Hei! Olen lähdössä parin viikon päästä perheeni kanssa Hanoihin. Olen lukenut netistä kaikki tiedot mitä olen irti saanut. Olen käynyt saigonissa ja nha trangilla kaksi vuotta sitten, eli tiedän jotakin vietnamista, mutta tietenkin Hanoi on ihan erilainen. Olisin hyvin kiitollinen jos joku voisi kertoa Hanoista sillä siitä löytyy aika vähän tietoa suomeksi. Eli ostoksista ruokapaikoista ym. olisi mukava saada tietoa ja vinkkejä. KIITOS ETUKÄTEEN KOVASTI!
HANOI
1
677
Vastaukset
no tullee, ainaki enimmäksheen mutta tahtoo olla vain kylymää;-)
varmasti hieno reisu tuohonaikhaan. molima helemikuun alusta 2008 ja oli pirun kylymä mutta tuo kuulostaa hyvältä.
Mitäpä tuosta oikeen ossais sanua. ainaski sielä on vahva elämän maku. se Hoan Kiem Lake on kaunis, niin aamula, päivälä ko illalaki.
mikah2 kirijotteli tuosa matkakertomuksessaan Saigonista:
"Saigon on hyvin meluisa ja ruuhkaisa, voisi sanoa että jopa kävelyä vastustava."
no kyllä mulla loppuu sanat jos Hanoita koittaa kuvata. Saigonissa senthään monesti nouvvattavat liikennevaloja. no nouvvattaahan net sitä vihiriää Hanoissakin. jos meinaat kavun yli, niin häätyy vain kävellä. mutta älä epäröi, äläkä ota taka-askelia. sillon loppuu mopoilta väistötila ja net tullee pääle.
varsinki järven (Hoan Kiem Lake) pohojos- ja länsipäädyt (Old Hanoi) on ihan mahottoman sekavia (ja laillansa viehättävimpiä) aluhheita. ei oikeen ole minkhäänlaisia kavun nimiä ja ko sielä ei mithään korkeita rakennuksia ole, niin on meleko heleppo eksyä. mulloli jäläkiä piirtävä GPS että osas takas hotellille.
soppailu ei oikeen ole minun allaa mutta onhan sielä kauppoja ja marketteja, niinko isommisa kaupungeisa ruukaa. ei kuiten isommin semmosia katukaupustelijoita, paitti tieten niilä vilikkaimmila turistialuhheila (Old Hanoi). mutta net myy ihan krääsää.
sillon ko met olima, niin joku ompelimo oli kait vetäny erityisen pitkiä sarijoja North Facelle. niitä oli joka putiikisa myynnisä. mummu osti gore-tex kuoritakin hinthaan 1 200 000.
ruoka on hyvvää Vietnamissa. jokapaikassa. löytyy raflaa, kuppilaa ja katukeittiötä ja aina herkullista sapuskaa. niisä katukeittiöisä vain on semmonen huono puoli, että net tarijoilee semmosile, täälä lapsile tarkotetuile, muovituoleile. ei tämmönen satakilonen röhömy uskalla semmosheen istua.
ja kioskista kannattee ostaa pullo-pari sampanjaa. maksaahan se, jopa 20 000 mutta kerran se vain kirpasee.
mitä katella?
tieten Water Puppet show. liput häätyy monasti käyvä lunastamasa etukätheen.
One Pillar Bagoda, Setä Hon Mausoelemi ja muut palvospaikat on kaikki ihan lähekkäin. ja varsinki Botanical Garden, samala aluhheela on ehottomasti käymisen arvonen paikka. ja tieten siinä Hoan Kiem Laken ympäristön puistikoisa vois istuskella päiväkausia ja hörppiä maaliman parasta kahvia. kulijeskella pitkin kujia ja sokkeloita ja ihimetellä ihimisten elämää.
nii ja vähän etemmäs siittä järven pohojospäästä on mukava torikatu. sieltä voipii ostaa vaikka paistetun koiran matkaevhääksi.
mutta jos vain on vähänkhään mahollista, niin käykää yönyli reisu Halong Bayssä. on upee.
vielä pari varotuksen sannaa:
vaikka sosialistimaassa olhaan, niin yksityisyritteliäisyys on huipushaan. on taskuvarasta ja huijaria. pimmeitä takseja ja lahjottava virkamieskunta. ihan semmonen klassinen moka on ottaa pimeä taxi Hanoin kentältä. ja saa ihan vertaansavailla olevan matkailukokemuksen.
tuoson muutama kuva Hanoistakin:
http://picasaweb.google.com/salmenpertti/Vietnam#
hauskaa matkaa:
perapappa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 968489
- 444177
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021936Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html371468- 241450
Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,341179Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia121150Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53877Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31852Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v29817