Jakobstad 1:lle

Wittgenstein

Olet täällä moittinut Fedoran toimivuutta. Minä olen puolestani täysin varma, että et ole noudattanut sitä neuvoa että vältät valitsemasta testityyppisiä ohjelmalähteitä. Noista ohjelmalähteistä saadaan useimmiten ne ongelmalliset täysin testivaiheessa olevat paketit.

Neuvo: poista kaikki printterisi tarvitsemat paketit (foomatic, cups, gutenprint, ghostscript ...). Poista ehdottomasti testiohjelmalähteet. Ei siis mitään test, test update eikä varsinkaan Rawhide-lähteet. Ja sen jälkeen asenna kaikki uudestaan. Todennäköisesti saat printterisi Canon S100 toimimaan. Sille nimittäin on tuki ( Foomatic/bjc600 ).

5

469

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Wittgenstein

      Jos sinulla on asennettuna ghostscript-8.71-15.fc13 niin siinä on sinun ongelmasi. Siinä on nimittäin todettu äskettäin bugi. Sen sijaan ghostscript-8.71-10.fc13 toimii. Useat printterit eivät nimittäin toimi tuolla ensiksimainitulla. Ja tuota mainittua pakettia ei saa ladattua muuta kuin testilähteistä.

      https://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?format=multiple&id=610301

      • Jakobstad 1

        koneelta tuo ghostscript myöhemmin tänään. Pystyykö sen suoraan vaihtamaan vanhempaan?


      • Wittgenstein
        Jakobstad 1 kirjoitti:

        koneelta tuo ghostscript myöhemmin tänään. Pystyykö sen suoraan vaihtamaan vanhempaan?

        onnistuu mutta uuden ghostscript-paketin poiston yhteydessä poistuu muitakin paketteja. Ota ylös muistiin mitä ne ovat ja uuden asentamisen jälkeen joudut nuo ghostscriptiin liittyvät muut paketit asentamaan myös. Mennee jonkin verran aikaa mutta kannattaa. Saat printterisi toimimaan. Jos taas tuo sinun ghostscriptisiä on versio ghostscript-8.71-10.fc13, niin silloin en tiedä mistä ongelma johtuu.


      • Jakobstad 1
        Wittgenstein kirjoitti:

        onnistuu mutta uuden ghostscript-paketin poiston yhteydessä poistuu muitakin paketteja. Ota ylös muistiin mitä ne ovat ja uuden asentamisen jälkeen joudut nuo ghostscriptiin liittyvät muut paketit asentamaan myös. Mennee jonkin verran aikaa mutta kannattaa. Saat printterisi toimimaan. Jos taas tuo sinun ghostscriptisiä on versio ghostscript-8.71-10.fc13, niin silloin en tiedä mistä ongelma johtuu.

        siellä näytti todellakin olevan ghostscript-8.71-15.fc13, siis buginen paketti. Olen siis jossain vaiheessa möhlinyt ja asennellut testipaketin. Nyt täytyy lähteä tuo poistamaan ja sen mukana ainakin parikymmentä muutakin pakettia. Tällä hetkellä ei ole täpätä päällä näissä testipakettilähteissä mutta ilmeisesti jossain vaiheessa olen hakenut tuon paketin varmaan sieltä.

        Katsotaan miten käy.


    • Sir-Francis-Drake

      Itse sain kantapään kautta oppia mitä se on kun keskenkaiken Fedora-käytön kävin kopaisemassa noita test-lähteitä. Printterin toimivuudelle ei käynyt silloin mitenkään mutta näytön suhteen tuli ongelmia. Ei muuta kuin poistamaan test/test-updaten kautta tulleita juttuja pois, täpät pois molemmista ohjelmistolähteistä ja uutta yritystä putkeen.

      Sen koomin en ole test-lähteistä paketteja hakenut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eduskunnan setämiehet eivät häiritse

      Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.
      Maailman menoa
      229
      6730
    2. Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä

      https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on
      Hybridi- ja sähköautot
      28
      3403
    3. PropsApp Koodi

      Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset
      2
      3258
    4. Persut yrittävät epätoivon vimmalla

      kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a
      Maailman menoa
      65
      3008
    5. Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto

      Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,
      Maailman menoa
      98
      2708
    6. Tämä on persut

      Persut kannattavat koko Suomen alueiden luovuttamista Venäjälle. Kannattavat myöskin väestönvaihtoa suomalaisten ja ven
      Maailman menoa
      5
      2593
    7. IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n

      eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-
      Maailman menoa
      35
      2328
    8. Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen

      Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.
      Maailman menoa
      38
      2074
    9. Oletko ollut

      Oletko omasta mielestäsi ollut sokea asioille?
      Ikävä
      50
      1798
    10. Pitäiskö meidän tehdä jotain

      Mennä vaikka kihloihin?
      Ikävä
      84
      1726
    Aihe