Olet täällä moittinut Fedoran toimivuutta. Minä olen puolestani täysin varma, että et ole noudattanut sitä neuvoa että vältät valitsemasta testityyppisiä ohjelmalähteitä. Noista ohjelmalähteistä saadaan useimmiten ne ongelmalliset täysin testivaiheessa olevat paketit.
Neuvo: poista kaikki printterisi tarvitsemat paketit (foomatic, cups, gutenprint, ghostscript ...). Poista ehdottomasti testiohjelmalähteet. Ei siis mitään test, test update eikä varsinkaan Rawhide-lähteet. Ja sen jälkeen asenna kaikki uudestaan. Todennäköisesti saat printterisi Canon S100 toimimaan. Sille nimittäin on tuki ( Foomatic/bjc600 ).
Jakobstad 1:lle
5
528
Vastaukset
- Wittgenstein
Jos sinulla on asennettuna ghostscript-8.71-15.fc13 niin siinä on sinun ongelmasi. Siinä on nimittäin todettu äskettäin bugi. Sen sijaan ghostscript-8.71-10.fc13 toimii. Useat printterit eivät nimittäin toimi tuolla ensiksimainitulla. Ja tuota mainittua pakettia ei saa ladattua muuta kuin testilähteistä.
https://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?format=multiple&id=610301- Jakobstad 1
koneelta tuo ghostscript myöhemmin tänään. Pystyykö sen suoraan vaihtamaan vanhempaan?
- Wittgenstein
Jakobstad 1 kirjoitti:
koneelta tuo ghostscript myöhemmin tänään. Pystyykö sen suoraan vaihtamaan vanhempaan?
onnistuu mutta uuden ghostscript-paketin poiston yhteydessä poistuu muitakin paketteja. Ota ylös muistiin mitä ne ovat ja uuden asentamisen jälkeen joudut nuo ghostscriptiin liittyvät muut paketit asentamaan myös. Mennee jonkin verran aikaa mutta kannattaa. Saat printterisi toimimaan. Jos taas tuo sinun ghostscriptisiä on versio ghostscript-8.71-10.fc13, niin silloin en tiedä mistä ongelma johtuu.
- Jakobstad 1
Wittgenstein kirjoitti:
onnistuu mutta uuden ghostscript-paketin poiston yhteydessä poistuu muitakin paketteja. Ota ylös muistiin mitä ne ovat ja uuden asentamisen jälkeen joudut nuo ghostscriptiin liittyvät muut paketit asentamaan myös. Mennee jonkin verran aikaa mutta kannattaa. Saat printterisi toimimaan. Jos taas tuo sinun ghostscriptisiä on versio ghostscript-8.71-10.fc13, niin silloin en tiedä mistä ongelma johtuu.
siellä näytti todellakin olevan ghostscript-8.71-15.fc13, siis buginen paketti. Olen siis jossain vaiheessa möhlinyt ja asennellut testipaketin. Nyt täytyy lähteä tuo poistamaan ja sen mukana ainakin parikymmentä muutakin pakettia. Tällä hetkellä ei ole täpätä päällä näissä testipakettilähteissä mutta ilmeisesti jossain vaiheessa olen hakenut tuon paketin varmaan sieltä.
Katsotaan miten käy.
- Sir-Francis-Drake
Itse sain kantapään kautta oppia mitä se on kun keskenkaiken Fedora-käytön kävin kopaisemassa noita test-lähteitä. Printterin toimivuudelle ei käynyt silloin mitenkään mutta näytön suhteen tuli ongelmia. Ei muuta kuin poistamaan test/test-updaten kautta tulleita juttuja pois, täpät pois molemmista ohjelmistolähteistä ja uutta yritystä putkeen.
Sen koomin en ole test-lähteistä paketteja hakenut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli
Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.3762356IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!
Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk611816- 1541393
Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen
Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten131214Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko
Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää5021181Vastuunkantoa
Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu48925- 90864
- 71822
Ruohonpolttoa Suomussalmella
Poikaporukka oli kuullut että ruohonpoltto on muotia, joten Kirkkopuistossa oli tekoruohoa poltettu. Ketkä liene asialla42786- 28783