Vihkijä jouluksi

niinu_m

Asumme Turun seudulla, ja haluaisimme hääpäiväksemme jouluaaton. Nyt ihmettelenkin kovasti, että mistä saisin jonkun vihkimään meidät kotona jouluaattona? Myös kirkkoa olemme ajatelleet, mutta meitä on niin vähän että siki mietin paikaksi kotiamme. Olen todella kiitollinen avuista!

3

846

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joku tuttava

      Jos omassa tuttavapiirissä ei ole pappia, niin aika vaikeaa taitaa olla. Papitkin haluavat viettää joulua perheensä kanssa. Työssä olevilla on jouluhartaus toisensa perään.

      Entä olisiko vaihtoehtona häämessu? Eli kirkossa jumalanpalveluksen yhteydessä teidät vihittäisiin paikalla olevan seurakunnan edessä. Hääjuhlaan kutsuisitte ne muutamat, jotka olette aikoneetkin kutsua. Jos näin haluatte, niin kannattaa heti olla yhteydessä kirkkoherranvirastoon.

    • lovechangeseverythin

      Joulu on TODELLA kiireinen sesonkiaika papeilla, kaikki ovat tiiviisti töissä silloin. Kun on hartauksia, jumalanpalveluksia, kauneimmatjoululaulut-tilaisuuksia yms... Mutta toisaalta, eihän vihkimisessä mene kauaa, sehän on todella lyhyt seremonia.

      Siviilivihkiminen olisi yksi mahdollisuus, mutta se, että saisitte ketään tulemaan....no, käräjäoikeuden notaarithan ovat nykyisin kelpoisia vihkimään, joten jos siviiliseremonia kelpaa, niin sitten yhteys lähimpään käräjäoikeuteen. Ehkä joku notaareista on rahan tarpeessa ja suostuu tulemaan jouluaattona.

      Tuo jouluaattovihkiminen on vähän sama kuin juhannushäät. Moni ajattelee helposti, että pari haluaa pilata vieraidensakin juhlapyhän järkkäämällä häät juuri silloin.

      • niinu_m

        Kiitos vinkeistä. Tarkoituksena tosiaan oli että itse vihkimiseen osallistuisi vain molempien vanhemmat, juhlat itse ovat pari kuukautta myöhemmin, koska jouluna ihmisillä on aina muuta. Luultavasti siirrämme vihkimispäivää aiemmaksi, kaikki ovat niin ylibuukattuja :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      70
      3159
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2505
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2146
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2055
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      1962
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1594
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1570
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1263
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1168
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1093
    Aihe