mistä töitä alan opiskelijalle opiskelun ohelle tai vastavalmistuneelle? Kaikissa vastaantulevissa hakemuksissa vaaditaan 1-5 vuoden kokemus. MIstä sitä kokemusta voi saada jos kukaan ei ota töihin ilman sitä? Olen ½ etsiskelly alan töitä opiskelujen ohelle, opiskelen nyt 2. vuotta. Mikä neuvoksi?
ei töitä opiskelijoille...
1
525
Vastaukset
- Alaa vaihtanut
Henksuvuokraus firmat on ihan ok ovia tollaseen duuniin, koskaan ei oo pakko ottaa keikkaa vastaan jos ei pysty/halua mutta tottakai se näkyy sitten tarjonnassakin. Voit itse päättää työ tunnit/ ottaa sellasta keikkaa mitä jaksat tehdä, ja varmasti löytyy ravintola-alalta hommia ihan sama mikä kaupunki ku vaan etsii, ei ne tuu ovelle kyselemään. Mutta huomaa, henksuvuokraus firmoissa sulle ei anneta mitään etuuksia: työterveydenhuolto, matkakorvaukset, viikonloppu, yötyölisät mitään näistä et saa, eli jos vaan mahdollista vältä loppuun asti noita, ja etsi suoraan raflasta töitä. helpointa on ku soitat sinne tai vielä parempi ku meet käymään sinne mikä kiinnostaa ja kerrot mitä osaat. kyllä sulle tiskivuoro löytyy jos on motivaatio kohdallaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1196196Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto625131SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun664256SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt1023854Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost123611Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1203168SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het522546Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352489Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat672242Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val271597