Jakobstad 1:lle

Wittgenstein

Olet täällä moittinut Fedoran toimivuutta. Minä olen puolestani täysin varma, että et ole noudattanut sitä neuvoa että vältät valitsemasta testityyppisiä ohjelmalähteitä. Noista ohjelmalähteistä saadaan useimmiten ne ongelmalliset täysin testivaiheessa olevat paketit.

Neuvo: poista kaikki printterisi tarvitsemat paketit (foomatic, cups, gutenprint, ghostscript ...). Poista ehdottomasti testiohjelmalähteet. Ei siis mitään test, test update eikä varsinkaan Rawhide-lähteet. Ja sen jälkeen asenna kaikki uudestaan. Todennäköisesti saat printterisi Canon S100 toimimaan. Sille nimittäin on tuki ( Foomatic/bjc600 ).

5

447

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Wittgenstein

      Jos sinulla on asennettuna ghostscript-8.71-15.fc13 niin siinä on sinun ongelmasi. Siinä on nimittäin todettu äskettäin bugi. Sen sijaan ghostscript-8.71-10.fc13 toimii. Useat printterit eivät nimittäin toimi tuolla ensiksimainitulla. Ja tuota mainittua pakettia ei saa ladattua muuta kuin testilähteistä.

      https://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?format=multiple&id=610301

      • Jakobstad 1

        koneelta tuo ghostscript myöhemmin tänään. Pystyykö sen suoraan vaihtamaan vanhempaan?


      • Wittgenstein
        Jakobstad 1 kirjoitti:

        koneelta tuo ghostscript myöhemmin tänään. Pystyykö sen suoraan vaihtamaan vanhempaan?

        onnistuu mutta uuden ghostscript-paketin poiston yhteydessä poistuu muitakin paketteja. Ota ylös muistiin mitä ne ovat ja uuden asentamisen jälkeen joudut nuo ghostscriptiin liittyvät muut paketit asentamaan myös. Mennee jonkin verran aikaa mutta kannattaa. Saat printterisi toimimaan. Jos taas tuo sinun ghostscriptisiä on versio ghostscript-8.71-10.fc13, niin silloin en tiedä mistä ongelma johtuu.


      • Jakobstad 1
        Wittgenstein kirjoitti:

        onnistuu mutta uuden ghostscript-paketin poiston yhteydessä poistuu muitakin paketteja. Ota ylös muistiin mitä ne ovat ja uuden asentamisen jälkeen joudut nuo ghostscriptiin liittyvät muut paketit asentamaan myös. Mennee jonkin verran aikaa mutta kannattaa. Saat printterisi toimimaan. Jos taas tuo sinun ghostscriptisiä on versio ghostscript-8.71-10.fc13, niin silloin en tiedä mistä ongelma johtuu.

        siellä näytti todellakin olevan ghostscript-8.71-15.fc13, siis buginen paketti. Olen siis jossain vaiheessa möhlinyt ja asennellut testipaketin. Nyt täytyy lähteä tuo poistamaan ja sen mukana ainakin parikymmentä muutakin pakettia. Tällä hetkellä ei ole täpätä päällä näissä testipakettilähteissä mutta ilmeisesti jossain vaiheessa olen hakenut tuon paketin varmaan sieltä.

        Katsotaan miten käy.


    • Sir-Francis-Drake

      Itse sain kantapään kautta oppia mitä se on kun keskenkaiken Fedora-käytön kävin kopaisemassa noita test-lähteitä. Printterin toimivuudelle ei käynyt silloin mitenkään mutta näytön suhteen tuli ongelmia. Ei muuta kuin poistamaan test/test-updaten kautta tulleita juttuja pois, täpät pois molemmista ohjelmistolähteistä ja uutta yritystä putkeen.

      Sen koomin en ole test-lähteistä paketteja hakenut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      159
      8568
    2. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      99
      4025
    3. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      114
      3902
    4. 55
      3373
    5. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      42
      2704
    6. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      364
      1864
    7. Heräsin taas ikävään

      Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
      Ikävä
      53
      1864
    8. Yliajo Heinolassa

      Mikä ihme ihmisiä vaivaa nykyään? Vähän ensin kähistellään nakkikioskilla ja sen jälkeen kostoksi murhataan autolla! Voi
      Heinola
      44
      1813
    9. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      11
      1771
    10. Kauhea ikävä iski

      Mietin vain, mitä olet juuri nyt tekemässä. Mietin myös, välittyykö se sinulle, kun olet koko ajan mielessäni, tunnetko
      Ikävä
      20
      1511
    Aihe