Propral

Z. Ombie

Vanhoissa ketjuissa asiaa on sivuttu, mutta otetaan taas aihe esiin: onko kukaan kokeillut Propralia tai jotain muuta beetasalpaajaa uniongelmiin?

Nappasin just yhden 10 mg kokeeksi, vaikkei mulla mitään sydämentykytyksiä tmv. olekaan.

Siis kokemuksia pliis, onko vaikuttanut, mitä annoksia, mihin aikaan otettuna?

10

23651

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1+1

      vaikuta uniongelmiin, ei sitten millään tavoin. Tai siinä tapauksessa auttaa kehoa rauhottumaan jos on vaikkapa syd.tykytyksiä.
      Itse otan 120 mg/vrk eikä vaikuta mitenkään unettomuuteeni, sen sijaan uniin vaikuttaa, unet ovat suht levottomia.

      • Anonyymi

        Mulla on hassu mut on huomannut vahingos et pararabs saa nukkumaan hyvin .. enkyl muutenkaan nuku huonosti.


    • ErkkiMääään

      Propral on beetasalpaaja joka vaikuttaa laskemalla verenpainetta.

      Ko. lääkettä ei käytettä yleensä unettomuuden hoitoon, mutta lääkettä herkästi sietävällä henkilöllä se voi toki vaikuttaa hieman väsyttävästi, koska lyhyesti sanottuna ko. lääke laskee verenpainetta-saattaa aiheuttaa huimausta-heikentää ääreisverenkiertoa josta johtuen palelua -väsymystä.


      Mutta Propral ei olu unilääke enkä ole kuullut kenenkään sitä vielä siihen syövän..

    • kokemuksia.

      Tämä on vanha ketju, mutta tuli Google-haussa, joten pakko kommentoida.

      Propral saattaa aiheuttaa osalle käyttäjistä unihäiriöitä ja painajaisunia, se sanotaan selosteessa ja valitettavasti ainakin omalla kohdalla tuo pitää paikkansa. Sängyssä saa pyöriä kaksikin tuntia eikä uni tule ja sitten nuo painajaisunet, niitä minulla ei ollut juuri koskaan ennen lääkkeen aloittamista.

      Toisaaltahan se rauhoittaa kehoa, mutta hyöty menee kyllä pois kun nukkuminen muuten vaikeutuu.

    • Cindymaari

      Viestiketju on vanha, mutta laitanpa silti oman kokemukseni tähän. Olen kärsinyt univaikeuksista/unettomuudesta vuosia milloin vähemmän milloin enemmän. Kuitenkin diagnosoituna on krooninen unettomuus ja vaikka kokeilluista kaikista lääkkeistä eniten itse koen saavani apua Imovanesta, sen uusiminen edelleen vähän nihkeää työterveydessäkin vaikka taustat tunnetaan. Muiden unettomien kanssa olen Fb-ryhmässä keskustellut ja kysyinkin, onko muilla niin, etteivät saa edes päikkäreitä otettua. Valtaosalla on näin. Nyt sitten muutaman kuukauden on kuvassa ollut mukana sietämätön kurkun kutinä makuulla, hoidettu on refluksina, astmana jne. Tämä luonnollisesti on järkyttävä yhdistelmä: huonounisuus ja kutinayskä öisin. Toissailtana päätin kokeilla joskus taannoin paniikkihäiriöihin saamaani Propralia ja ihme tapahtui: Nukuin sillä ja puolikkaalla Imovanella kuin murmeli. Samoin kävi eilen. Oma maallikon johtopäätökseni on, että kärsin jonkinasteisesta yliaktiivisesta sympaattisesta hermostosta ja Propral tasoittaa tätä eikä kutinakaan tule tietoisuuteen. Xanoria on yritetty minulle määrätä masennusepäilysten vuoksi kesällä, mutta en uskaltanut alkaa käyttämään jatkuvasti. Ne kyllä antavat myös unen kutinayskän kanssakin. Kaksi kertaa olen kokeillut. Toivon myös ensi yönä saavani Propralista avun. Olen tosi väsynyt yskimiseen ja höyhenien tuntuun kurkussa -pitkällään.

    • CocillananYstävä

      Tuohon öiseen kutinayskään kannattaa varata yöpöydälle tuoppi vettä. Pieni kulaus kun herää yskimään niin johan helpottaa.
      Mikäli vesi ei kostuta niin sitten järeämpänä keinona ehdottomasti suosittelen Cocillana-yskänlääkettä. Sen tehokkaampaa litkua ei liene ole keksitty. Yritä saada yksityiseltä saman tien puolen litran leka. Sitä vaivaiset viisi millilitraa juuri ennen nukkumaan menoa ja nukut kuin tukki ja näet eroottisia unia. Siinä on punainen varoituskolmio sillä tuo aine sisältää opiaatin lisäksi mm belladonnaa jonka on vanhastaan tunnettu afrodisiana vai millä nimellä näitä seksuaalista energiaa vahvistavia yrttejä nyt kutsutaankaan.
      Kutinayskään syy voi olla juuri nestehukka, kuivahtaminen tai allergia. Milloin olet uusinut tyynyt ja peiton? Heittänyt pakkaseen tuulettumaan? Pölypunkit ovat maailman eniten allergisoiva laji.

    • Anonyymi

      Todella vanha ketju, mutta tuli vastaan googlaillessa Propralista jotain. Itse käytän sitä nimenomaan helpottamaan nukahtamista.

      Jostain syystä tulee joskus iltaisin huonovointisuutta, makuullaan saattaa jopa alkaa oksettamaan, ja näin emetofobiasiena, on tämä joskus valvottanut ihan kellon ympäri.

      Propral hidastaa sykettä ja itseä se alkaa väsyttää, etenkin jos on siis jo muutenkin painumassa nukkumaan. En tiedä onko sen ns "virallinen" käyttötarkoitus tämä, mutta itsellä toimii ja sehän on tärkeintä!

    • Anonyymi

      Itselläni on ollut uni ongelmia aina, johtuen ahdistuneisuus häiriöstäni. Nukahtaminen on vaikeaa, mutta unen laadussa ei ole ikinä ollut ongelmaa.

      Olen huomannut propralin vaikuttavan uneen pääsyssä. On paljon helpompi nukahtaa kun on ottanut 10mg propralia. Olen toki kokeillut tätä iltaisin vain ehkä 6 kertaa.

      Itse käytän normaalisti sen 10 mg päivässä arkena ahdistukseen, niin pieni määrä vaikuttaa jo selvästi toiminta kykyyni.

    • Anonyymi

      Propral rauhoitti mun yliaktiivista hermostoani ja sitä kautta sain nukuttua. Lääkäri määräsi ssri lääkkeet, mutta onneksi keksin kokeilla propralia unettomuuteeni.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      176
      5027
    2. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      15
      1650
    3. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      62
      1595
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      122
      1470
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      9
      1333
    6. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      49
      1070
    7. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      95
      1069
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      297
      942
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      188
      911
    10. Hinduille tiedoksi

      USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu
      Hindulaisuus
      279
      757
    Aihe