Olen 20v vuotias mies joka haluaisi esittää tyhmän ja täysin uusavuttoman kysymyksen. Elikkä jos haluan yksiön niin riittääkö 10 000e pääomaa nyt alkuun ja miten sitten toimin jos haluan opiskella ja EHKÄ ajaa autoaki. Homman nimi on niin että mitä oikeukia minulla on jotta saisin valtiolta kaiken mahdollisen tuen asumiseen(kämppä sähköt vesi ruoka (internet)),kulkemiseen töihin/opiskelupaikalle(auto) ja opiskeluun yliopistossa/amk:ssa. Eikä unohdeta vaatteita eli eihän sitä kukaan nyt ikuisuutta samoissa rääsyissä kulje.
Haluaisin nyt heti kaiken mahdollisen vanhempien alaisuudessa elämisen täysin pois ja aloittaa oma elämä puhtaalta paperilta.
Myös haluan kokemuksia ja muuten vaan tietoa siitä miten henkisesti ja fyysisesti voin olla töissä ja opiskella. Autostaki sen verran että seki on minulle aika tärkeä kulkuväline että olisi aika tylsää jos joutus kävelee tai käyttää julkisia kulkuvälineitä, mutta jos se ei teidän mielestä ole mahdollista alussa niin minkäs teen.
JA! Mistä muka tällainen YO-papereiden omaava nulikka voi nyt töitä saada?
Haluaisin nyt heti kaiken mahdollisen vanhempien alaisuudessa elämisen täysin pois ja aloittaa oma elämä puhtaalta paperilta.
Myös haluan kokemuksia ja muuten vaan tietoa siitä miten henkisesti ja fyysisesti voin olla töissä ja opiskella. Autostaki sen verran että seki on minulle aika tärkeä kulkuväline että olisi aika tylsää jos joutus kävelee tai käyttää julkisia kulkuvälineitä, mutta jos se ei teidän mielestä ole mahdollista alussa niin minkäs teen.
JA! Mistä muka tällainen YO-papereiden omaava nulikka voi nyt töitä saada?
Vastaukset 3
Vanhimmat
en osaa vastata noihin pääomijuttuun sun muihin mut muutaman neuvon/johdattelevan kysymyksen voisin heittää ja voit miettiä vaihtoehtojasi.
Onko auto VÄLTTÄMÄTÖN? asutko maalla, muutatko maalle? Pystytkö ostamaan vaik linkun kausikortin? Oma auto kuitenkin maksaa, ja verot sun muut jne..
Ja yo papereilla pystyt hakee töitä johon ei vaadita työkokemusta esim. jokin tehdastyö tai myyntialan hommia. Kaupan kassa, mäkkäriin kääntelee pihvei, joku teollisuus homma...
Mistäpäin Suomea asunto pitäisi ostaa? Ainakin 100.000e pitää varata (ei Pk seutu!). Lainaa ei saa jos eiole vakituisia tuloja viimeisen vuodsien aikana eliet todennäköisesti saa asuntolainaa. Miksi et asu vuokralla kuten muutkin opiskelijat? Omaan asuntoon ei sitä paitsi saa opintorahan asumistukea mutta pelkänopintorahan eli n.300e /kk kylläkin. Muuta ei opiskelija tukea saa, ensin pitää myydä omaisuus pois ja nostaa opintilaine n.400e /kk. Töissävoi käydä jonkin verran opiskelujen ohessa mutta sitten menettää ainakin osan opintorahasta eli ei oikein kannata... kesät ja viikonloput menee opiskellessa kyllä töissä kuitenkin.Huonopalkkaista työtähän se on. Autoon ei ole oikein varaa jos itse joutuu kaikki kulut maksamaan.
Työn ja opiskelun yhdistäminen kylläonnistuu, lähes kaikki sitä tekevät. Rankaaha se onnei siitäpääse mihinkään!
Jos kyse oli puhtaasti siitä, että haluat tukia.
-pane 8000-8500 sukan varteen
-vuokraa asunto (esim. 500kk 1000takuu)
-hae asumistukea
- mene työkkäriin
-odota pari kuukautta
-mene fattaan (et mainitse rahasta joka sinulla oli, paitsi se 2kk vuokra ja takuu)
----------------------------------------
Myöhemmin sitten voit perehtyä noihin opiskelijoiden "etuuksiin"
Muista sitten täyttää fatta hakemus joka kuukausi (opiskellesssasi) nostat lainan tai et. Tällä systeemillä syöt lainaa joka kuukausi, vaikka et sitä todellisuudessa olisi nostanut. (eivät voi laskea samaa rahaa kahteen kertaan jos päätätkin nostaa keväällä sen rahan ja ostat sen auton)
Tässä opiskelija osuudessa oli se olettamus, että elät jotenkin. (pimeillä töillä tai sillä 8 tonnilla josta ei virallisesti puhuta)