Ison kentän 20 pelaajaa tarvitsee 2 palloa yhtaikaa kentälle aktivoimaan lajia, jotta kaikki pelaajat osallistuvat touhuun.
Etenkin nuorten ja koulujalkapalloon täytyy heti tehdä tämä uudistus, koska kaikki eivät edes pääse koskemaan palloon pelin aikana. Järjetöntä tuhlausta että 2 pari kamppailee pallosta ja 20 muuta katselee.
Näin kuningaslajista saadaan oikea urheilun shakki, jossa havainnoindaan, käytetään aivoja ja liikutaan enemmän. Erinomaista harjoitusta nuorille.
Katsojillekin paljon mielenkiintoisempaa ja hauskempaa erivärisillä palloilla. Olkoon Suomi ensimmäisenä ottamassa käyttöön uuden lajin.
Mitä ehdotatte nimeksi? Tuplapallo? Taitopallo? Joukkuepallo? Huippupallo? Topball?
Koripallossa on oikea optimaalinen kenttä- ja joukkuekoko 1 pallolle. Takapihan 1 maaliin pelaamiseen riittää 1 jalkapallo, mutta ei suurelle kentälle.
2 palloa yhtaikaa kentälle parantamaan lajia joukkueaktiiviseksi
Tuplapallot maaliin
2
434
Vastaukset
- I <3 jalkapallo
en todellakaan kannata
- never
ei ky varmasti jokanen pääsee palloon koskemaan jos sitä haluaa-.-
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p294967Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1514760Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su2134758Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1194580Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil133670Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema192364Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!
Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud32138- 661657
Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill241554- 1911271