Jakobstad 1:lle

Wittgenstein

Olet täällä moittinut Fedoran toimivuutta. Minä olen puolestani täysin varma, että et ole noudattanut sitä neuvoa että vältät valitsemasta testityyppisiä ohjelmalähteitä. Noista ohjelmalähteistä saadaan useimmiten ne ongelmalliset täysin testivaiheessa olevat paketit.

Neuvo: poista kaikki printterisi tarvitsemat paketit (foomatic, cups, gutenprint, ghostscript ...). Poista ehdottomasti testiohjelmalähteet. Ei siis mitään test, test update eikä varsinkaan Rawhide-lähteet. Ja sen jälkeen asenna kaikki uudestaan. Todennäköisesti saat printterisi Canon S100 toimimaan. Sille nimittäin on tuki ( Foomatic/bjc600 ).

5

451

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Wittgenstein

      Jos sinulla on asennettuna ghostscript-8.71-15.fc13 niin siinä on sinun ongelmasi. Siinä on nimittäin todettu äskettäin bugi. Sen sijaan ghostscript-8.71-10.fc13 toimii. Useat printterit eivät nimittäin toimi tuolla ensiksimainitulla. Ja tuota mainittua pakettia ei saa ladattua muuta kuin testilähteistä.

      https://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?format=multiple&id=610301

      • Jakobstad 1

        koneelta tuo ghostscript myöhemmin tänään. Pystyykö sen suoraan vaihtamaan vanhempaan?


      • Wittgenstein
        Jakobstad 1 kirjoitti:

        koneelta tuo ghostscript myöhemmin tänään. Pystyykö sen suoraan vaihtamaan vanhempaan?

        onnistuu mutta uuden ghostscript-paketin poiston yhteydessä poistuu muitakin paketteja. Ota ylös muistiin mitä ne ovat ja uuden asentamisen jälkeen joudut nuo ghostscriptiin liittyvät muut paketit asentamaan myös. Mennee jonkin verran aikaa mutta kannattaa. Saat printterisi toimimaan. Jos taas tuo sinun ghostscriptisiä on versio ghostscript-8.71-10.fc13, niin silloin en tiedä mistä ongelma johtuu.


      • Jakobstad 1
        Wittgenstein kirjoitti:

        onnistuu mutta uuden ghostscript-paketin poiston yhteydessä poistuu muitakin paketteja. Ota ylös muistiin mitä ne ovat ja uuden asentamisen jälkeen joudut nuo ghostscriptiin liittyvät muut paketit asentamaan myös. Mennee jonkin verran aikaa mutta kannattaa. Saat printterisi toimimaan. Jos taas tuo sinun ghostscriptisiä on versio ghostscript-8.71-10.fc13, niin silloin en tiedä mistä ongelma johtuu.

        siellä näytti todellakin olevan ghostscript-8.71-15.fc13, siis buginen paketti. Olen siis jossain vaiheessa möhlinyt ja asennellut testipaketin. Nyt täytyy lähteä tuo poistamaan ja sen mukana ainakin parikymmentä muutakin pakettia. Tällä hetkellä ei ole täpätä päällä näissä testipakettilähteissä mutta ilmeisesti jossain vaiheessa olen hakenut tuon paketin varmaan sieltä.

        Katsotaan miten käy.


    • Sir-Francis-Drake

      Itse sain kantapään kautta oppia mitä se on kun keskenkaiken Fedora-käytön kävin kopaisemassa noita test-lähteitä. Printterin toimivuudelle ei käynyt silloin mitenkään mutta näytön suhteen tuli ongelmia. Ei muuta kuin poistamaan test/test-updaten kautta tulleita juttuja pois, täpät pois molemmista ohjelmistolähteistä ja uutta yritystä putkeen.

      Sen koomin en ole test-lähteistä paketteja hakenut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      42
      4380
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      139
      4127
    3. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      64
      3766
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      119
      3718
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      34
      3567
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      75
      3410
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      93
      2981
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2845
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2666
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      14
      2374
    Aihe