Malaria

pliisux

Tiedän suositukset: malarianestolääkitys ei ole tarpeellinen turistialueille matkustettaessa.

Mutta mitkä ovat omakohtaiset kokemuksenne? Oletteko te Sri Lankalla käyneet ottaneet malaria-lääkitystä? Missä päin saarta lomailitte? Poistuitteko rannikolta?

Onko kukaan tuntemanne Sri Lankan kävijä saanut malariatartuntaa?

8

2096

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • srilankalainen

      Moikka
      ota A hepatiitti rokotus. no maleria vaara.
      tchempia matkaa.!

      • pliisux

        Hepatiitti A -rokotukset kunnossa! :)


    • srilankanraimo

      Olen asunut 18 vuotta täällä Lankassa. Ensikerralla otin kaikki mahdolliset lääkitykset, mutta aivan turhaan.
      Täällä ei maan itsenäisyyden aikana ( itsenäistyi vuosi Intian jälkeen eli -49 ) tavattu ainoatakaan malariatapausta. Nyt 17 vuoden aikana olen ollut 4 kertaa sairaalassa, 3 mpyörä mälliä ja lisäksi silmäleikkaus, koska kaihi iski silmään. Laittoivat Apollo Hospital´issa implantin silmääni ja näen sillä päremmin kuin toisella omalla silmälläni. Olin 5 pv sairaalassa,Royal suitissa, oma huone kaikilla mehuilla vierashuone 5 hlölle. Maksoi 644 € ja vakuutusyhtiöni korvasi sen ilomielin minulle.
      Voisin kirjoittaa trikolorin kokemuksistani täällä, menetin kämpän Tsunamissa, ajoin pyörällä aaltoja karkuun, olen tavannut henk.koht. Vellupillai Prabhagaranin, pari pressaa, kymmeniä ministereitä ym.ym.ym.

    • masa,

      on varmaan denguekuume,yks tuttu srilankalainen,joka ollu meillä töissä,sairastu viime keväänä siihen,ja sitä ollu siellä enemmänki.

      • pliisux

        Onko vakavakin tautu? Miten sitä voi hoitaa tai ennaltaehkäistä?

        Ja srilankanraimo, sinulla kokemusta maasta varmaan on. Mitä tiedät ks. taudista? :)


      • Los moskiitos
        pliisux kirjoitti:

        Onko vakavakin tautu? Miten sitä voi hoitaa tai ennaltaehkäistä?

        Ja srilankanraimo, sinulla kokemusta maasta varmaan on. Mitä tiedät ks. taudista? :)

        Pari ystävää on sairastanut Denguen Lankalla. Ainakin pari vuotta sitten Colombossa oli epidemia, vai liekö se enemmän tai vähemmän jatkuvaa.. Joka tapauksessa, ei ole rokotetta tms. Ainoa tapa välttää dengue on välttää moskiittojen pistoja. Eli nukkua verkon alla, yrittää karkoittaa moskiitot kämpästä, suojata iho jne. Dengue-hyttyset käsitykseni mukaan viihtyvät hyvin kaupungeissa ja pistelevät myös päiväsaikaan, toisin kun malariaa kantavat hyttyset. En ole mikään asiantuntija.. Kurja sairaus ja väärin lääkittynä /ilman hoitoa voi olla hengenvaarallinen. Aiheuttaa kovat säryt, joita ei parane lähteä itse lääkitsemään särkylääkkeillä. Voi olla kohtalokasta. Pahinta on, että denguen sairastettuaan ei tule immuuniksi, vaan käy tavallaan päinvastoin. Uusi denguetartunta on yleensä vaarallisempi kuin ensimmäinen. Eräs tuttuni sai Lankalla denguen toisen kerran elämänsä aikana ja oli varsin huonossa hapessa, sairaalassa noin viikon jne.


    • paikallinen

      Ei Sri Lankassa ole esiintynyt malariaa koko valtion itsenäisyyden aikana. Olen ollul täällä 18 vuotta ilman mitään lääkityksiä, ja ainut tatunta on asfaltti-ihottuma, mutta sekin tuli pyörällä koheltamisesta.
      Ja olen tasantarkkaan kiertänyt tätä saarta

      • mal aria

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      43
      935
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      95
      903
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      775
    4. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      116
      721
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      80
      658
    6. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      43
      621
    7. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      34
      594
    8. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      590
    9. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      586
    10. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      46
      568
    11. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      20
      535
    12. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      33
      523
    13. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      66
      499
    14. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      36
      492
    15. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      25
      492
    16. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      44
      476
    17. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      460
    18. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      105
      458
    19. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      44
      444
    20. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      7
      427
    Aihe