Voiko tollasella kuvata ilman jalustaa olenkaan kun ei ole kuvanvakaajaa putkes?
Tamron AF Di 70-200 mm f/2,8 -objektiivi -Canon
iirod
10417
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Voi kuvata. Vanha nyrkkisääntöä on, että tulee käyttää yhtä paljon sekunnin osia kuin putkessa on millejä. Eli kaks'satasella valotusajaksi korkeintaan 1/200s. Vaatii vähän harjoittelua ja kelvollisen kuvausasennon.
Vakaajaa tarvitset ehkä jos meinaat ottaa kuvia pitkillä valotusajoilla ilman jalustaa.
Itse en ole kokenut vakaajaa tarpeelliseksi, ja kuvat onnistuu ilman sitäkin.
Valokuvaus ei onnistu teleellä ilman vakaajaa käsivaralta, jalusta tarvitaan ehdottomasti, paitsi aurinkoisina
päivinä, niitähän syksyllä riittää. Voi taivahan vallat, repussako teikäläiset luontoon valoa kantavat ? Sinä
siis et ole kokenut vakaajaa tarpeelliseksi, mutta kameran kyllä. Mihin ?
Tai vaihtoehtoisesti: Et siis omista valovoimaista teleobjektiiviä etkä järkkärirunkoa jolla sietää nostaa ISO-herkkyyttä...
Metsään lisää valoa ? Täällä HUIPPUVALOKUVAAJIEN palstalla, jokuaika sitten vanhemman Canon 5D:n ostanut
kehui onnellisena, että kuvia tulee, vaikka hiilikellarissa. Älä viitsi tulla tänne jauhamaan paskaa. Kalustoni
ja objektiivini, sekä kokemukseni ohittaa varmasti sinun valtavan suuren kokemuksesi ja välineesi.
Vakaaja on niitä kuvaajia varten joilla ei oo paljon aikaa jalustoja pystytellä käytännön nopeissa tilanteissa joissa käsi tahtoo vapista..
Kerran sinun kuvaamisesi on täydellisen riippuvaista vakaajasta niin on ilmiselvää että kuvaat pimeällä kittizuumilla ja jollain kohinarasialla pelkkiä pönötyskuvia.
thats it.
Itse pidän pääsääntöisesti 70-200/2.8 Nikonin VR:aa pois päältä ja kuvaus kyllä onnistuu. On toki poikkeustilanteita kun ei ole jalustaa ja tarvii hiukan pidempää valotusaikaa. Tilanne vaan käytännössä on se että vakaajan hyöty on eritäin rajallinen.
Canonin grafiikasta näkee mikä se apu todellisuudessa on: http://www.canon.com/camera-museum/tech/report/200109/200109.html
On pääsy kielletty.
"Tuoko isoherkkyys metsään lisää valoa ?"
Valotusaika on riippuvainen kolmesta tekijästä, vallitseva valaistustasosta, käytetystä aukosta sekä käytetystä herkkyydestä, et vissiin tiennyt? Samoin käytetyn optiikan pölttoväli vaikuttaa siihen mikä on hitain aika jota ilman jalustaa tai vakaajaa voi käyttää. Ensimmäiseen(valaistus) ei voi yleensä vaikuttaa ja se on sillä hetkellä se mikä on mutta aukkoon ja herkkyyteen voi vaikuttaa. Eli kuvauksen kannalta yksi tekijä on suurin herkkyys mitä on mahdollista käyttää.
Mitä tarkoititkaan kysymyksellä "tuoko isoherkkyys metsään lisää valoa ?"
Ja ihan mielenkiinnosta. mitkä releet sulla oikeen on kun meinaat ihan haljeta ylpeydestä ja innosta kun puhut niistä...??