Kauluri

Varvasvälitulehdus

Kolme vuotiaalle kollillani on paha varvasvälitulehdus toisessa takatassussa. Iso alue varpaiden välissä (senttixkaksi) ihan auki, vereslihalla. Se pääsi niin pahaksi ennenkuin törppö emäntä huomasi mitään, että käpälä haisi, oli niin pahasti tulehtunut. Mysteeriksi jäi, että mistä on moinen saanut alkunsa...ilmeisesti ensin ollut joku pieni vamma, haava tms, joka on sitten pikkuhiljaa pahentunut, kun kissa sitä nuolee ja "järsii". Sitä hän nimittäin kyllä tekee paljon, mutta en tosiaankaan ollut huomannut, että olisi tätä yhtä käpälää enempi nuollut kuin muita. Jokatapauksessa, sai ensin 2 x 10 pv antibioottikuurin puhdistusta Septidinillä. Ei auttanut, tulehdus toki parani, mutta tassun iho edelleen ihan rikki.
Nyt saimme antibiottibistoksen ( 2vko vaikutus) ja Vetramil salvaa laitettavaksi 2krt/vrk. Mutta, mutta...ohjeet myös siitä, että käpälään ei saisi koskea seuraavaan viikkoon, nuolla ym. Koska olen päivät töissä ja yöt nukun :) en valitettavasti pysty asiaa vahtimaan ja nuo ajat hän voi istua tuntikausia vaikka tassu suussa ja iho ei saa mahdollisuutta umpeutua. Tällä menolla se ei parane siis "ikinä" ?
Ehdottivat siis kauluria !
Tänään sen hänelle ensimmäisen kerran puin, ja oikein sydämmestä ottaa : hän sai ensin sellaisen kohtauksen, että pelkäsin kylkiluiden katkeavan, kun törmäili ihan paniikissa huonekaluihin. Nyt vain kyyhöttää paikallaan, niska kenossa, ei osaa edes paneutua makuulleen, kun kaulurin reunat tietty aiheuttaa hämmennystä. Eikä pysty syömään, juomaan, pesemään itseään...
Tarkoitus on tietenkin, että kotona ollessani otan kaulurin välillä pois, mutta yritän häntä nyt totuuttaa siihen, että jättäisin sen päälle yöksi ensi viikolla päiväsaikaan ...?
Onko teillä kokemusta, miten kissa kaulurin kanssa pystyy elämään ? Tottuuko se siihen, vai saako sterssistä sitten jo jonkun muun taudin....tai alkaa pelätä/inhota emäntäänsä, joka häntä tällä lailla "kiusaa".
Antibioottia on kai jatkettava, niin kauan kuin iho on näin pahasti rikki ja nyt ei tosiaan n. kolmeen viikkoon ole tapahtunut oikeastaan mitään edistystä ihon parantumisessa, alkaa olla aika toivoton olo. Kuinka pitkään kissaa voi ylipäätään pitää antibiotiilla, ei kai nyt ihan loputtomiin...?
Kauluria on siis PAKKO käyttää ?
Mielelläni kuulisin, miten olette muut tällaisista vastaavanlaisista ongelmista selvinneet.
Kiitos paljon kommenteistanne !

6

6066

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 0+8

      kissalleni laitettiin kestokatetri penikseen, anoin töistä palkatonta vapaata. Kun sitä ei suostuttu antamaan, "sairastui" mieheni yllättäen vatsatautiin ja lomaa tipahti ja pystyimme hoitamaan kissaa ilman sen inhoamaa kauluria josta se keplotteli jopa irti ellei se ollut todella tiukalla. Sodassa ja rakkaudessa on kaikki keinot sallittuja.

