miks vitussa te oikein ootatte että millon kuukautiset tulee? onko se teistä hauskaa? mä ihan sori vaan nauran (mulle ei tarvii nauraa) ku ootatte. tyyliin "siis voi iik mun kuukautiset katos!! mitä nyt?!" ja et "millon mun kuukautiset alkaa?!" en tajua kyllä yhtään :/
miks ootatte?
hahhahh ;DDD
6282
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ehkäpä siksi, että suhteellisen säännölliset kuukautiset ovat luonnollinen osa terveen naisen elämää ja niiden puuttuminen voi joskus olla merkki myös jostain vakavammasta.
no jos kerran on niin hirveen hätä jos ei tuu kuukautisia niin menkää samantien lääkäriin niin saatte kuulla tarkan vastauksen heti. minä menisin lääkäriin ostamaan siirto/e-pillereitä :)
Et sä kyllä lääkäristä niitä osta. Lääkärissä tehdään tutkimus, jossa myönnetään sulle pillerit. Ja on se nyt hieman huolestuttavaa jos olet esim. 18 vuotias eikä kuukautiset ole vielä alkaneet. Se kuitenkin on uuden elämän edellytys. (Jos et ymmärrä, niin toisin sanoen et saa lapsia jos ei ole kuukautisia) Ja miksi sinä naurat muille mutta sinulle ei saa nauraa? Narsistista ajattelua kenties?
Mitään lapsia en aijo hankkia ja turha sanoo että isompana mieli voi muuttua. Ei muutu. Olen miettinyt että adoptoin lapsen koska en halua synnyttää, pahalta varmaan tuntuu kun joku iso tunkee perseestä ulos :x
Ensinnäkään se joku iso ei tunge perseestä ulos. Vaan kohdusta, emättimen kautta. En minäkään kuukautisia rakasta, antaisin mitä vain että niitä ei olisi olemassakaan. Mutta pakko ne on kestää, 50 vuotiaaksi asti ainakin niitä joka kuukausi joutuu kipuineen ja runsaine vuotoineen kattelemaan. Siitä ei pääse mihinkään.
Mitäpä se siihen vaikuttaa jos sinä et meinaa hankkia? Miksi arvostelet toisia pelkästään oman kapean maailmankuvasi kautta? Etkä ihan välttämättä kyllä tähän elämänvaiheeseen voi sanoa, haluatko laåpsia vai et. Ja jos joskus satut haluamaan, kuukautiset antavat sen mahdollisuuden. Et sinä kuukautisista pääse muulla, kuin vaihtamalla sukupuolta.