Malaria

pliisux

Tiedän suositukset: malarianestolääkitys ei ole tarpeellinen turistialueille matkustettaessa.

Mutta mitkä ovat omakohtaiset kokemuksenne? Oletteko te Sri Lankalla käyneet ottaneet malaria-lääkitystä? Missä päin saarta lomailitte? Poistuitteko rannikolta?

Onko kukaan tuntemanne Sri Lankan kävijä saanut malariatartuntaa?

8

2044

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • srilankalainen

      Moikka
      ota A hepatiitti rokotus. no maleria vaara.
      tchempia matkaa.!

      • pliisux

        Hepatiitti A -rokotukset kunnossa! :)


    • srilankanraimo

      Olen asunut 18 vuotta täällä Lankassa. Ensikerralla otin kaikki mahdolliset lääkitykset, mutta aivan turhaan.
      Täällä ei maan itsenäisyyden aikana ( itsenäistyi vuosi Intian jälkeen eli -49 ) tavattu ainoatakaan malariatapausta. Nyt 17 vuoden aikana olen ollut 4 kertaa sairaalassa, 3 mpyörä mälliä ja lisäksi silmäleikkaus, koska kaihi iski silmään. Laittoivat Apollo Hospital´issa implantin silmääni ja näen sillä päremmin kuin toisella omalla silmälläni. Olin 5 pv sairaalassa,Royal suitissa, oma huone kaikilla mehuilla vierashuone 5 hlölle. Maksoi 644 € ja vakuutusyhtiöni korvasi sen ilomielin minulle.
      Voisin kirjoittaa trikolorin kokemuksistani täällä, menetin kämpän Tsunamissa, ajoin pyörällä aaltoja karkuun, olen tavannut henk.koht. Vellupillai Prabhagaranin, pari pressaa, kymmeniä ministereitä ym.ym.ym.

    • masa,

      on varmaan denguekuume,yks tuttu srilankalainen,joka ollu meillä töissä,sairastu viime keväänä siihen,ja sitä ollu siellä enemmänki.

      • pliisux

        Onko vakavakin tautu? Miten sitä voi hoitaa tai ennaltaehkäistä?

        Ja srilankanraimo, sinulla kokemusta maasta varmaan on. Mitä tiedät ks. taudista? :)


      • Los moskiitos
        pliisux kirjoitti:

        Onko vakavakin tautu? Miten sitä voi hoitaa tai ennaltaehkäistä?

        Ja srilankanraimo, sinulla kokemusta maasta varmaan on. Mitä tiedät ks. taudista? :)

        Pari ystävää on sairastanut Denguen Lankalla. Ainakin pari vuotta sitten Colombossa oli epidemia, vai liekö se enemmän tai vähemmän jatkuvaa.. Joka tapauksessa, ei ole rokotetta tms. Ainoa tapa välttää dengue on välttää moskiittojen pistoja. Eli nukkua verkon alla, yrittää karkoittaa moskiitot kämpästä, suojata iho jne. Dengue-hyttyset käsitykseni mukaan viihtyvät hyvin kaupungeissa ja pistelevät myös päiväsaikaan, toisin kun malariaa kantavat hyttyset. En ole mikään asiantuntija.. Kurja sairaus ja väärin lääkittynä /ilman hoitoa voi olla hengenvaarallinen. Aiheuttaa kovat säryt, joita ei parane lähteä itse lääkitsemään särkylääkkeillä. Voi olla kohtalokasta. Pahinta on, että denguen sairastettuaan ei tule immuuniksi, vaan käy tavallaan päinvastoin. Uusi denguetartunta on yleensä vaarallisempi kuin ensimmäinen. Eräs tuttuni sai Lankalla denguen toisen kerran elämänsä aikana ja oli varsin huonossa hapessa, sairaalassa noin viikon jne.


    • paikallinen

      Ei Sri Lankassa ole esiintynyt malariaa koko valtion itsenäisyyden aikana. Olen ollul täällä 18 vuotta ilman mitään lääkityksiä, ja ainut tatunta on asfaltti-ihottuma, mutta sekin tuli pyörällä koheltamisesta.
      Ja olen tasantarkkaan kiertänyt tätä saarta

      • mal aria

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      70
      3149
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2495
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2136
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2045
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      1952
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1594
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1560
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1253
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1168
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1083
    Aihe