Siskoni kiusasi minua kotona.

Jouduin nuorempani vuotta nuoremman siskoni kiusaamaksi.Kiusaaminen alkoi ollessani 12 vuotias.Siskoni oli tuolloin minua huomattavasti kookkaampi.Minulle tämä oli isoveljenä kova paikka henkisesti ja fyysisesti.Siskoni on isokokoinenja hänellä alkoi murrosikä minua huomattavasti aiemmin.Hän oli tuolloin minua päätä pidempi.Kiusaaminen oli aluksi henkistä alistamista.Riitelimme kotona ja siskoni isompana kaatoi minut lattialle minulla ei ollut tuolloin pienempänä mitään mahdollisuuksia pitää puoliani häntä vastaan.Kiusaaminen loppui vasta täytettyäni 14 vuotta koska tulin silloin murrosikään.Jotenkin minulle on jäänyt tuosta asiasta traumoja jotka pyörivät vielä mielessäni aikuisiälläkin.Kyllähän tuollainen asia ikuiset arvet jättää.
3850
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

sama on käynyt minulle, mutta kiusaamista kesti lähes 10 vuotta. Arvethan se jätti ja vaikutti itsetuntoon aika rankasti. osasin siihen aikaan peittää tunteeni erittäin hyvin ja minusta kasvoikin aika voimakas, mutten kuitenkaan uskaltanut paljastaa todellista minääni ikinä kellekkään. todellisuudessa tunsin itseni aika mitättömäksi ja en tiennyt mitä haluan elämältä sillä uskoin että minusta ei kuitenkaan ole mihinkään. nyt ensimmáisen vakavan parisuhteen aikana olen alkanut miettiä näitä menneitä asioita uudelleen ja todennut että lapsuudessa tapahtunut kiusaaminen vaikuttaa jopa tämän hetkiseen parisuhteeseeni. epáilen kaikista lähimmistäni ana pahinta että he vain yrittävät kieroilla tai loukata minua, yleisesti ajatukseni ovat siis aika negatiivisia kaikista. menneet täytyisi pystyä vain unohtamaan ja keskittyä tulevaisuuteen ettei koko ikä mene murehtiessa.

Äänestä

tää on aika vanha en tiedä näettekö mutta minulla on sisko ja isä jotka kiusasivat aina minua kotona en ollu ikinä heidän silmissä hyvä missää sisko hakkasi joka asiasta ja koko ajan minua haukuttiin ja loukattiin ja alistettiin niin että lopuksi minä vain istuin omassa huoneessa tulematta ulos sieltä kun isä ja sisko menivät jonnekkin niin silloin kävin syömässä ja juomassa ja heti kun jompi kumpi tuli takasin niin menin heti omaan huoneeseen istumaan ja se vaikuttaa minuun jopa aikuis iällä. isä alisti meidän äidinkin niin että sekään ei uskaltanut enää sanoa mitään loppujen lopuksi äiti joutui lähtemään se meni jo niin pitkälle meillä kotona ja minä karkasin äidin luokse ja olin noin vuoden siellä kunnes meidän perheessä tapahtui suuri menetys että jouduin väkisin menemään isän ja siskon kanssa asumaan olin tuolloin 15.v ja taas se alkoi menin sossuun valittamaan että en kestä enään sitä joten sain oman asunnon noi 16.v ja olin noin vuoden asunut kun ne alotti taas kiusaamaan minua puhelimen välityksellä nytte olen saanut olla rauhassa ja olen iki onnellinen mutta tosi pahat arvet siitä on kuitenkin jääny ja mitä aikuisemmaksi tulen niin sen pahempana ne traumat tulevat joten kehotan käsittelemään asiat ennenkun jatkaa elämää eteen päin

Äänestä

Kyllä kotikiusaaminen saattaa todellakin jättää syvät arvet. Itselläni se taisi johtaa jonkinlaisiin dissosiatiivisiin oireisiin eli persoonani hajosi. Vasta aikuisena olen pikkuhiljaa uskaltanut kohdata noita arkoja asioita ja jotenkin eheytynyt. Siskoni kiusaa minua edelleen helposti. Saa sanoa melkein mitä sattuu ja en saisi loukkaantua mistään. Ehkä olin koko perheen mitätöimä ja halveksima. Minut jotenkin jätettiin vain syrjään, eikä noteerattu. Äitini ei vieläkään kuuntele mitään mitä sanon. Se ihmetyttää kovasti. Itsetunto menee nolliin hänen seurassaan. Mikään mielipiteeni ei ole tärkeä, hän on aina oikeassa, vaikka tiedän olevani paljon älykkäämpi kuin hän ja kaikissa tekemisissä taitavampi ja lahjakkaampi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


alistuva kirjoitti:

Jouduin nuorempani vuotta nuoremman siskoni kiusaamaksi.Kiusaaminen alkoi ollessani 12 vuotias.Siskoni oli tuolloin minua huomattavasti kookkaampi.Minulle tämä oli isoveljenä kova paikka henkisesti ja fyysisesti.Siskoni on isokokoinenja hänellä alkoi murrosikä minua huomattavasti aiemmin.Hän oli tuolloin minua päätä pidempi.Kiusaaminen oli aluksi henkistä alistamista.Riitelimme kotona ja siskoni isompana kaatoi minut lattialle minulla ei ollut tuolloin pienempänä mitään mahdollisuuksia pitää puoliani häntä vastaan.Kiusaaminen loppui vasta täytettyäni 14 vuotta koska tulin silloin murrosikään.Jotenkin minulle on jäänyt tuosta asiasta traumoja jotka pyörivät vielä mielessäni aikuisiälläkin.Kyllähän tuollainen asia ikuiset arvet jättää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu