stipendit ulkomaille

arkkit

Lähden ulkomaille opiskelemaan kandi-tutkinnon?
Tietäisikö joku potentiaalisia stipendi-/avustus-lähteitä?
Tarve on suuri, kiitos avusta! :)

5

612

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • arkkit

      Ensimmäisen lauseen kohdalla kysymysmerkin sijalla pitäisi olla piste.

    • asdasdadsada

      Ei kannata lähteä. Viivästyttää valmistumista maisteriksi keskimäärin vuodella.

      • ddddddddddddddddiaaa

        Ehdottomasti kannattaa! Yksi vuosi sinne tänne. Varmasti myöhemmin kaduttaa ,jos jättää mahdollisuuden käyttämättä.


      • Pertti perusinssi
        ddddddddddddddddiaaa kirjoitti:

        Ehdottomasti kannattaa! Yksi vuosi sinne tänne. Varmasti myöhemmin kaduttaa ,jos jättää mahdollisuuden käyttämättä.

        No ei todellakaan kaduta. Enemmän säälittää niiden opiskelutovereiden puolesta, jotka aloittivat samaan aikaan, mutta tuhlasivat vuoden ulkomailla ja nyt laman vuoksi viivästyttävät valmistumistaan jo toista vuotta. Ei ole mitään järkeä, jos DI:ksi valmistuminen vie 8 vuotta. Itse valmistuin viidessä vuodessa, työttömäksi tosin, mutta sainpa ainakin yhden luvun elämässäni päätökseen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      283
      11740
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      138
      10980
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      237
      6297
    4. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      218
      5152
    5. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      161
      3620
    6. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      174
      3528
    7. L/OVER ikuisesti minun

      Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin
      Ikävä
      53
      2448
    8. Mitä voisit miehenä tehdä?

      Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä
      Ikävä
      328
      1960
    9. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      10
      1788
    10. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      16
      1684
    Aihe