Jakobstad 1:lle

Wittgenstein

Olet täällä moittinut Fedoran toimivuutta. Minä olen puolestani täysin varma, että et ole noudattanut sitä neuvoa että vältät valitsemasta testityyppisiä ohjelmalähteitä. Noista ohjelmalähteistä saadaan useimmiten ne ongelmalliset täysin testivaiheessa olevat paketit.

Neuvo: poista kaikki printterisi tarvitsemat paketit (foomatic, cups, gutenprint, ghostscript ...). Poista ehdottomasti testiohjelmalähteet. Ei siis mitään test, test update eikä varsinkaan Rawhide-lähteet. Ja sen jälkeen asenna kaikki uudestaan. Todennäköisesti saat printterisi Canon S100 toimimaan. Sille nimittäin on tuki ( Foomatic/bjc600 ).

5

489

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Wittgenstein

      Jos sinulla on asennettuna ghostscript-8.71-15.fc13 niin siinä on sinun ongelmasi. Siinä on nimittäin todettu äskettäin bugi. Sen sijaan ghostscript-8.71-10.fc13 toimii. Useat printterit eivät nimittäin toimi tuolla ensiksimainitulla. Ja tuota mainittua pakettia ei saa ladattua muuta kuin testilähteistä.

      https://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?format=multiple&id=610301

      • Jakobstad 1

        koneelta tuo ghostscript myöhemmin tänään. Pystyykö sen suoraan vaihtamaan vanhempaan?


      • Wittgenstein
        Jakobstad 1 kirjoitti:

        koneelta tuo ghostscript myöhemmin tänään. Pystyykö sen suoraan vaihtamaan vanhempaan?

        onnistuu mutta uuden ghostscript-paketin poiston yhteydessä poistuu muitakin paketteja. Ota ylös muistiin mitä ne ovat ja uuden asentamisen jälkeen joudut nuo ghostscriptiin liittyvät muut paketit asentamaan myös. Mennee jonkin verran aikaa mutta kannattaa. Saat printterisi toimimaan. Jos taas tuo sinun ghostscriptisiä on versio ghostscript-8.71-10.fc13, niin silloin en tiedä mistä ongelma johtuu.


      • Jakobstad 1
        Wittgenstein kirjoitti:

        onnistuu mutta uuden ghostscript-paketin poiston yhteydessä poistuu muitakin paketteja. Ota ylös muistiin mitä ne ovat ja uuden asentamisen jälkeen joudut nuo ghostscriptiin liittyvät muut paketit asentamaan myös. Mennee jonkin verran aikaa mutta kannattaa. Saat printterisi toimimaan. Jos taas tuo sinun ghostscriptisiä on versio ghostscript-8.71-10.fc13, niin silloin en tiedä mistä ongelma johtuu.

        siellä näytti todellakin olevan ghostscript-8.71-15.fc13, siis buginen paketti. Olen siis jossain vaiheessa möhlinyt ja asennellut testipaketin. Nyt täytyy lähteä tuo poistamaan ja sen mukana ainakin parikymmentä muutakin pakettia. Tällä hetkellä ei ole täpätä päällä näissä testipakettilähteissä mutta ilmeisesti jossain vaiheessa olen hakenut tuon paketin varmaan sieltä.

        Katsotaan miten käy.


    • Sir-Francis-Drake

      Itse sain kantapään kautta oppia mitä se on kun keskenkaiken Fedora-käytön kävin kopaisemassa noita test-lähteitä. Printterin toimivuudelle ei käynyt silloin mitenkään mutta näytön suhteen tuli ongelmia. Ei muuta kuin poistamaan test/test-updaten kautta tulleita juttuja pois, täpät pois molemmista ohjelmistolähteistä ja uutta yritystä putkeen.

      Sen koomin en ole test-lähteistä paketteja hakenut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä

      "Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan
      Maailman menoa
      0
      3610
    2. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      43
      3201
    3. Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan

      Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv
      Maailman menoa
      56
      2937
    4. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      34
      2808
    5. 4,5 promillee

      Aika rajut lukemat joku eilen puhaltanut.
      Suomussalmi
      16
      2738
    6. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2600
    7. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      44
      2240
    8. Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"

      "– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h
      Maailman menoa
      26
      2105
    9. Voiku saisi sen sun

      Rakkauden kokea. Tykkään susta niin paljon edelleen.
      Ikävä
      42
      1995
    10. Olitpa ikävän

      Kylmä eilen. Miksi ihmeessä?
      Ikävä
      45
      1779
    Aihe