Hei, meille on tulossa Cockerin pentu lähiaikoina. Meillä ei ole aiemmin ollut koiraa. Onko antaa neuvoja mitä olisi hyvä ottaa huomioon kasvatuksessa ja mikä on paras opus tai nettisivusto koiran kasvattajalle? En aio laittaa näyttelyyn vaan kasvattaa kotikoiraa rakkaaksi perheen jäseneksi.
Mitä ottaa huomioon kun taloon tulee pentu?
3
555
Vastaukset
- cockerikaveri
Meillä on 7-vuotias cockeri, ja semmosen neuvon voisin antaa että ei saa antaa sen maailman suloisimman ilmeen hämätä, cockerilla on usein todella kova luonne, ja sille pitää näyttää kuka on laumanjohtaja. Ja siis en sano vaan omasta kokemuksesta, vaan monet muutkin cockerin omistajat ovat sanoneet samaa.
Minun mielestäni kaikista paras pentukirja on Tuire Kaimion Pennun kasvatus. Meille tuli "perheen lisäystä" alkuvuodesta ja lainasin tuon kirjan kirjastosta. Se oli niin hyvä että ostin kirjan vielä kotiinkin, varmuuden vuoksi :D Tietenkään kaikkia ohjeita ei ehkä tarvitse orjallisesti noudattaa, mutta todella selkeästi on kaikki koulutukseen liittyvät asiat laitettu, vaiheittain ja kuvien kanssa. Ja paljon neuvoja on myös erilaisiin leikkeihin jotka kehittävät koiran älykkyyttä :) Siinä on myös paljon tietoa siitä, mitä pitää ottaa huomioon ennen kuin koira tulee kotiin.
Kovasti onnea teille pennun johdosta, kaikki menee varmasti hyvin kunhan olette määrätietoisia ja johdonmukaisia :)- Lurppakorva
Hei ja kiitos vinkistä. Kävin hakemassa kirjan ja olen aloittanut lukemisen. Tuntuu todella hyvältä ja johdonmukaiselta teokselta.
Varoitus on varmasti paikallaan, sillä näiden suloinen katse on kyllä todellakin aseista riisuva. - 12+1
Lurppakorva kirjoitti:
Hei ja kiitos vinkistä. Kävin hakemassa kirjan ja olen aloittanut lukemisen. Tuntuu todella hyvältä ja johdonmukaiselta teokselta.
Varoitus on varmasti paikallaan, sillä näiden suloinen katse on kyllä todellakin aseista riisuva.Yleensä kotikoira koulutetaan paremiin kuin näyttelykoira . Moni opettaa näyttelykoiralle vain miten seisotaan ja näyttelyssä käyttäydytään ja muu jääkin .
Eli muistathan että vaikka kuinka olisi kyse kotikoirasta niin se vaatii hyvän peruskolutuksen ....varsinkin kuin ko rotu on monesti hyvinkin haastava .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset27517660Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"19212552Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El736252MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny405273Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään855094Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.594213NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun704036Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja603810Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta1053732Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html1463199