Vihkijä jouluksi

niinu_m

Asumme Turun seudulla, ja haluaisimme hääpäiväksemme jouluaaton. Nyt ihmettelenkin kovasti, että mistä saisin jonkun vihkimään meidät kotona jouluaattona? Myös kirkkoa olemme ajatelleet, mutta meitä on niin vähän että siki mietin paikaksi kotiamme. Olen todella kiitollinen avuista!

3

930

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joku tuttava

      Jos omassa tuttavapiirissä ei ole pappia, niin aika vaikeaa taitaa olla. Papitkin haluavat viettää joulua perheensä kanssa. Työssä olevilla on jouluhartaus toisensa perään.

      Entä olisiko vaihtoehtona häämessu? Eli kirkossa jumalanpalveluksen yhteydessä teidät vihittäisiin paikalla olevan seurakunnan edessä. Hääjuhlaan kutsuisitte ne muutamat, jotka olette aikoneetkin kutsua. Jos näin haluatte, niin kannattaa heti olla yhteydessä kirkkoherranvirastoon.

    • lovechangeseverythin

      Joulu on TODELLA kiireinen sesonkiaika papeilla, kaikki ovat tiiviisti töissä silloin. Kun on hartauksia, jumalanpalveluksia, kauneimmatjoululaulut-tilaisuuksia yms... Mutta toisaalta, eihän vihkimisessä mene kauaa, sehän on todella lyhyt seremonia.

      Siviilivihkiminen olisi yksi mahdollisuus, mutta se, että saisitte ketään tulemaan....no, käräjäoikeuden notaarithan ovat nykyisin kelpoisia vihkimään, joten jos siviiliseremonia kelpaa, niin sitten yhteys lähimpään käräjäoikeuteen. Ehkä joku notaareista on rahan tarpeessa ja suostuu tulemaan jouluaattona.

      Tuo jouluaattovihkiminen on vähän sama kuin juhannushäät. Moni ajattelee helposti, että pari haluaa pilata vieraidensakin juhlapyhän järkkäämällä häät juuri silloin.

      • niinu_m

        Kiitos vinkeistä. Tarkoituksena tosiaan oli että itse vihkimiseen osallistuisi vain molempien vanhemmat, juhlat itse ovat pari kuukautta myöhemmin, koska jouluna ihmisillä on aina muuta. Luultavasti siirrämme vihkimispäivää aiemmaksi, kaikki ovat niin ylibuukattuja :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      233
      4159
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      112
      2624
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      39
      2369
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1426
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      115
      1416
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1169
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1087
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      953
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      936
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      921
    Aihe