteisesti käyttämällämme eläinlääkäriasemalla pentua hoidettiin siten, että piikitettiin kortisonia ja antibiootteja ja määrättiin rasvatonta ruokaa. Tästä ei ollut apua, itseasiassa kortisoni ja antibiootit saattavat itsessään aiheuttaa/pahentaa haimatulehdusta!
Eläinlääkäriltä ostettu Viokase-V-entsyymijauhe (tai vaihtoehtoisesti tuoreena pakastettu sian haima), auttoi meitä ja lopullisesti pentu parantui kun jätettiin kaikki teollinen ruoka pois kokonaan ja alettiin syöttää raakaruokaa.
Linkistä löytyy pitkä keskustelu haimatulehduksesta:
http://p1.foorumi.info/pon/viewtopic.php?t=326- jackrussell
vastauksista! Tämä koira syökin raakaa lihaa-riisiä. Nyt haimatulehd. jälkee vaihdettiin liha sika-naudasta naudan jauhelihaksi. Low fat, vähärasv. ruokaa olikin ohjeena. Joskus laitan vähän raejuustoa päälle, ja tiedän että tuo kortisoni ei ole hyvä juttu, mutta toinen vaihtoehto on että koira puree ja raapii itseään koko ajan kunnes iho verillä!
Hauluaisin antaa jotain vitamiinia, tuo jauheliha-riisi ruokahan on ihan "tyhjää" niistä. Ruokailua vaihdettiin nyt niin, että yhden ison annoksen sijaan jaetaan ruoka 3-4:ään (yleensä 3/pv nyt) annokseen per päivä ettei haima rasittuisi liikaa. Jos tulee vielä mieleen vinkkejä, laittakaa tulemaan, kiitos :-) - saman kokenut
jackrussell kirjoitti:
vastauksista! Tämä koira syökin raakaa lihaa-riisiä. Nyt haimatulehd. jälkee vaihdettiin liha sika-naudasta naudan jauhelihaksi. Low fat, vähärasv. ruokaa olikin ohjeena. Joskus laitan vähän raejuustoa päälle, ja tiedän että tuo kortisoni ei ole hyvä juttu, mutta toinen vaihtoehto on että koira puree ja raapii itseään koko ajan kunnes iho verillä!
Hauluaisin antaa jotain vitamiinia, tuo jauheliha-riisi ruokahan on ihan "tyhjää" niistä. Ruokailua vaihdettiin nyt niin, että yhden ison annoksen sijaan jaetaan ruoka 3-4:ään (yleensä 3/pv nyt) annokseen per päivä ettei haima rasittuisi liikaa. Jos tulee vielä mieleen vinkkejä, laittakaa tulemaan, kiitos :-)Meille suositeltiin kanssa low fat ruokaa ja annettavaksi useasti päivässä, juuri haiman rasituksen välttämiseksi ja tavoitteena oli myös pitää ruokaa koko ajan vatsassa vähän, ettei tule oksennusta tyhjän vatsan vuoksi.
Kannattaisi ehkä vaihtaa nauta vielä kanaksi, liian proteiinipitoinenkin ruoka voi aiheuttaa kutinaa koiralle.
Kutinaa saa lievitettyä apteekista saatavalla epi-soothe -shampoolla (toimi ainakin meillä hyvin), osaan aterioista voisi lisätä esim. piimää, soseutettuja vihreitä kasviksia, lohi- tms öljyä vaihdellen aterioiden mukaan, muttei kaikkia uusia aineita saman päivän aikana tiettykään. Lähtisin itse lisäilemään hivenaineita, mineraaleja ja vitamiineja vasta kun tulehdus on saatu aisoihin, sillä ainakin mellä tuli pahimman tulehduksen aikaan kaikki syöty ruoka lähestulkoon imeytymättömänä ulos.
Toivottavasti näistä on apuja teille haimatulehdus on jotain mitä en toivo kenenkään koiran kokevan :(
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 836019
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj474055- 1314011
- 693793
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️262968Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan72567Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?332379- 282252
- 2042141
Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh4501849