Formatoin koneen ja palautettuani mailin dbx tiedostot ne haluavat uskollisesti pysyä vain luku tai arkisto muodossa..
Missähän mahtaa olla vika? Otan ruksit pois, käytän tovin Outlookkia ja samantein dbx tiedostot ovat muuttuneet takaisin vain luku muotoon jonka seurauksena outlook tuuppaa msimn virheilmoa:-/ Käytis win98SE
Missähän mahtaa olla vika? Otan ruksit pois, käytän tovin Outlookkia ja samantein dbx tiedostot ovat muuttuneet takaisin vain luku muotoon jonka seurauksena outlook tuuppaa msimn virheilmoa:-/ Käytis win98SE
Vastaukset 9
Vanhimmat
Microsoftin juttuja:
http://support.microsoft.com/default.aspx?scid=kb;fi;258034
http://support.microsoft.com/default.aspx?scid=kb;en-us;258034
Olen poistanut kaikki "vain luku" määritteet kuten tuo ohje neuvoo, mutta ne tulevat aina takaisin Outlookin käytön jälkeen:-/
Oletko kokeillut viedä nuo tiedostot - tee vaikka joku uusio kansio levylle - ja vie sinne.
Vaihda siellä se "vain luku"-jutska.
Sen jälkeen tuot tiedostot takaisin outlookkiin.
miksi käytät outlookia ei toimi yeensä hyvin,eli vaiha mozillaan tai johonkin muuhun selaimeen, systeemin saa paremmin kohdalleen.
Miksi pitäisi selainta vaihtaa,kun Outlookissa näkyy olevan ongelma ja Outlookhan on sähköpostiohjelma eikä selain?
Ilmeisesti yhdistelmä on ennen kovalevyn formatointia pelannut;)
Ongelma nyt kuitenkin on tuo että DBX kansiot vaihtuvat itsestään uudelleen ja uudelleen vain luku muotoon enkä keksi siihen ratkaisua. Ja ennen formatointia ongelmaa ei siis tosiaan ollut..
Mozilla ON MYÖS sähköpostiohjelma!!!
Mozilla 1.6 sisältää selaimen lisäks mm. sähköpostin, Mozilla Thunderbird 0.5 puolestaan on ihan pelkkä sähköposti, itse käytän juuri tota Thunderbirdiä, on paljon parempi kuin mikään Outlook Express-purkkaviritys!!!
Ei sillä Linuxiin vaihtamisella ole mitään tekemistä Outlook Expressin bugien kanssa. Kun vaihdat sähköpostiohjelman Mozillaksi niin uskon sun huolten olevan ohi. Minäkin vaihdoin reilu vuosi sitten enkä ole katunut päivääkään!!
Vau.
Mozilla vaan on paljon reikäisempi kuin outlook, mutta jos tahdotte jotain kunnollista niin siitä pitää vähän maksaa, esim. lotus notes ja jne....