      • kissa__

        Vinkkinä muuten, jos joudutte kauluria vielä joskus pitämään, sen voi pujottaa myös valjaisiin. Valjaat päälle ja kaulurikin pysyy paremmin päällä. :)


    • Laalalalalalaaaa

      Meillä kaulurishokkia kesti kaksi päivää. Meillä on kannelliset hiekkalaatikot, joten otimme niistä ne kuvut pois että asioiminen olisi helpompaa. Lisäksi korotimme matalien kuppien avulla ruokakupit "ylemmäs" että kissa pystyisi juomaan ja syömään kun kaulurin reunat eivät osu lattiaan. KUn kissat rupesivat kauluria nuolemaan pesun merkiksi otimme ne pois ja heti kun kieli osui haavalle pistimme ne takaisin. Yön ja työpäivän ajan pärjäsivät mainiosti kahdestaan kotona :)

      Sinuna pitäisin kauluria vaikka pakolla. Kissa ei ymmärrä että parantuminen sille on tässä tilanteessa nyt tärkeintä.

      • sirutaas

        Tuo ruokakuppien korottaminen ylös ei kyllä minulla auta. En tiedä onko kauluri liian iso, mutta kaulurin reunat tulevat kyllä niin pitkällä pään yli (pää on siis tosi "syvällä" kaulurin sisällä), että hei hän sieltä ylety mitään syömään, vaikka kuppi olisi korkeammallakin. Sain kaulurin elänlääkäriltä, eli olettaisin sen olevan oikean kokoinen. Ja toisaalta, jos kissa ulottuu kaulurin kanssa syömään, eikö se silloin pysty myös nostamaan takatassunsa suun ja kielen eteen . . ?
        Onneksi hän on nyt kuitenkin rauhoittunut niin, ettei enää törmäile huonekaluihin. Tai törmäilee kyllä, mutta kävelyvauhtia :) Enimmäkseen vain makaa apaattisena paikallaan, raasu. Vessaankaan ei ole kaulurinsa kanssa mennyt, vaikka kansi on otettu pois, vaan hoitaa tarpeensa "ruokatauon" yhteydessä, kun otan kaulurin pois roukaa antaessani.
        Mutta selkeästi on tassun iho parantunut, nyt kun kauluri on otettu käyttöön ! Kumpa meidän kummankin hermot kestäisivät vielä muutaman päivän . . .


    • koiruus_

      Auttaisiko? Apteekista saa sellaista pahanhajuista suihketta. Sitä reilusti tassuun, kissaa yököttää haju niin, ettei nuole tassua... Ei kyllä välttämättä auta, kun taas kauluri pitää varmasti erossa käpälästä, mutta voisi kokeilla, jos kerran aivan hulluna kaulurista. Meillä koiralla suihke riitii pitämään erossa haavasta.

      • spraykö

        Kiitos vinkistä. Onko sen suihkeen nimi "katkerospray", vai onko sillä oikein joku kauppanimi ?
        Tuntuu, että apteekeista on aika turha odottaa kovinkaan kummoista tietotaitoa, kun kysyy jotain lemmikkitarvikkeisiin liittyvää. Aika huuli pyöreänä yleensä ovat. sattuipa kohdalleni työntekijä, joka ei edes tiennyt mitä kissanmallas on ....kun sitä ei hyllystä löytynyt ja jouduin kysymään :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työsuhdepyörän veroetu poistuu

      Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan
      Pyöräily
      223
      6935
    2. Pakko tulla tänne

      jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää
      Ikävä
      40
      1231
    3. Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."

      Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      27
      1032
    4. Yksi kysymys

      Yksi kysymys, minkä kysyisit kaivatultasi. Mikä se olisi?
      Ikävä
      75
      891
    5. Katseestasi näin

      Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a
      Ikävä
      61
      827
    6. Hävettää muuttaa Haapavedelle.

      Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal
      Haapavesi
      47
      824
    7. Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä

      Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.
      Maailman menoa
      93
      794
    8. Toinen kuva mikä susta on jäänyt on

      tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.
      Ikävä
      38
      781
    9. Tietenkin täällä

      Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.
      Suomussalmi
      14
      746
    10. Jäähalli myynnissä!

      Pitihän se arvata kun tuonne se piti rakentaa väkisin.
      Äänekoski
      43
      723
    Aihe