Inhottavaa!

Eli oon 12 vuotias tyttö ja mulla ei oo alkanu mekat. Oon noin 150cm tai yli ja painan jotain 40kg. Mulla on nyt sattunu alamahaan ja tuntuu että valkovuotoo oikeen pursuamalla pursuaa! Mistä voi olla kyse! Voiko menkat oireilla näin?
5359
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Haluaisin vastauksia! Voisiko joku olla kiltti ja vastata?

Äänestä
  • taitavat kohta kuukautiset alkaa. Nuo oireet enteilevät juuri sitä. Valkovuoto lisääntyy, hiukset rasvoittuvat ja hiki voi haista kohta pesun jälkeen. Voit ostaa vaikka pikkuhousunsuojia varmuudeksi, etteivät kuukautiset yllätä ja oikeita siteitäkin voi hankkia jo tässä vaiheessa sitä hetkeä varten. Alussa kuukautiset ovat yleensä epäsäännölliset, mutta tasaantuvat vähitellen kun vuosia kuluu. Minun tyttärelläni, joka on melkein sinun ikäisesi, tulivat ekat kuukautiset vajava vuosi sitten ja toisia ei ole kuulunut vielä. Sellaista se on kaikilla aluksi. Netistä löytyy nuorten sivuja, joista saat tietoa asiasta ja koulun terkkarilta voit myös pyytää materiaalia.
    Kaikkea hyvää sinulle ja onnea elämään!

    Äänestä

Minulla alkoi myös sinun ikäisenäsi menkat, ja muita oireita ei itselläni ollut kuin se, että valkovuoto lisääntyi juuri ennen niitä huomattavan paljon. Ensimmäiset menkat eivät olleet edes kovin runsaat ja kipujakaan ei ollut moneen vuoteen. Säännöllistyivätkin melkein samantien, mutta kaikillahan ne eivät ole säännölliset pariinkaan vuoteen niiden alettua. Monipuolisella ja etenkin terveellisellä ruokavaliolla on suuri osuus menkkojen säännöllistymisellä ja ei liikuntakaan sopivissa määrin pahasta ole. Liialla liikunnallahan menkat voivat loppua kokonaan.
Aivan kuten tuo toinen kirjoittaja tuossa kertoikin, niin ostat vaan valmiiksi siteitä niin eipähän pääse yllättämään sitten vaikka kesken koulupäivän tai jotain. :) Ja niiden ostamisessa ei ole mitään hävettävää, niitä ostavat jokaikiset naiset.

Äänestä
  • Kiitos paljon molemmilta! :D Minulla on repussani nyt kaksi suojaa ettei pääse yllättämmän :) Sitä vielä ajattelin kysyä että missä teillä alkoi menkat (koulussa tms.)? Ja miten kannattaisi kertoa äidille sitten kun alkaa? Se tässä arveluttaa eniten =) Kiitos jo etukäteen!

    Äänestä

  • sama minä12 kirjoitti:

    Kiitos paljon molemmilta! :D Minulla on repussani nyt kaksi suojaa ettei pääse yllättämmän :) Sitä vielä ajattelin kysyä että missä teillä alkoi menkat (koulussa tms.)? Ja miten kannattaisi kertoa äidille sitten kun alkaa? Se tässä arveluttaa eniten =) Kiitos jo etukäteen!

    Minulla alko silloin 12-vuoden iässä juuri ensimmäisenä kesälomapäivänä. :D Olin tuolloin kaverin luona yökyläilemässä, ja sillä onneksi oli siteitä joita sain lainata mutta kävinpä sitten ostamassa samantien omiakin.
    Itse mietin kans vähän aikaa et miten kertoisin äidille ja se oli muka minusta kamalan noloa. Se taisi sitten itse jotain vessan roskista tyhjennettyään tulla kysymään et "Hei..onks sulla alkanu menkat?" En tiedä miten se tuntuikin niin hirveän nololta, vaikkei siinä oikeasti ole mitään sen erikosempia. Menkat on joka naisella. Sanot vaan sun äidille sitten kun ne alkaa, että nyt ne sitten alkoivat. Ei siinä ole sen ihmeempiä. :)
    Monesti on muuten perityviä nuo kuukautiskivutkin, että voit sun äidiltä vaikka kysyä onko sillä ollut nuorempana sellaisia. Ja muutenkin äidit osaa aina neuvoa parhaiten koska äidit tietää kaiken. ;D

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vastauksentarve! kirjoitti:

Eli oon 12 vuotias tyttö ja mulla ei oo alkanu mekat. Oon noin 150cm tai yli ja painan jotain 40kg. Mulla on nyt sattunu alamahaan ja tuntuu että valkovuotoo oikeen pursuamalla pursuaa! Mistä voi olla kyse! Voiko menkat oireilla näin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu